100 lat Niepodległości

Dzień 11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny.                                                               Po wieloletniej niewoli Polska odzyskała niepodległość. Już od najmłodszych lat  uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny, wpajamy szacunek dla polskich symboli narodowych. W naszym przedszkolu od kilku miesięcy trwały działania dotyczące obchodów 100 lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ich celem było budowanie tożsamości narodowej, zainteresowanie dzieci dziejami Polski , postaciami słynnych Polaków .  Obchody zainaugurowaliśmy włączając się w realizację międzynarodowego projektu edukacyjnego ,,Piękna nasza Polska cała” , w którym dzieci wykonywały różnorodne zadania o treściach patriotycznych. Następnie  w holu przedszkola powstał kącik patriotyczny, który rodzicom i osobom odwiedzającym nasza placówkę przypomina  o bardzo ważnym wydarzeniu dla naszego kraju .  W ramach realizowanych działań z okazji obchodów Święta Niepodległości zostały ogłoszone w przedszkolu konkursy dla dzieci -  plastyczny pt. ,,100 lat Niepodległości – przedstawienie swoich wyobrażeń o Polsce 100 lat temu” oraz recytatorski ,,Polska moja Ojczyzna”. Na zajęciach dzieci we wszystkich grupach słuchały polskich legend oraz wykonywały różnorodne prace plastyczne – kolorowały flagi, godło Polski oraz wycinały kotyliony . Doskonaliły w ten sposób sprawność manualną , ale też czynnie włączyły się w obchody święta ważnego dla każdego Polaka .

W dniach  6 i 7 listopada odbyły się w przedszkolu uroczyste akademie – dla społeczności przedszkolnej i zaproszonych gości. Nasze zaproszenie przyjęła pani Halina Wołos Naczelnik Wydziału Edukacji i Zdrowia , pani Dorota Kornek dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5, pani Marta Król Handzlik dyr. Środowiskowego Domu Samopomocy nr 2 wraz z podopiecznymi  , ksiądz Józef Reiner proboszcz pobliskiej parafii, pani Anna Skrzypczak zastępca kierownika Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr 5 , rodzice, dzieci i pracownicy przedszkola. Wszystkich gości powitała pani dyr. Maria Zubrzycka , a następnie uczniowie klasy wojskowej ZSP nr 2 im Tadeusz Kościuszki , wnieśli flagę , przy której został odśpiewany hymn. Uroczystą akademie przygotowała pani Ewa ze starszakami z gr. ,,Mądre Sowy” . Dzieci zaprezentowały ,,Krakowiaka” i taniec z flagami oraz wiersze i piosenki o niepodległości. Punktem kulminacyjnym obchodów było włączenie się do świętowania Dnia dla Niepodległej i 9 listopada o godz. 11.11  wspólne śpiewanie hymnu narodowego i ,,Bicie rekordu dla Niepodległej”.