W dniu 04.07.2018 r. odwiedziła przedszkole ,,Podróżująca Filharmonia”. Już od kilkudziesięciu  lat artysta, muzyk odwiedza szkoły i przedszkola  , prezentując różne, ciekawe spotkania z muzyką. Tym razem program dotyczył największej i najwspanialszej rzeki Polski – Wisły. Muzyk opowiadał o Wiśle, wydarzeniach jakie były z nią związane i roli jaką pełniła w historii Polski. Nie zabrakło elementów choreograficznych i zabaw muzyczno-ruchowych przy akompaniamencie pianina i trąbki.

 Dzieci miały możliwość bawić się  przy muzyce. Wśród różnorodnych atrakcji największym zainteresowaniem cieszyło się malowanie na plecach przy muzyce relaksacyjnej, rejs parostatkiem i zabawa z ławicami ryb. Dzieci wspaniale bawiły się również w rytmicznym wyklaskiwaniu i zabawie w dyrygentów. Czas spędzony na spotkaniu umiliły liczne melodie i piosenki tematycznie związane z rzeką Wisłą .

 


Każdy dzień w przedszkolu może być ciekawy. Pomimo wakacji zgodnie z tym hasłem odbywają się w przedszkolu różnorodne formy imprez , które są niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. W tym roku wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną  w dniu 04.07.2018 r. po raz pierwszy w naszym kalendarzu imprez znalazł się DZIEŃ KAPELUSZA.

                Dzieci ze wszystkich grup wraz z rodzicami bardzo staranie przygotowały się do tego wydarzenia. Pomysłowość, sposób wykonania oraz wykorzystane materiały przerosły nasze oczekiwania..

                 W tym dniu wszystkie dzieci w przepięknych nakryciach głowy, kapeluszach w kolorowym , roześmianym korowodzie przeszły na plac przed biblioteką, aby świętować  wspólnie  z podopiecznymi ŚDS nr 2 .

Przy dźwiękach radosnej muzyki wszyscy prezentowali się w nietypowych nakryciach głowy. Swoje „dziwne” kapelusze prezentowały też panie , co wzbudziło gromki śmiech wśród dzieci. Na koniec na wszystkich czekała słodka niespodzianka.

Dzień Kapelusza odbył się po raz pierwszy, ale już wiemy, że nie ostatni. Wspólna zabawa dostarczyła dzieciom i dorosłym  wiele radości.

 


 

     W dniach 27-28.06.2018 r. odbyły się w naszym przedszkolu dni adaptacyjne dla dzieci, które od września przyjdą po raz pierwszy do przedszkola. Celem takich zajęć jest integracja dzieci i rodziców z przedszkolem, przybliżenie rodzicom form pracy z dziećmi, eliminacja stresu związanego z rozpoczęciem roku szkolnego, zapoznanie z pomieszczeniami przedszkola.Dzieci brały udział w zabawach ruchowych, zabawach z chustą animacyjną, były również tańce, i  zabawy swobodne zabawkami w salach przedszkolnych.  Wszystko przebiegało w radosnej atmosferze opartej na poczuciu bezpieczeństwa. Wszystkie dzieci opuszczały przedszkole z uśmiechem na twarzy oraz niespodzianką, którą przygotowały panie nauczycielki.

 


Jubileusz ŚDS nr 2

W dniu 21.06.2018r. dzieci z grupy „Mądre Sowy” oraz „Motylki” wzięły udział w jubileuszu 10-lecia istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy nr 2 w Stalowej Woli, który sąsiaduje z naszym przedszkolem. Przedszkolaki uświetniły tę uroczystość swoim występem – były wiersze z najlepszymi życzeniami, polonez, dziewczynki zatańczyły „ taniec z kwiatami ” a chłopcy „taniec z kapeluszami”. Wszyscy goście nagrodzili ich ogromnymi brawami. Byli wśród nich Prezydent Miasta Stalowej Woli Pan Lucjusz Nadbereżny, senator RP Pani Janina Sagatowska, Pani Dyrektor naszego przedszkola, wszyscy podopieczni ŚDS oraz wiele innych.

Pani Dyrektor ŚDS nr 2 oraz Pani Dyrektor naszego przedszkola podziękowały za dotychczasową współpracę ośrodka oraz przedszkola.


Żegnaj przedszkole

      Minął kolejny rok szkolny i znów żegnamy się z dziećmi, które we wrześniu rozpoczną dalszą edukację w szkole. W dniu 20 czerwca 2018 r. odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Przedszkolaki w rytmie poloneza w odświętnych strojach wkroczyły do pięknie przygotowanej sali, następnie przedstawiły program artystyczny, prezentując wiersze, tańce i piosenki.  W swoim występie wspominały miłe chwile spędzone w przedszkolu, wspólne zabawy  i przygody. Dzieci włożyły wiele pracy w swój występ, za co zostali wielokrotnie nagrodzeni brawami. Na zakończenie uroczystości pani Dyrektor pochwaliła dzieci za wspaniały występ, życzyła wielu sukcesów w szkole. Wszystkie dzieci otrzymały z rąk pani Dyrektor dyplomy, książki i zdjęcia na pamiątkę pobytu w przedszkolu, również rodzice dzieci wyróżnionych otrzymali listy gratulacyjne  oraz podziękowania za zaangażowanie w życie przedszkola. Rodzice podziękowali za współpracę i trud włożony w wychowanie ich dzieci.   Po części oficjalnej w ogrodzie przedszkola czekała na dzieci przygotowana przez ich rodziców niespodzianka-wiele słodkości oraz wesoła zabawa zorganizowana przez panią animatorkę.

    Życzymy Wam starszaki samych sukcesów w szkole, niech zawsze towarzyszy Wam uśmiech, zabawa i zadowolenie.


Do widzenia starszaki

19.06.2018 r. odbyło się w przedszkolu uroczyste pożegnanie starszaków przez dzieci młodsze oraz nauczycieli i pracowników przedszkola.

Nauczycielki przygotowały na tą okazję niespodziankę dla wszystkich dzieci i zaprezentowały dla nich humorystyczne przedstawienie pt „Smerfne przygody”.

Scenografia, kostiumy, a przede wszystkim gra aktorska wzbudziły w naszych przedszkolakach podziw i dumę ze swoich Pań. Dzieci nagrodziły występ wielkimi brawami.

Po nauczycielach swój program artystyczny na pożegnanie starszaków przedstawiły dzieci z grupy „Motylki”. Zaśpiewały piosenki, wierszykami pożegnały starszych kolegów kończących przedszkole oraz udzieliły im kilku „dobrych rad” na udany start w szkole. Wręczyły też swoim kolegom upominki w postaci zakładki do książki.

Na zakończenie uroczystości głos zabrała Pani Dyrektor życząc dzieciom by wykorzystały wiadomości i umiejętności zdobyte w przedszkolu i wzbogacały je w szkole, życzyła im wielu sukcesów i udanych wakacji. 

Poznajemy najbliższą okolicę

 W dniach 11 i 12.06.2018 r. przedszkolaki ze wszystkich grup  poznawały najbliższą okolicę. Były na wycieczce w gospodarstwie agroturystycznym „Madejówka” w pobliskiej miejscowości Obojna. Czekało na nich moc atrakcji. Na początku zwiedzanie mini zoo, po którym oprowadzała właścicielka - pani Agnieszka z pasją opowiadając o zwierzętach, którymi się opiekuje. Dzieci poznały wygląd i zwyczaje wielu zwierząt, a były wśród nich konie, osiołki, owce, kozy, krowy, lama, strusie, króliki. Mogły także karmić zwierzaki ich przysmakami: marchewką, burakami i kapustą.

Kolejnymi atrakcjami były: jazda konno, przejażdżki bryczką, zabawy na placu zabaw, warsztaty z lepienia masy solnej. Wielką atrakcja było robienie masła, jak za dawnych czasów w tzw. maśniczce. Były kiełbaski z grilla i proziaki.  Pachnące  bułeczki wypiekane w piecu  posmarowane  masełkiem smakowały wybornie.

We wspaniałej zabawie nie przeszkodził nawet przelotny deszcz. Będziemy miło wspominać to niezwykłe miejsce i jego przemiłych gospodarzy.


Razem ze słonkiem - lato

W dniu 07.06.2018r. odbyło się rozstrzygnięcie IV edycji konkursu plastycznego   pt: „Razem ze słonkiem – lato w utworach Marii Kownackiej”, którego organizatorem było Przedszkole nr 10 ze Stalowej Woli.

Celem konkursu było:

·         Przybliżenie dzieciom twórczości Marii Kownackiej.

·         Rozwijanie wyobraźni dziecka oraz wspieranie dziecięcej twórczości.

·         Propagowanie idei organizowania zajęć inspirowanych literaturą.

·         Zachęcenie dzieci do aktywności i inwencji twórczej.

·         Budzenie wrażliwości na piękno natury.

Na konkurs wpłynęło bardzo dużo pięknych prac dlatego jurorzy jednomyślnie postanowili nagrodzić wszystkich przedszkolaków. Uroczyste rozstrzygnięcie  rozpoczęło się od występu starszaków z Przedszkola nr 10.  Dzieci przedstawiły inscenizację o tematyce letniej. Następnie odbyło się wręczenie pamiątkowych dyplomów i nagród wszystkim dzieciom biorącym udział  w konkursie.

Z naszego przedszkola prace wykonały – Natalia z grupy „Motylki ”oraz Karolina  z grupy „Mądre Sowy”.

Gratulujemy!!!


Wiersze J.Tuwima

06.06.2018 r. w Przedszkolu nr 5 w Stalowej Woli odbyło się rozstrzygniecie konkursu plastycznego pt „Wiersze Juliana Tuwima uczą, bawią i wychowują”. Nasze przedszkole reprezentowały Ania i Lilka z grupy „Motylki”. W tym dniu w przedszkolu nr 5 odbył się również piknik z okazji 10 rocznicy nadania imienia Juliana Tuwima.
Po uroczystym wręczeniu nagród wszyscy uczestnicy pikniku obejrzeli prezentacje utworu „Rzepka” w wykonaniu pracowników przedszkola.  Następną niespodzianką był tort w kształcie lokomotywy, którego każdy skosztował, a potem wszyscy wspólnie bawili się w ogrodzie. Dziewczynki wróciły do przedszkola bardzo zadowolone.

 


Piknik Rodzinny 2018

Pisarz Antoin de Saint – Exupery  napisał , że ,,Naprawdę istnieje tylko jedna radość : obcowania z ludźmi”. Jak co roku  ogród przedszkolny zamienił się w wesołe miasteczko , a radości o której pisał autor ,,Małego księcia”  nie zabrakło uczestnikom Pikniku Rodzinnego   W ciepłe popołudnie 6 czerwca  można było wesoło i rodzinnie spędzić czas , korzystając z wielu przygotowanych atrakcji. Były :kule wodne, łódeczki, karuzela łańcuchowa, dmuchane zjeżdżalnie, bramka celnościowa, koło fortuny z cennymi nagrodami. Zainteresowaniem dzieci cieszyło się stanowisko malowania twarzy, robienia fryzur oraz malowania i zdobienia paznokci. Na uczestników pikniku czekało również przepyszne jedzenie. Można było skosztować wspaniałych wypieków, które specjalnie na tę okazję przygotowały mamy przedszkolaków, nie zabrakło też lodów i słodkich deserków. Zwolennicy  dobrego jedzenia mogli zjeść pyszną kiełbaskę  prosto z grilla, której  zapach roznosił się po całej okolicy. Mamy nadzieję, że wszyscy wspaniale się bawili i w jeszcze większym gronie spotkamy się znów za rok. Wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie pikniku rodzinnego serdecznie dziękujemy.

 


 

Wszystkie dzieci nasze są !!

30 maja tuż przed  najważniejszym  świętem dzieci odwiedzili nas wraz z opiekunami podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy nr 2 w Stalowej Woli. Przygotowali dla każdego przedszkolaka niespodziankę z okazji Dnia Dziecka. Dziewczynki otrzymały piękne róże , a chłopcy  muszki oraz  słodkie muffinki. Wszystko samodzielnie wykonane przez podopiecznych ŚDS. Dziękujemy za pamięć .

Piknik w szkole

Na przedszkolaków w dniu 1 czerwca czekała duża niespodzianka – zaproszenie do udziału w pikniku rodzinnym w zaprzyjaźnionej Szkole  Podstawowej  nr 1 w Stalowej Woli. Wszyscy chętnie i z wielką ciekawością udali się do szkoły, gdzie na boisku czekało  wiele atrakcji. Były harce i podskoki  na dmuchańcach, zjazdy na dmuchanej zjeżdżalni,  dmuchanie mydlanych baniek, zabawy na placu zabaw,  rozmowy z nauczycielami i panią dyrektor, która dla przedszkolaków – przyszłych uczniów szkoły przygotowała słodkości. Uczestnictwo w pikniku sprawiło dzieciom bardzo dużo radości. Dziękujemy pani dyrektor za zaproszenie i miłe niespodzianki w Dniu Dziecka.

 

Kocham Cię mamo i tato!

Przedszkolaki ze wszystkich  grup  w dniu 24 maja 2018 r. świętowały DZIEŃ MAMY I TATY. Przedszkolaki słowem i piosenką wyraziły miłości oraz  wdzięczność za wszystko kochanym rodzicom. Po występach, w których dzieci zaprezentowały swoje  zdolności recytatorskie, wokalne i taneczne, na twarzach rodziców zauważyć można było wzruszenie, radość i ogromną dumę ze swoich pociech. Przedszkolaki nagrodzone zostały gromkimi brawami za wspaniałe występy.  Po programie artystycznym dzieci wręczyły rodzicom piękne laurki ,  oraz ciasteczka, które upiekły w przedszkolu z pomocą swoich pań.Rodzicom towarzyszyły niesamowite emocje, wzruszenie i duma ze swoich pociech. Poprzez występ artystyczny dzieci wyraziły wdzięczność z trud wychowania. 

  To było bardzo kolorowe i wesołe popołudnie. Szczególne - bo nasze przedszkolaki miały dziś występ dla specjalnych gości: Ukochanych Rodziców.  Wszystko było jak należy i do tego słońce też jak na zamówienie!

Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom za przybycie do przedszkola i wspólnie spędzony czas.

  

Dzień Praw Zwierząt

Wszystkie dzieci kochają zwierzaki, a  „Dzień Praw Zwierząt”  przypadający   na 22 maja, to świetna okazja do rozmów o zwierzętach, ich potrzebach, radościach i smutkach, do uświadomienia dzieciom, że zwierzę to istota żywa, która odczuwa ból, radość czy smutek.  Dzieci z grupy „Żabki” poznały prawa zwierząt, nauczyły się  wrażliwości, szacunku i odpowiedzialności w stosunku do zwierząt.

 


Brzechwa w oczach dziecka

W dniu 17.05.2018 r.  Laura i Antoś z grupy „Motylki” reprezentowały nasze przedszkole w konkursie  plastyczno-recytatorskim pt. „Bohaterowie utworów Jana Brzechwy w oczach dziecka” organizowanym przez Przedszkole Nr 2 w Stalowej Woli. Laura i Antoś w strojach żuka i biedronki przepięknie wyrecytowali wiersz Jana Brzechwy pt. „Żuk” za co otrzymali gromkie brawa.

Na koniec odbyło się uroczyste rozdanie nagród oraz na wszystkich uczestników czekała słodka niespodzianka.

 


 

Dzień dobrych uczynków

   19 maja obchodzony jest Dzień Dobrych Uczynków. Ustanowiono go 10 lat temu z inicjatywy fundacji ARKA. Pomysł, by chociaż jednego dnia w roku patrzeć bardziej na innych niż na siebie, jest godny pochwały, dlatego dzieci z naszego przedszkola chętnie przyłączyły się do obchodów tego dnia. Z własnoręcznie wykonanymi kwiatami i laurkami oraz obdarzając wszystkim uśmiechem udaliśmy się do osiedlowej biblioteki, Środowiskowego Domu Samopomocy nr 2 , szkoły oraz sklepu. Pamiętajmy, że spełnianie dobrych uczynków to nie tylko ten jeden dzień w roku. Życzliwość i sprawianie radości innym powoduje, że ten kto czyni dobro, sam czuje się szczęśliwy.

  


Zoom Natury Janów Lubelski

W dniu 16 maja 2018r. dzieci z grupy „Motylki” i „Mądre Sowy” wybrały się na wycieczkę do Janowa Lubelskiego. Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania miejsca historycznego, położonego niedaleko Janowa Lubelskiego – Porytowego Wzgórza. Dzieci miały okazję zobaczyć piękny pomnik poświęcony partyzantom walczącym w II Wojnie Światowej i poznać historię tego miejsca. Następnie przedszkolaki rozpoczęły swoją przygodę w Janowskim  „Zoomie Natury”. Czekało tam na dzieci wiele atrakcji- piękne mini kino, gdzie oglądały krótkie filmy przyrodnicze. Wszyscy też z wielkim zaangażowaniem i ciekawością uczestniczyli w zajęciach w Laboratoriach Wiedzy, gdzie można było poznać piękną roślinność, zwierzęta. Dzieci za pomocą mikroskopów, szkieł powiększających i technologii multimedialnej mogły poznać otaczający nas świat. Wielkie wrażenie na przedszkolakach zrobiły też doświadczenia z produkcją energii  oraz możliwość obejrzenia z bliska żywiołów takich jak: tornado, grad, powódź, huragan.

Mimo nie sprzyjającej pogody dzieci szczęśliwe i pełne wrażeń wróciły do przedszkola.

 


Święto Niezapominajki

Dnia 15 maja  w ogrodzie przedszkolnym obchodziliśmy Święto Polskiej Niezapominajki- święto przyrody, które  ma na celu promowanie walorów przyrody i stałe przypominanie o ochronie środowiska. Niezapominajka uczy serdeczności i popularyzuje piękną polską przyrodę.  Wszystkie dzieci  ubrane były na kolor niebieski. Na początku przedszkolaki zaśpiewały piosenkę „Sprintem do maratonu”. Później przyszedł czas na solidną rozgrzewkę były: skłony, podskoki, pajace, ćwiczenia ramion, a to wszystko żeby dobrze przygotować się do grupowych zawodów sportowych. Przedszkolaki świetnie poradziły sobie ze wszystkimi konkurencjami sportowymi: biegały slalomem między niezapominajkami, wykazały się szybkością i zręcznością podczas biegu z konewką, poradziły sobie również  z podawaniem niebieskiego balonika z ręki do ręki.  Następnie  wszystkie dzieci wybrały się do lasu, aby wziąć udział w IV Ogólnopolskim Maratonie Przedszkolaków „Sprintem do maratonu”. Kiedy padło hasło: „Do biegu, gotowi, start” przedszkolaki ruszyły w stronę mety. Wszystkie dzieci nagrodzone zostały medalami. Na zakończenie  przedszkolaki posadziły w ogródku niezapominajkę o którą będą się troszczyły i dbały.                               

 Ten niezwykły dzień sprawił dzieciom dużo radości i uśmiechu. Będą jeszcze długo go wspominać.

 


Bajka ,,Pszczółka Maja"

Nagrody książkowe dla wyróżnionych,  a dla całej grupy starszaków seans bajkowy „Pszczółka Maja” w kinie ,,Ballada“ w dniu 09.05.2018 r.- to nagrody w konkursie „Ilustracje do baśni Charles’a Perraulta”. Konkurs został zorganizowany przez Filię nr 1- Oddział dla Dzieci w Stalowej Woli. Na konkurs wpłynęło wiele prac wykonanych techniką dowolną przez dzieci sześcioletnie  ze stalowowolskich przedszkoli.       

 Celem konkursu było:

- przybliżenie uczniom sylwetki baśniopisarza Charles’a Perrault ;

- rozbudzenie zainteresowań czytelniczych, inspirowanych pięknem literatury dziecięcej;

- rozwijanie u dzieci fantazji i twórczej wyobraźni;

- prezentacja twórczości plastycznej dzieci.

 Komisja konkursowa wybrała najciekawsze prace, które zostały nagrodzone,  z naszego przedszkola były to prace wykonane przez Karolinkę, Emilkę, Sandrę i Hanię.

 Wszystkim nagrodzonym GRATULUJEMY!

 


Cztery żywioły - powietrze

W dniu 08.05.2018 r. dwoje naszych przedszkolaków z grupy "Mądre Sowy" - Gabrysia i Kajtek uczestniczyło w międzyprzedszkolnych warsztatach pt. "Cztery Żywioły - Powietrze", których organizatorem było Przedszkole nr 9 w Stalowej Woli.

Celem warsztatów było:

- rozwijanie kreatywności i inwencji twórczej dzieci,

- motywowanie dziecka do doskonalenia własnych umiejętności, zainteresowań  i uzdolnień,

- stymulowanie i aktywizowanie operacji umysłowych poprzez działania badawcze.

Dzieci uczestniczyły w eksperymentach badawczych, samodzielnie wykonywały doświadczenia związane z powietrzem, tworzyły szybowce oraz brały udział w zabawach muzyczno - ruchowych. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał upominek oraz pamiątkowy dyplom. 

 


Zdrowy przedszkolak

 W piątek 27.04.2018r. dziewczynki z grupy „Mądre Sowy” – Emilka i Otylka zaprezentowały się w konkursie recytatorskim organizowanym przez Przedszkole nr 6 w Stalowej Woli. Dziewczynki wspaniale zaprezentowały wiersz swojego autorstwa pt. „Zdrowie-ważna rzecz”.        W trakcie trwania konkursu pani dietetyk opowiedziała dzieciom o zdrowym odżywianiu, przedszkolaki miały również za zadanie przyporządkować owoce do odpowiednich witamin. Wszystkie dzieci uczestniczące w konkursie wzięły udział w warsztatach kulinarnych, przygotowały pyszne koktajle.                             

 Na koniec odbyło się uroczyste rozdanie dyplomów i nagród oraz czekała słodka niespodzianka.

Dzień sapera

„A jak ja urosnę

i jak będę duży

żołnierzem zostanę

w wojsku będę służył.

Będę chodził dumnie

w żołnierskim mundurze,

a jak  ktoś mnie spyta

powiem – Polsce służę.”

 

Dnia 27.04.2018r. r. dzieci z grupy „Mądre Sowy” oraz „Motylki” pojechały na  wycieczkę do Jednostki Wojskowej w Nisku z okazji uroczystych obchodów Święta Wojsk Inżynieryjnych – „Dnia Sapera”.

Spotkanie to dostarczyło naszym przedszkolakom wiedzy o trudnej i odpowiedzialnej pracy żołnierza. Dzieci zostały oprowadzone po terenie wojska oraz z zaciekawieniem oglądały pokaz sprzętu, jakim dysponuje wojsko.Zobaczyły: maszyny, pojazdy, sprzęt wojskowy i wyposażenie żołnierza.

Na koniec z  zaciekawieniem obserwowały uroczystą zbiórkę zebranych żołnierzy. Duże wrażenie na zebranych wywarła salwa honorowa i defilada przy akompaniamencie orkiestry wojskowej.

Wizyta w wojsku dostarczyła dzieciom niezapomnianych wrażeń.

 

Zapraszamy do galerii 

,,Powiewa flaga"

W dniu 26.04.2018 r. przedstawiciele  naszego przedszkola  z grupy „Mądre Sowy” pojechali do Spółdzielczego Domu Kultury, aby wspólnie z koleżankami i kolegami ze stalowowolskich przedszkoli uczcić Święto Flagi Narodowej.Dzieci obejrzały występ starszaków z Przedszkola nr 18, które było organizatorem  tej uroczystości. W programie znalazły się okolicznościowe wiersze, znane piosenki. Przedszkolaki przypomniały swoim rówieśnikom historię państwa polskiego, najważniejsze symbole narodowe oraz wybitnych Polaków, jacy zapisali się na kartach naszej historii. Następnie w postawie na baczność cała społeczność zaśpiewała wspólnie „Mazurka Dąbrowskiego.Było bardzo uroczyście.Każde  przedszkole wykonało także na tę uroczystość plakat tematycznie związany ze Świętem Flagi lub zbliżającą się setną rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

 


,,Twórcze przedszkolaki"

W dniu 24 kwietnia 2018 r. w uroczyście obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Ziemi oraz odbyło się  rozstrzygnięcie  X Wojewódzkiego i XIV Powiatowego Konkursu Ekologicznego „Przedszkolaków dobre rady na złe odpady” pod hasłem Twórcze Przedszkolaki.

 Organizatorem konkursu jest nasze przedszkole. Konkurs polegał na zbiórce surowców wtórnych – plastikowych nakrętek i baterii.

W konkursie udział wzięło 16 przedszkoli z terenu miasta i powiatu.

W tej edycji konkursu zebrano 980 kg nakrętek plastikowych i  355 kg baterii. Brawo!! Każdej edycji konkursu towarzyszy zadanie dodatkowe, do wykonania przez jego uczestników. W tym roku było to wykonanie ,,Gry ekologicznej” z surowców wtórnych i materiałów ekologicznych.     Z ogromną radością i dumą można było podziwiać wystawę pokonkursową  i zachwycić się pomysłowością dorosłych, którzy pomagali wykonać maluchom .Uroczystość  rozpoczęły patriotycznie pięciolatki z gr. ,,Motylki” piosenką o Stalowej Woli ,  w związku ze zbliżająca się 100 rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Kolejnym punktem programu był teatrzyk ,,Ekologiczny Czerwony Kapturek” przygotowany przez starszaki z gr. ,,Mądre Sowy”. Przedszkola biorące udział w konkursie, dzięki sponsorom, za swój wkład i zaangażowanie w ochronę środowiska otrzymały na pamiątkę dyplomy, statuetki i liczne nagrody.

Dodatkową nagrodą - niespodzianką były warsztaty muzyczne z muzykami Jaszczur&Przyjaciele.Dzieci dowiedziały się z czego składa się perkusja oraz jak się na niej gra.   

Dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji


Spotkanie z pielegniarką

W dniu 20.04.2018r. gościliśmy w naszym przedszkolu panią pielęgniarkę – babcię Ksawerego. Spotkanie było interesujące i bardzo pouczające dla małych słuchaczy. Nasz gość w ciekawy dla dzieci sposób przekazał im informacje na temat podstawowych zasad higieny ciała i dbania o zdrowie.

 Dzieci dowiedziały się w jaki sposób zachowywać się podczas choroby oraz o konieczności zażywania leków tylko pod okiem dorosłych.

Przedszkolaki dowiedziały się również jak bardzo ważne w życiu jest zdrowe odżywianie się - spożywanie owoców i warzyw. Same również dzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniami.

Największe zainteresowanie wzbudziłyakcesoria medyczne, które przyniosła pani Małgosia tj. stetoskop, strzykawki, bandaże.

Na zakończenie spotkania w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, pani pielęgniarka przeczytała przedszkolakom wybraną przez dzieci bajkę.

Bardzo dziękujemy Pani Małgorzacie za miłe spotkanie.

 


Mali przyrodnicy

Dnia 19.04.2018r . nasze przedszkole odwiedziły Panie z Nadleśnictwa  w Rozwadowie. Dzieci poszerzyły swoje wiadomości o lesie i jego mieszkańcach, a także poznały zasady ochrony przyrody i zasady zachowania się w lesie.  Młodzi przyrodnicy bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadając pytania i oglądając bardzo ciekawą  prezentację multimedialną i przyrodniczą bajkę. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały upominki od Nadleśnictwa Rozwadów, a spotkanie zostało uwiecznione na zdjęciach.

 


Dzień otwarty w gr. ,,Muchomorki"

W dniu 17 kwietnia w grupie ,, Muchomorki” odbyły się zajęcia otwarte w których  uczestniczyli rodzice .   Wszystkie dzieci zostały tego dnia piratami.  Z radością i wielkim zaangażowaniem wykonywali kolejne zadania aby dostać mapę i odnaleźć ukryty skarb. Najpierw wybrali się na ,, Wyspę dzikich zwierzą”, gdzie musieli po cieniach rozpoznać zwierzęta , które tam mieszkają. Następnie dzieci udały się na ,,Wyspę bananową” gdzie mogły pochwalić się przed rodzicami jak potrafią liczyć. Kolejne zadanie polegało na umiejętności kodowania, każde dziecko indywidualnie musiało ułożyć według wzoru statek piracki.  Dzieci  zaprezentowały  też rodzicom swoje umiejętności  ze znajomości  języka angielskiego.  Cała piracka przygoda zakończyła się doświadczeniami z wodą. Młodzi piraci sprawdzali co tonie, a co utrzyma się na powierzchni wody. Wyprawa młodych piratów zakończyła się odnalezieniem skarbu! Piracka przygoda sprawiła wszystkim dzieciom wiele radości.

 


,,W świecie pająków"

W dniu 17.04.2018r. dzieci z grupy „Motylki” i „Mądre Sowy” pojechały na wystawę edukacyjną do Muzeum. Przedszkolaki uczestniczyły w ciekawych zajęciach, gdzie dowiedziały się jak wygląda życie pająków, gdzie można je spotkać, które pająki są niebezpieczne, jak pająki produkują sieć i czy są dla nas pożyteczne oraz wiele innych ciekawostek. Następnie dzieci obejrzały ekspozycję z żywymi okazami pająków, które są zamknięte w szczelnych terrariach. Wystawa zachwyca bogactwem żywych skorupiaków i pająków, pochodzących z Ameryki, Azji, Australii i Afryki. Przedszkolaki mogły zobaczyć m.in. Ptasznika królewskiego, Czarną wdowę czy Skorpiona cesarskiego. Po ciekawych zajęciach odbyły się warsztaty plastyczne pt. „Pajęczyna Tekli”, podczas których dzieci wykonały pajęczynę pułapkę z wykorzystaniem różnorodnych technik. W ten sposób przedszkolaki przekonały się, że pająki to jednak bardzo pożyteczna dla środowiska grupa zwierząt. Na zakończenie dzieci poszły do Parku 24,  idąc ścieżką edukacyjną, dowiedziały się jak wygląda liść klonu, brzozy, kasztanowca itd. Wiele radości sprawiły dzieciom instrumenty muzyczne- cymbałki i bębenki. Był też czas na zabawy ruchowe. Pobyt w Parku 24 upłynął w radosnej atmosferze. Wszystkie przedszkolaki z uśmiechem na buzi wróciły na pyszny podwieczorek do przedszkola.

 


,,Mały Omnibus"

W dniu 06.04.2017r. w Społecznej Szkole Podstawowej w Stalowej Woli odbył się VIII miejski konkurs wiedzy i umiejętności „Mały Omnibus”. Nasze przedszkole reprezentowała Otylka z grupy „Mądre Sowy”. Konkurs polegał na rozwiązywaniu testu z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej oraz przyrodniczej.  

 W dniu 13.04.2017r. w Społecznej Szkole Podstawowej w Stalowej Woli odbyła się olimpiada z języka angielskiego. Nasze przedszkole reprezentowały dzieci z grupy „Mądre Sowy” – Hania oraz Victoria. Dziewczynki miały okazję sprawdzić swoją wiedzę z języka obcego. Olimpiada miała formę testu a zagadnienia dotyczyły słownictwa związanegoz kolorami, zwierzątkami, częściami ciała, owocami i przyborami szkolnymi.

Siedząc w szkolnych ławkach uczestnicy mieli okazję poczuć się jak prawdziwi uczniowie.Dzięki takim konkursom dzieci rozwijają swoje zainteresowania i uzdolnienia  oraz wdrażają się do uczestnictwa w zmaganiach konkursowych.

 


Memoriał w hołdzie papieżowi

 11 kwietnia 2018 r.  uczciliśmy pamięć św.Jana Pawła II, biorąc udział w  VII Podkarpackim Memoriale Papieskim na obiektach stalowowolskiego MOSiR . Celem memoriału było pokonanie w dowolnym stylu 9665 basenów, czyli tyle ile dni trwał pontyfikat św. Jana Pawła II.  Przepłynięcie jednego basenu to nie lada wyczyn dla naszych maluchów, ale dopingowane przez rodziców -  w kołach, z deską lub w rękawkach,  "żabką” lub po prostu na nogach dzielnie pokonywały opór wody dokładając swoim wysiłkiem swoją „cegiełkę” w hołdzie Świętemu. Było przy tym dużo śmiechu,pryskania wodą i radości. W nagrodę za udział każdy z uczestników imprezy otrzymał pamiątkowy medal oraz dyplom uczestnictwa.

Do zobaczenia na VIII Memoriale za rok!


Zielone ogródki

Za oknem wiosna powoli zaczyna panować nad przyrodą, a w przedszkolu pachnie wiosną. Każda grupa założyła w swojej sali wiosenny ”Zielony ogródek”. Dzieci posiały rzeżuchę, pietruszkę, koperek ,posadziły fasolkę i cebulkę na szczypiorek. Nie mogło zabraknąć kwiatów , a więc posiały maciejkę i aksamitki. Teraz prowadzą obserwacje przyrodnicze. Samodzielnie dbają o odpowiednie warunki wzrostu roślin – światło i wilgoć. Poznają też ich wartości odżywcze; gdy nowalijki podrosną będą zdrowym i pysznym dodatkiem do kanapek.

 

Zapraszamy do galerii

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

,,Kto czyta , żyje wielokrotnie“ J.Czechowicz

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony jest od 1967 r.  Jako datę wybrano 2 kwietnia, gdyż właśnie w tym dniu urodził się największy bajkopisarz H.Ch.Andersen. Taki dzień jest wspaniałą okazją , aby oderwać dzieci od komputerów i telewizorów i pokazać im , że w książkach ukryta jest magia .Aby poczuć tę magię i wspaniały urok książek 4 kwietnia 2018 r. w wesołych nastrojach przedszkolaki ze wszystkich grup  powędrowały w odwiedziny do pobliskiej biblioteki, z którą już od kilku lat przedszkole współpracuje.Panie bibliotekarki Renata i Ania opowiedziały dzieciom o swojej pracy, a później  zaprezentowały dzieciom książeczki z półek dla najmłodszych czytelników. Dzieci z ciekawością przysłuchiwały się czytanym opowieściom i oglądały kolorowe ilustracje. Był tez czas na zagadki, rebusy i quizy o bohaterach bajek dla dzieci. Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał Medal Przyjaciela Książki i słodką niespodziankę.

Dziękujemy Paniom za miłe przyjęcie 

 

Zapraszamy do galerii

Wesołego Alleluja !!

,,Mówi zając do baranka – jaka piękna ta pisanka !

Wtem z jajeczka wyszła kurka nastroszyła swoje piórka.

Teraz biega, głośno krzyczy, że Wesołych Świąt Wam życzy !!“

 

Są takie dni , na które czekamy z tęsknotą. Staramy się do nich jak najlepiej przygotować by przeżyć je jak najpiękniej. Już wkrótce uroczyste bicie dzwonów i radosny śpiew Alleluja oznajmią nam, że nadeszły największe dla chrześcijan święta – Wielkanoc. 28 marca w środę Wielkiego Tygodnia, w naszym przedszkolu od samego rana panował świąteczny nastrój , a w salach uśmiechnięte i odświętnie ubrane przedszkolaki. Przybyli też zaproszeni goście – pani Agata Krzek przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu, pani M.Król Handzlik dyrektor ŚDS nr 2  w Stalowej Woli, pani D.Kornek dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Stalowej Woli , pani  R.Zdziechowicz  – kierownik  Fili nr 5  MBP, zastępca przewodniczącej Rady Rodziców pani E.Zymróz,  nauczyciele i pracownicy przedszkola. Wszyscy obejrzeliśmy przedstawienie wielkanocne pt. „Wielkanocne zwyczaje” , które zaprezentowały dzieci z gr. ,,Motylki’ i ,,Mądre Sowy” oraz  czterolatki z grupy Muchomorki. Przedstawienie pełne radości przybliżyło wszystkim zgromadzonym zwyczaje i tradycje wielkanocne. Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor Maria Zubrzycka  złożyła wszystkim zgromadzonym najserdeczniejsze życzenia świąteczne, a później wszyscy dzieląc się jajkiem , symbolem świąt  zjedli wspólne śniadanie wielkanocne przy świątecznie ozdobionych stołach. 

 

Zapraszamy do galerii 

,,Zimowe anioły"

W dniu 21.03.2018r. w Katolickiej Szkole w Stalowej Woli odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Zimowe anioły”.

Nasze przedszkole reprezentowały Alicja z grupy „Żabki”, Daria z grupy „Muchomorki”, Amelka z grupy „Motylki” oraz Lenka z grupy „Mądre Sowy”.

Celem konkursu było:

• poszerzenie doświadczeń plastycznych

• rozwijanie wyobraźni i pomysłowości dzieci

• zastosowanie nowych technik plastycznych

Uroczyste rozstrzygnięcie rozpoczął dyrektor szkoły – ks. dr Tomasz Orzeł, który podziękował wszystkim uczestnikom za udział i wykonanie pięknych prac. Podkreślił, że każda z nich jest wyjątkowa, zasługująca na podziw i uznanie.

Następnie zostały wręczone dyplomy oraz nagrody, wszystkie prace zostały wyróżnione.

Dziewczynkom z naszego przedszkola serdecznie gratulujemy                               

                                                     

    

 


Sportowe Powitanie Wiosny

Na pierwszy dzień wiosny każdy czeka z utęsknieniem. Zatem gdy nadejdzie , należy go odpowiednio uczcić. Przedszkolaki z naszego przedszkola powitały wiosnę na sportowo.  

21 marca odbyła się Wiosenna Olimpiada.

Czasami pogoda lubi płatać figle,  tak właśnie było pierwszy dzień wiosny. Za oknem mróz i śnieg jak w środku zimy. Postanowiliśmy na sportowo powitać wiosnę, a może uda się nam zimę przegonić.

O wyznaczonej godzinie dzieci ze wszystkich grup, spotkały się na miejscu olimpiady. Każda grupa miała przydzielony kolor i w tym kolorze dzieci miały  koszulki sportowe.  Na wyznaczonym miejscu swoje stanowisko mieli kibice i sędziowie. Nie zabrakło i cheerleaderek dopingujących zawodników. Uroczystego otwarcia Olimpiady, dokonała pani dyrektor przecinając wstęgę.

Wreszcie zaczęły się zawody, na które już wszyscy czekali z wielką niecierpliwością. Konkurencje były, jak na prawdziwych igrzyskach. Był  slalom między pachołkami, rzut do celu, rzut do kosza, turlanie piłki głową na czworakach, skoki na piłce, przechodzenie przez tunel, przekładanie szarfy, chodzenie tyłem. Dzieci bardzo przeżywały każdą z tych konkurencji, dopingowały swoje koleżanki i kolegów, gratulowały im zwycięstwa Jednak największym przeżyciem była dekoracja medalami zawodników. Widać było, że są dumne ze swych osiągnięć.

Przez całe zawody uśmiech i emocje nie schodziły im z twarzy. Dzieci bawiły się świetnie i nie chciały kończyć zawodów . Dla nas był to sygnał, żeby częściej organizować takie spotkania i spełniać marzenia dzieci. Marzenia o beztroskiej wesołej zabawie. Pani dyrektor pogratulowała wszystkim uczestnikom Olimpiady wielkiego zaangażowania , przestrzegania zasady fair play i uroczyście zakończyła Olimpiadę w Przedszkolu.

Żadna z  konkurencji nie sprawiła dzieciom trudności, a przysporzyła im wiele radości. Sportowa postawa wszystkich dzieci dała zwycięstwo przedszkolakom . BRAWO!!!

 

Dzień otwarty w gr. ,,Mądre Sowy"

20 marca w grupie „Mądre Sowy” odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców. Tematem przewodnim zajęć były „Cztery Pory Roku”. Dzieci z niecierpliwością oczekiwały wizyty rodziców, a podczas zajęć każdy starał się zaprezentować jak najlepiej przed swoim rodzicem. Głównym celem zajęć było: utrwalenie wiadomości na temat pór roku, ich nazw, cech charakterystycznych; kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania; kształtowanie umiejętności dodawania i odejmowania. Po krótkim powitaniu  oraz przedstawieniu tematu zajęć przez nauczycielkę, przedszkolaki zabrały się do wykonywania zadań, które przygotowała dla nich każda z pór roku. Dzieci zaprezentowały się tańcząc, śpiewając i grając na instrumentach muzycznych a także rozwiązując różne zadania. Przedszkolaki z najstarszej grupy świetnie poradziły sobie z dodawaniem, odejmowaniem, porównywaniem, czytaniem wyrazów i dopasowywaniem obrazków. Wykazały się również znajomością słówek  z j. angielskiego oraz wiele radości sprawiły im piosenki z pokazywaniem w języku angielskim. Rodzice mogli przekonać się jak radzą sobie ich pociechy przy każdym zadaniu. Na zakończenie dzieci z rodzicami wspólnie ozdabiali doniczki, siali rzeżuchę i nasiona, wykonywali jeżyki z trawą. Zarówno dla dzieci jak i rodziców była to doskonała zabawa, a rezultaty wspólnej pracy wyeksponowane zostały w „mini ogródku” w sali.Zajęcia otwarte to jedna z form współpracy przedszkola z rodzicami, w czasie której mają oni okazję zapoznać się m.in. ze sposobami pracy dydaktyczno-wychowawczej oraz przekonać się, jak wiele ich pociechy już potrafią zrobić. 

 

Zapraszamy do galerii 

 

 Dzień otwarty w gr .,,Motylki“

Zajęcia otwarte dla rodziców to jedna z form współpracy przedszkola z rodzicami, w czasie której rodzice mają możliwość obserwowania swoich dzieci podczas zajęć dydaktycznych.

W czwartek 22 marca na zajęcia o takim charakterze, zostali zaproszeni rodzice dzieci z grupy „Motylki. Tematem przewodnim zajęć była „Wiosna i zbliżające się  Święta Wielkanocne.” Dzieci rozwiązywały różne zadania, by pomóc zajączkowi wielkanocnemu przygotować się do świąt. Układały pisankowe puzzle, łączyły w pary, przeliczały i dodawały, rozwiązywały zagadki, bawiły się w kodowanie. Nie zabrakło też śpiewania piosenek i zabaw ruchowych, w które bardzo chętnie włączyli się rodzice. Na zakończenie naszego spotkania rodzice wraz z dziećmi wykonali pracę plastyczną, tym razem były to piękne kwiaty z kuli styropianowej i patyczków do uszu.

Po spotkaniu zostały już tylko miłe wspomnienia, piękne kwiaty umieszczone w naszym kąciku przyrodniczym oraz zdjęcia upamiętniające to ważne wydarzenie.  To był bardzo miły dzień. Dziękujemy rodzicom za tak liczne przybycie i miło spędzony czas. 

 

Zapraszamy do galerii 

 

 Dzień otwarty w gr. ,,Żabki“

23.03.2018 r. najmłodsze dzieci z gr. ,,Żabki“ zaprosiły rodziców na zajęcia, których tematem przewodnim były Święta Wielkanocne.  Głównym celem zajęć było zapoznanie dzieci z tradycjami związanymi z  Wielkanocą,kształtowanie umiejętności wspólnej zabawy i współdziałania w grupie, stworzenie sytuacji sprzyjającej aktywizacji mowy i myślenia. Dzieci  przeliczały pisanki, dobierały w pary takie same pisanki, klasyfikowały pisanki wg. wielkości stosując określenia  małe i duże. Pięknie zaśpiewały piosenkę  o kurce grając przy tym na grzechotkach „jajeczkach”, a także piosenkę o wiośnie  za która dostały gromkie brawa od rodziców.  Przedszkolaki wykazały się również umiejętnością kodowania, układając domki  według podanego kodu , a podczas zabawy z rodzicami ,,Stopy i dłonie“ musiały wykazać się znajomością części ciała i poruszać się zgodnie z symbolami graficznymi.Trzylatki wykazały się też wiedzą z języka angielskiego - nazywały części ciała, kolory  oraz śpiewały piosenki w tym języku.Bardzo dużo radości dzieciom i rodzicom dostarczył wspólny ,,Taniec przyklejaniec“. Na zakończenie dzieci razem z rodzicami wykonały kurczaczki z kół metodą orgiami .

Dziękujemy Rodzicom za udział w zajęciach i mile spędzony czas. 

 

Zapraszamy do galerii 

 

Eksperymenty z jajem

Co było pierwsze? Jajko czy kura? Podobno sam Arystoteles szukał odpowiedzi na to pytanie. Niestety raczej nie znalazł, skoro uczeni nadal się nad tym głowią. Dlatego ,,Muchomorki”  szukanie odpowiedzi zostawiły mądrym głowom, a  skupiły się na innych równie trudnych pytaniach dotyczących samego jajka. Czy uda się przecisnąć jajko przez wąską szyjkę butelki? Albo jak zachowuje się jajko włożone do octu, kawy czy coli? 

Badania prawie naukowe, rozpoczęli od przygotowania dwóch jajek – surowego i ugotowanego, a także wielu pytań. Mali badacze mieli ręce pełne roboty, gdy sprawdzali, które z jaj jest cięższe, czy są takiej samej wielkości i czy wydają jakiś dźwięk gdy się nimi potrząśnie. Niestety byli tak zaaferowani poszukiwaniem odpowiedzi, że nie zdążyli ich zapisać. 

 Jak oddzielić żółtko od białka?

 Do tego zadania potrzebna była plastikowa butelka. Zatrzymujemy ją nad jajkiem, lekko naciskamy plastik, by wypuścić powietrze i jednocześnie wessać żółtko do środka, wtedy szybko podnosimy, by żółta część nie uciekła nam z powrotem, tylko przekładamy do drugiej miski! Warto pozwolić dzieciom spróbować, nie dość, że to świetna zabawa to równocześnie dobre ćwiczenie dla paluszków.

Jajko w solance

Kolejnym  celem było sprawdzenie czy jajko potrafi pływać! Wprawdzie nie było jajka kaczego tylko kurze, ale liczyliśmy na to, że chociaż przez chwilę utrzyma się na powierzchni. Mimo dużej siły perswazji, próśb i gróźb – opadło na dno. Wyjęliśmy topielca, a do wody dosypaliśmy soli, a potem jeszcze więcej soli i jeszcze więcej (w sumie 10 łyżek). Włożyliśmy jajko ponownie i okazało się, że teraz pięknie pływa przy powierzchni! Mali naukowcy dolali wody do solanki, ale niestety nie zrobili tego delikatnie po ściankach i jajko obniżyło swoją pozycję. 

Co łączy jajko i zęby?

Zęby, podobnie jak skorupki jajek zawierają wapń. Aby sprawdzić jaki osad pozostaje na zębach po wypiciu zbyt dużej ilości coli, herbaty czy kawy, postanowiliśmy w podanych płynach zanurzyć, oczywiście nie mleczaki, a surowe jajka. 

Malowanie lakierami

Na koniec przedszkolaki postanowiły  się zrelaksować i trochę pomalować! Do wody został wlany lakier do paznokci.Maczając w nich pisanki, otrzymaliśmy przepiękne, błyszczące wzory.

Zapraszamy do galerii 

W świecie dinozurów

Każdy dzień w przedszkolu jest pełen niespodzianek i ciekawych wydarzeń .Każdego dnia przedszkolaki uczą się i dowiadują wielu ciekawych rzeczy. Chyba wszystkie dzieci fascynuje świat prehistorycznych gadów – dinozaurów. Dlatego postanowiliśmy wykorzystać ich zainteresowania i zorganizować w przedszkolu  zajęcia pt .,,W świecie dinozaurów”.    Przez tydzień przedszkolaki  poznawały życie tych fascynujących gadów. W każdej grupie odbyło się  wiele ciekawych  zajęć i zabaw. Dzieci wykazały olbrzymie zainteresowanie tematem. W skupieniu oglądały albumy i wykonywały prace plastyczne oraz słuchały informacji dotyczących dinozaurów. Najwięcej przeżyć i emocji dostarczyło dzieciom szukanie wśród piasku kości dinozaurów, obserwowanie  jak wykluwają się z jaj. Wszystkie zabawy połączone były z nauką, bo nie tak łatwo zmierzyć łapę  gada, a później policzyć ile małych rączek czy stóp mieści się w ogromnym  śladzie.

Zajęcia  z pewnością pogłębiły wiedzę przedszkolaków , a w niektórych rozbudziły nową pasję. Po raz kolejny okazało się że można połączyć zabawę z nauką i przynosi to doskonałe efekty.

 

Zapraszamy do galerii 

Stalowa Wola - moje miasto

      W dniu 13.03.2018 r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego  pt: „W rodzinnym obiektywie - Stalowa Wola moje miasto”, którego organizatorem  było  Przedszkole  nr 11  w Stalowej Woli.

Celem konkursu było:

·         rozbudzanie zainteresowań dzieci i ukazywanie różnorodności piękna naszego miasta 

·         poszerzanie wiedzy dzieci na temat miasta (krajobrazu, zabytków)

·         rozwijanie zainteresowań fotograficznych wśród dzieci przy pomocy rodziców

·         zachęcanie do wspólnego spędzania czasu

Dzieci razem ze swoimi rodzicami miały za zadanie wykonać zdjęcie przedstawiające nasze miasto, jego architekturę, przyrodę.

Nasze przedszkole reprezentowały Laura z grupy ,,Motylki“ oraz Kasia z grupy ,,Mądre Sowy“.

Uroczyste rozstrzygnięcie rozpoczęło się od występu starszaków z przedszkola nr 11. Dzieci dumnie zaśpiewały piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem” oraz zatańczyły Lasowiaka. Następnie wszyscy mieli okazję oglądnąć prezentację multimedialną o historii naszego miasta.

Potem odbyło się wręczenie pamiątkowych dyplomów oraz nagród. Na zakończenie przygotowano dla wszystkich słodki poczęstunek.

Kasi i Laurze serdecznie gratulujemy.

 

Zapraszamy do galerii 

Dzień Kobiet

 „Dzisiaj dzień piękny, uroczysty!

Taki dzień raz się w roku zdarza,

gdy 8 Marca z gwarem wiosny

wytryśnie z kartek kalendarza”.

 

Tymi pięknymi słowami  nasi mali mężczyźni rozpoczęli swój występ z okazji dnia kobiet. Chłopcy z naszego przedszkola stali się dziś prawdziwymi dżentelmenami i ze szczególnym zaangażowaniem starali się, aby ten dzień uczynić wyjątkowo miłym. Podczas uroczystości nasze dziewczynki zaprezentowały się w  utworze Alicji Majewskiej „Być kobietą”, a chłopcy  z dumą recytowali dla wszystkich Pań wierszyki, śpiewali piosenkę i zatańczyli dla wszystkich specjalny taniec. Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor złożyła wszystkim kobietom tym dużym i tym małym  serdecznie życzenia i obdarowała wszystkich słodkościami.

          Z okazji Dnia Kobiet, miła niespodziankę sprawił nam wszystkim Prezydent Miasta Pan Lucjusz Nadbereżny, który odwiedził nasze przedszkole i złożył wszystkim Paniom i dziewczynkom życzenia.

Z okazji Dnia Kobiet wszystkim kobietkom, tym małym i dużym składamy serdeczne życzenia. 100 lat ! ! 

Zapraszamy do galerii 

Wielkanocne warsztaty

W dniu 07.03.2018 r. w grupie „Mądre Sowy” odbyły się warsztaty plastyczne, które poprowadziła mama Lenki – pani Monika wraz z dwoma podopiecznymi Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Szansa” ze Stalowej Woli.

Dzieci poznawały krok po kroku technikę decoupage, którą ozdabiali jajka wielkanocne. Dla wielu był to nie lada wysiłek nagrodzony jakże ogromną satysfakcją pod koniec wspólnej pracy.

Okres przygotowań do Świąt Wielkanocnych to szczególna okazja do poznania przez dzieci polskich tradycji świątecznych. Kolorowe pisanki wielkanocne to elementy, bez których nie wyobrażamy sobie tych świąt.  Dekorowanie pisanek to jedne z najpiękniejszych wspomnień związanych ze świętami wielkanocnymi.

Dziękujemy pani Monice za wizytę w przedszkolu i miłe spotkanie.

 

Zapraszamy do galerii 

,,Pokaz mody na różne pogody"

7 marca 2018 r. dziewczynki z gr. ,,Żabki” na kilka chwil zostały modelkami. Chłopcy wspólnie z panią przygotowali dla dziewczynek- pokaz mody  na różne pogody . Dziewczynki ubrane w różne stroje, które same sobie wybrały spacerowały po wybiegu , jak profesjonalne  top modelki. Jednak , żeby pokazać się na wybiegu dziewczynki musiały się najpierw  przygotować. Był kącik kosmetyczny, fryzjerski i garderoba. Nie zabrakło dodatków , takich jak torebki, kolorowe kapelusze , piękne szale i biżuteria do wyboru – korale , pierścionki i bransoletki. Po zakończonym pokazie chłopcy nagrodzili swoje koleżanki gromkimi brawami, a na koniec wręczyły dziewczynkom przygotowane laurki.  

 

Zapraszamy do galerii 

Bieszczady malowane wersami

6 marca 2018 r. nasze przedszkole odwiedziła Pani Grażyna Jarzyńska, babcia Tymona, która jest autorką  wierszy . Pani Grażyna wydała tomiki wierszy o Bieszczadach. Poetka w ciekawy sposób opowiedziała dzieciom o malowniczych górach, jakimi są Bieszczady, przedstawiła ich piękno  na ilustracjach oraz przeczytała kilka swoich utworów. Przedszkolaki miały też możliwość obejrzenia filmu przyrodniczego o Bieszczadach, który zaprezentowała pani Grażyna. Dzieci z wielką uwagą słuchały wierszy, zadawały pytania . To była duża przyjemność gościć w przedszkolu poetę.

Bardzo dziękujemy Pani Grażynie za  miłe spotkanie.  Życzymy wielu sukcesów przy wydawaniu kolejnych tomików.  

 

Zapraszamy do galerii 

 

 

Dbamy o zęby

5 marca to dzień kiedy , powód do świętowania mają lekarze stomatolodzy. Na ten dzień przypadają obchody Światowego Dnia Dentysty . Święto  ma uświadomić potrzebę leczenia jamy ustnej i dbania o zdrowy, piękny uśmiech, który przez długie lata jest wizytówką człowieka. Wizyta pani Agnieszki i pani Marty lekarzy stomatologów wzbogaciła wiedzę i umiejętności przedszkolaków na temat higieny jamy ustnej, ale także  okazją do podsumowania działań z realizowanego w przedszkolu programu edukacyjnego Akademia Aquafresh.  Jak szczotkować zęby? Jak często szczotkować? Co jeść żeby mieć zdrowe zęby? – na te i inne pytania odpowiadali nasi goście.Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci dostały kolorowanki, a potem stanęły do wspólnego zdjęcia .                                                   

Dziękujemy mamie Ani i Marysi za wizytę w przedszkolu oraz życzymy wszystkiego najlepszego z okazji Święta Dentysty.

 

Zapraszamy do galerii 

Wiatrak matematyczny

W ostatnich dniach nasze  przedszkole wzbogaciło się o fantastyczną pomoc dydaktyczną Wiatrak Matematyczny.

Wiatrak matematyczny to innowacyjna pomoc , stworzona przez I.Żukowską i U.Dąbrowską  doświadczone nauczycielki i animatorki.Uczy matematyki poprzez zabawę, wspierając  wychowanie umysłowe dzieci.

Podczas zabaw matematycznych z wykorzystaniem Wiatraka uczymy orientacji w schemacie własnego ciała  i przestrzeni, rytmów, kodowania, konstruowania gier. Kształtujemy umiejętności liczenia, dodawania, odejmowania, mierzenia. Wprowadzamy w świat pojęć geometrycznych. Ćwiczymy również koordynację, równowagę oraz sprawność manualną dzieci. Łączymy bodźce wzrokowe, dotykowe i ruch. Takie aktywne metody doświadczania matematyki idealnie sprawdzają się zarówno w małych, jak i dużych grupach przedszkolnych. Zajęcia z wykorzystaniem wiatraka odbywają się w każdej grupie w przedszkolu –  u maluszków , jak i w starszakach.

Istotnym walorem Wiatraka jest połączenie edukacji matematycznej dzieci z różnorodnymi zabawami ruchowymi, które możemy realizować zarówno w sali przedszkolnej jak i w plenerze.

Wielobarwny Wiatrak dostarcza wrażeń na kilku poziomach: pobudza wyobraźnię, buduje emocje, wyzwala energię. Uczy współpracy i działania w grupie. Jest metodą wyrażania własnej ekspresji i odreagowania napięć, a przede wszystkim świetną zabawą. Sprawia, że matematyka jest prosta!

                ( na podst . pozycji ,,Wiatrak matematyczny” I.Żukowska, U.Dąbrowska)

 

Zapraszamy do galerii 

Walentynki

14 lutego 2018 roku był dla przedszkolaków czerwonym dniem miłości i przyjaźni oraz muzyki. Już od samego rana w przedszkolu panował walentynkowy  nastrój. Na wszystkie dzieci przychodzące do przedszkola czekały serduszka, na których z pomocą rodziców mogły napisać imię  swojego  przyjaciela. Dzieci brały  udział w różnych zabawach związanych z walentynkami m.in.: szukały drugiej połówki serca. Nie zabrakło sercowych kolorowanek.  W tym dniu dzieci okazały życzliwość , radość i przyjaźń dorosłym. Starszaki udały się do biblioteki, sklepów sąsiadujących z przedszkolem oraz Domu Samopomocy nr 2  obdarowując samodzielnie wykonanymi serduszkami pracowników i podopiecznych. W tym radosnym dniu odbyły się także warsztaty muzyczne prowadzone przez muzyków z Pracowni Jaszczur & Przyjaciele. Odbyły muzyczną podróż po Turcji, Afryce, Hiszpanii i  Meksyku. Poznały nowe instrumenty – bęben szczelinowy, bęben obręczowy, kij deszczowy, wibraton , oraz mogły spróbować na nich zagrać. Na zakończenie warsztatów wspólnie z muzykami wszyscy zaśpiewali piosenkę zespołu Enej ,,Kamień z napisem love”. Na koniec tego czerwonego dnia każde dziecko otrzymało walentynkę: słodką niespodziankę lub balonik. Przedszkolaki szczerze i otwarcie okazywały radość i sympatię w stosunku do innych. Umiejętność mówienia o swoich uczuciach i sprawiania radości innym będą doskonalić przez kolejne dni roku. 

 

Zapraszamy do galerii 

Tłusty czwartek

„Powiedział Bartek,

 że dziś tłusty czwartek,

A Bartkowa uwierzyła,

 dobrych pączków nasmażyła”

 

Tak mówi staropolskie przysłowie i dlatego w naszym przedszkolu nie mogło zabraknąć świętowania tej tradycji. Najważniejszym akcentem Tłustego czwartku są pączki. Nasze przedszkolaki miały okazje obserwować cały proces powstawania pączków, które przygotowywały nasze Panie kucharki. W oczekiwaniu na pączki dzieci wraz ze swoimi Paniami świętowały „Zapusty”. Najpierw obejrzały teatrzyk kukiełkowy pt „Pączki Babci Honoraty” a następnie były różne konkursy, zabawy i tańce min. „Kto pierwszy zje pączka”, lub „kto zrobi najwięcej  faworków z papieru”.

 Gdy już pączki były usmażone oczywiście nie obyło się bez ich degustacji, wszyscy zajadali się słodkimi pysznościami, bo według jednego z przesądów „jeśli ktoś w Tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka, nie będzie mu się wiodło”. Pączki zostały zjedzone, więc na pewno wystarczy dla nas szczęścia i powodzenia na cały rok. Ten dzień był okazją do świetnej zabawy, ale także do przypomnienia i kultywowania naszych narodowych tradycji i zwyczajów.

 

Zapraszamy do galerii 

Dzień babci i dziadka

Upływający tydzień był pod hasłem obchodów w przedszkolu Dnia Babci i Dziadka.Dzieci ze wszystkich grup zaprosiły swoich ukochane babcie i dziadków na przedszkolne uroczystości, aby w szczególny sposób podziękować im za ich miłość, dobroć i cierpliwość. 

W dniu 23 .01.2018 r. swoich dziadków do przedszkola zaprosiły ,,Żabki“. To było święto w rytmie krakowiaka .Najmłodsza grupa mimo niewielkiej tremy pięknie wystąpiła przed zaproszonymi gośćmi. Babcie i dziadkowie usłyszeli słowa życzeń płynące z małym serduszek. Były piosenki, wierszyki i  skoczny dyskotekowy taniec z pomponami. Na koniec wybrzmiało chóralne 100 lat i każdy z gości otrzymał wnusiowe prezenty – kwiatuszek z niespodzianką oraz laurkę. Żyjcie jak najdłużej w zdrowiu i uśmiechu Kochani Dziadkowie! Jesteście prawdziwym skarbem! 

 

Zapraszamy do galerii 

 

 Dzień babci i dziadka w gr. ,,Mądre Sowy“

     W zimowy dzień 22.01.2018 r. do przedszkola licznie przybyły babcie i dziadkowie, aby w tym dniu być ze swoimi ukochanymi wnuczętami.  „Wiosna, lato, jesień, zima” to tytuł programu artystycznego, który zaprezentowały przedszkolaki z najstarszej grupy „Mądre Sowy”, pokazując swoje umiejętności muzyczne, ruchowe oraz recytatorskie. Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali występy swoich pociech i nagradzali gromkimi oklaskami. Dzieci dla swoich dziadków przygotowały kolorowe koszyczki z upominkami i pysznymi ciasteczkami owsianymi, które same upiekły w ramach innowacji „Gotujemy smacznie, zdrowo i kolorowo”. Następnie wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Mimo zimy i mrozu, jest to jednak najcieplejszy dzień w roku, który sprawia wszystkim ogromną radość i wywołuje uśmiech na twarzach .

 

Zapraszamy do galerii 

 Dzień babci i dziadka w gr. ,,Motylki“

Zimno, mroźno ale w serduszkach przedszkolaków z grupy „Motylki” gorąco, a powodem takiej atmosfery był obchodzony 24.01.2018 r. Dzień Babci i Dziadka.

Dzieci zaprezentowały się w programie przygotowanym specjalnie z myślą o najukochańszych Babciach i dziadkach.  Oprócz pięknych wierszyków i piosenek przedstawiły humorystyczne przedstawienie pt „Dziadek, stołek i rosołek”, które wywołało wiele śmiechu, a także zatańczyły do znanej wszystkim Babciom i Dziadkom piosenki Urszuli Dudziak „Papaya”. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Na zakończenie uroczystości dzieci zaśpiewały wszystkim Babciom i Dziadkom „100 lat” i wręczyły własnoręcznie przygotowane upominki: magnes na lodówkę w kształcie serduszka wykonany z masy porcelanowej , oraz Dyplom Najlepszej Babci i Najlepszego Dziadka.

To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy.

Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami. 

 

Zapraszamy do galerii 

 

Dzień babci i dziadka w gr. ,,Muchomorki“ 

24 stycznia 2018 r. dzieci z gr. ,,Muchomorki“ gościły w przedszkolu swoich dziadków i babcie, aby z okazji ich święta wyrazić wdzięczność za miłość, troskę i trud okazywany każdego dnia.Dzieci przygotowały występ artystyczny pt. ,,Życzenia promyczka“, recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły. Dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali prezentacje swoich wnucząt. Na koniec uroczystości ,,Muchomorki“ wręczyły babciom kwiat ze słodką niespodzianką , a dziadziom laurkę ozdobioną kolorowymi serduszkami i zaśpiewały tradycyjne ,,100 lat“. Po części oficjalnej goście zaproszeni zostali na kawę , herbatę i słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Dzień ten był bardzo wyjątkowy, pełen wzruszeń, uśmiechu i radości.

 

Zapraszamy do galerii 

Niech żyje bal!!

Czy wiecie co się stanie , jeśli tego samego dnia w tym samym miejscu spotkają się postacie z bajek ? Będzie  wspaniała zabawa. Dla dzieci dużo radości , a dla starszych przypomnienie czasów gdy sami byli przedszkolakami.Tak było w środę 17 stycznia 2018 r.  kiedy w naszym przedszkolu odbyła się zabawa karnawałowa. Przedszkolaki długo czekały na ten dzień. Zaraz po śniadaniu założyły swoje stroje balowe i zamieniły się w przeróżne postacie z bajek – księżniczki, piratów, smoki itp.. Tak pięknie wystrojone udały się na teatrzyk pt. „Morska przygoda” w wykonaniu aktorów teatru Zielony Melonik. Wszystkie dzieci z zaciekawieniem oglądały bajkę i podziwiały grę aktorską artystów.

  Po spektaklu każdy z dumą prezentował swój strój. Nawet nauczycielki w tym dniu były przebrane . Można było spotkać czarownicę, Pohacontas, Babę Jagę,kotka i Czerwonego Kapturka.Sala przedszkolna w tym dniu wyglądała bajecznie i kolorowo. Przystrojona serpentynami i balonami  wprowadziła wszystkich w  karnawałowy nastrój.  Zabawę przy muzyce, tańce i konkursy poprowadził DJ Kubuś. Przedszkolaki chętnie uczestniczyły w zabawie, a przede wszystkim uśmiech nie schodził im z twarzy co świadczy o tym że świetnie się bawiły. Miłym zakończeniem dnia była słodka niespodzianka dla każdego dziecka.


 

Jasełka

Święta Bożego Narodzenia to najbardziej rodzinne  święta. Dzięki nim można poczuć  serdeczność i miłość wszystkich wokół. Tradycją stało się już, że w okresie Bożego Narodzenia w naszym przedszkolu, dzieci wystawiają Jasełka . Jedno przedstawienie odbyło się tuż przed świętami dla dzieci i pracowników przedszkola , a kolejne 9 stycznia 2018 r. dla rodziców , dziadków i zaproszonych gości. Jasełka rozpoczęła pani dyrektor, która złożyła wszystkim życzenia noworoczne  Gdy rodzice zapisywali swoje dzieci do przedszkola chyba nie przypuszczali , że nadejdzie kiedyś taki czas spędzony w przedszkolu , który dostarczy im niezapomnianych wrażeń , pojawi się uśmiech na twarzy, a także zakręci łza w oku. Tak było podczas noworocznego przedstawienia. Rodzice byli zachwyceni aktorskimi umiejętnościami swoich dzieci , które otrzymały za występ  brawa na stojąco. To nie był koniec wrażeń w tym dniu . Po przedszkolakach swoje wokalne umiejętności zaprezentowali uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 5 w Stalowej Woli.  Przygotowani przez nauczycielkę                                R. Laskowską zaśpiewali znane i nieznane kolędy, pastorałki i piosenki świąteczne. Wśród uczniów byli absolwenci naszego przedszkola. Noworoczne spotkanie w przedszkolu dostarczyło wszystkim wielu wzruszeń .

Zapraszamy do galerii 

Wigilijne spotkanie

 20 grudnia 2017 r. w przedszkolu panował bardzo świąteczny nastrój.  Do przedszkola przybyli zaproszeni goście,przyjaciele przedszkola i rodzice,  aby wspólnie z  dziećmi i pracownikami przedszkola świętować Wigilię Bożego Narodzenia. Wszyscy z zaciekawieniem obejrzeli Jasełka w wykonaniu dzieci z gr. ,,Motylki“ i ,,Mądre sowy“ . Jasełka wprowadziły wszystkich w świąteczną atmosferę. Pięknym momentem było dzielenie się opłatkiem , składanie sobie świątecznych życzeń  i śpiewanie kolęd. Wszyscy  smakowali  barszczyk z uszkami, kapustę z grochem, smażoną rybę, szarlotkę i kompot. Cała uroczystość przebiegała w bardzo miłej atmosferze, wywołując radość i uśmiech na twarzach dzieci ,rodziców i gości. Dzień później przedszkolaki zaprezentowały Jasełka podopiecznym Środowiskowego Domu Samopomocy nr 2 .Takie  chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji  i zwyczajów świątecznych,  ale  również ,co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.

 Życzymy wszystkim WESOŁYCH ŚWIĄT.   

Zapraszamy do galerii 

 

__yczenia

Najpiękniejsza bombka choinkowa

      W dniu 19.12.2017 r. w Zespole Szkół Społecznych w Stalowej Woli został rozstrzygnięty Miejski Konkurs Plastyczny pt. ”Projekt bombki choinkowej”.Do udziału w konkursie zaproszone zostały dzieci 5 i 6 letnie z przedszkoli publicznych i niepublicznych naszego miasta. Celem konkursu było rozwijanie uzdolnień plastycznych dzieci, poznawanie tradycji bożonarodzeniowych. Na konkurs napłynęło 86 prac plastycznych. Wśród prac wyróżnionych znalazły się prace Hani i Kajtka z grupy „Mądre Sowy”. Gratulujemy wszystkim uczestnikom! 

 

Zapraszamy do galerii 

Betlejemskie Światełko Pokoju

„My, harcerze, sprowadzając Betlejemski Ogień do Polski i przekazując Go wszystkim, którzy pragną Jego obecności, pełnimy służbę w imię pokoju, zrozumienia i pojednania pomiędzy ludźmi z bliska i z daleka”.

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz,  w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” . Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce.  Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.

Podczas Miejskiej Wigilii 17 grudnia na placu Piłsudskiego latarenkę z betlejemskim światełkiem z rąk harcerzy odebrała dyrektor przedszkola pani Maria Zubrzycka. Podczas przedszkolnego spotkania opłatkowego przy blasku światełka odbędą się jasełka , a po nich wszyscy będą składać sobie życzenia łamiąc się opłatkiem. Dziękujemy pani dyrektor za namiastkę Betlejem w przedszkolu.

Miejska Wigilia na placu Piłsudskiego (kliknij)

Konkurs na eko choinki

W czwartek, 14 grudnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej podsumowano konkurs plastyczny dla stalowowolskich przedszkolaków „Zróbmy choinkę….. inaczej”. Organizatorem konkursu była MBP oraz prezydent miasta Stalowa Wola. Zadaniem konkursowym było wykonanie choinki z surowców wtórnych. Najciekawsze prace zostały nagrodzone cennymi prezentami, wręczanymi przez pana prezydenta Lucjusza Nadbereżnego i przewodniczącego Rady Miejskiej Stanisława Sobieraja, który byl świętym Mikołajem.

Do tworzenia ekologicznych choinek przedszkolaki wykorzystywały różne surowce - torebki, folie, butelki plastikowe, makulaturę, kartony po napojach, zakrętki, kapsle , aluminiowe puszki, żarówki, baterie, plastikowe słomki do napojów,wytłoczki do jajek.

Ostatecznie na konkurs wpłynęło blisko 30 prac: 24 z przedszkoli oraz 5 z oddziałów przedszkolnych ze szkół podstawowych. Komisja konkursowa wytypowała prace nagrodzone oraz wyróżnione.

Decyzją jury  za choinkę z naszego przedszkola otrzymaliśmy  - wyróżnienie - Nagrodę specjalną Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej im. M. Wańkowicza

W części artystycznej wystąpili uczniowie  z integracyjnej III klasy  z PSP nr 7.

Wszystkie choinki zostaną zaprezentowane na wystawie w holu Biblioteki Międzyuczelnianej przy ul. ks. J Popiełuszki 10, a następnie w okresie świątecznym będą ozdobą Jednostek Organizacyjnych Gminy oraz Miejsc Aktywności Lokalnej na rewitalizowanych Osiedlach Fabryczne oraz Rozwadów.

 

Zapraszamy do galerii 

Warsztaty muzyczne

Dzisiaj w naszym przedszkolu odbyły się Bożonarodzeniowe  warsztaty muzyczne z naszymi przyjaciółmi z zespołu Jaszczur & Przyjaciele. Przedszkolaki odgadywały zagadki o tematyce świątecznej oraz śpiewały kolędy. Święta coraz bliżej …….a w naszym przedszkolu zdecydowanie można poczuć ich magię.

Dziękujemy Jaszczur & Przyjaciele.

 

Zapraszamy do galerii 

Pomaganie jest cool.

W dniu 08.12.2017 r. w Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli odbyła się Gala Wolontariatu. Podczas uroczystości dokonano rozstrzygnięcia konkursu plastycznego- „Pomaganie jest cool”, który był zorganizowany przez Stowarzyszenie Centrum Aktywności Społecznej „Spectrum”- celem konkursu była promocja wolontariatu. Z naszego przedszkola dzieci z grupy „Mądre Sowy” wykonały prace plastyczne do konkursu. Jedna z prac została wyróżniona, był to rysunek wykonany przez Karolinkę. Gratulujemy!!

 

Zapraszamy do galerii 

Spotkanie z Mikołajem

W środę 6 grudnia 2017 r.  od samego rana w przedszkolu wielkie oczekiwanie: przyjdzie???? , czy nie przyjdzie???? Dzieci już od samego rana z niecierpliwością spoglądały na drzwi i nasłuchiwały , czy nie słychać dźwięku dzwonka Św. Mikołaja. Po śniadaniu zjedzonym w ogromnym skupieniu rozległ się w holu znajomy dźwięk dzwonka – jest przyjechał HURRRAAAAA!!!! cudowny gość –Św. Mikołaj, ale co to nie sam?? są też pomocnicy z IKEA INDUSTRY Poland w Stalowej Woli, którzy przynieśli dzieciom wspaniale prezenty. Z radością i przejęciem przedszkolaki gościły Mikołaja i jego pomocników, a w podziękowaniu zaśpiewały Mu piosenki i recytowały wiersze. Tańcom i pląsom przy muzyce wspólnie z Mikołajem i jego pomocnikami nie było końca. Gdy nadszedł czas na prezenty dzieci otrzymały mnóstwo zabawek na każdą salę zajęć. Mikołaj pożegnał się z dziećmi przed obiadem , aby zaraz po podwieczorku wrócić z powrotem i wręczyć indywidualne dla każdego dziecka . Z szerokim uśmiechem na ustach i radością w sercu dzieci poszły do domu. Dziękujemy Mikołaju za odwiedziny i czekamy na następną wizytę za rok. Dziękujemy Rodzicom, Radzie Rodziców oraz firmie IKEA Stalowa Wola za pomoc Mikołajowi w zakupach prezentów. Wszystkie przedszkolaki obiecały Mikołajowi, że w przyszłym roku będą grzeczne i zaprosiły , aby przyszedł znów za rok.  Dzieci jeszcze długo wspominały ten dzień, dzieliły się wrażeniami ,a zdjęcia z Mikołajem będą wspaniałą pamiątką tego spotkania. 

 

Zapraszamy do galerii 

Gr. ,,Żabki"

W dniu 01 grudnia 2017 r. w grupie „Żabki” odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców  pt. „Jesienne zabawy z rodzicami”. Celem zajęć było: stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu mowy i myślenia, rozwijanie umiejętności przeliczania w zakresie 3, usprawnianie percepcji słuchowej, bogacenie słownika dzieci oraz doskonalenie sprawności językowej, zgodne działanie w zespole,  rozwijanie kompetencji matematycznych (  przeliczanie , klasyfikowanie, porównywanie liczebności elementów w zbiorach,dokładanie) , wdrażanie do muzykowania oraz wyrażania muzyki ruchem, doskonalenie poczucia rytmu, czerpanie przyjemności podczas  zabawy z nauczycielką, wzmacnianie więzi emocjonalnych między rodzicami, a dziećmi ,rozwijanie logicznego myślenia , uwrażliwianie na muzykę: rytm, melodię, dynamikę, uważne słuchanie poleceń i stosowanie się do nich.                                                                                                         

Zajęcia rozpoczęły się zabawą ilustracyjną do rymowanki ,,Jak zwierzęta się witają?”Następnie dzieci rozpoznawały i nazywały zwierzęta , szukały ich cienia.Segregowały kolorowe figury geometryczne do ,,zaczarowanego pudełka”, szukały ukrytych przedmiotów w lesie, dopełniały do 3 krople deszczu i łączyły w pary kalosze. Swoje umiejętności z języka angielskiego zaprezentowały podczas zajęć z panią Asią, a kilka zabaw z gimnastyki buzi i języka z panią Sylwią. Nie zabrakło zabaw z kodowania , w które na co dzień dzieci bawią się podczas realizacji innowacji ,,Mali mistrzowie kodowania”  Do aktywnego udziału w zajęciach zapraszani byli tez rodzice , którzy razem z dziećmi , bawili się przy muzyce gimnastykowali i  tańczyli. Po wesołej zabawie, nadszedł czas na zabawy plastyczne – składanie z części obrazka parasolki i przyklejanie na kartkę. Po zajęciach i zabawach zorganizowanych  był czas na zabawę swobodną, w której również uczestniczyli rodzice.

Rodzice uczestnicząc w zajęciach otwartych mogli poznać charakter pracy wychowawczo – dydaktycznej z dziećmi, dowiedzieć się, ile wymaga wysiłku, umiejętności, wiedzy i przygotowań, poznać sposoby pracy nauczycieli z dziećmi, zaobserwować zachowanie dziecka na tle grupy. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za udział w spotkaniu.

 

Zapraszamy do galerii 

Listy do św. Mikołaja

     30.11.2017r. dzieci z naszego przedszkola wybrały się wraz z paniami do urzędu pocztowego w celu wysłania listów do Świętego Mikołaja, który zamieszkuje daleką Laponię. W  kopertach znajdowały się narysowane przez dzieci obrazki – jaki prezent chciałyby dostać. Przedszkolaki cierpliwie czekały w kolejce, aby wysłać listy, pani pracująca na poczcie zważyła wszystkie listy i dobrała odpowiednie znaczki. Dzieci z uśmiechem na ustach przyklejały znaczki a następnie wrzuciły listy do skrzynki.

Życzymy wszystkim dzieciom, aby list szczęśliwie dotarł do Laponii, a Mikołaj spełnił wszystkie ich marzenia J

   


Gr. ,,Mądre Sowy"

W dniu 29.11.2017 r.  dzieci z grupy „Mądre Sowy” zaprosiły swoich rodziców do przedszkola na dzień otwarty .„Mamo, tato zobacz, co potrafię” to temat przewodni tego spotkania a głównym jego celem było utrwalenie wiadomości o tematyce jesiennej oraz integracja rodziców i dzieci ze środowiskiem przedszkolnym.

„Mądre Sowy” rozwiązywały zadania dotyczące aktualnej pory roku i zaprezentowały, czego nauczyły się od września w przedszkolu. Były zabawy z imionami według odimiennej metody czytania i pisania I.Majchrzak, zabawy z kodowaniem oraz przy stoliku interaktywnym. Dzieci liczyły przy pomocy liczmanów, tańczyły do muzyki klasycznej. Brały także aktywny udział w zabawach z języka angielskiego, nazywały zjawiska pogodowe, śpiewały piosenki. Na koniec razem z rodzicami wykonały pracę plastyczną – sowę techniką origami.

Dziękujemy rodzicom za odwiedziny i miłe spotkanie.

 

Zapraszamy do galerii

Gr. ,,Muchomorki"

W dniu 30 listopada 2017 r. w grupie „Muchomorki” podczas dnia otwartego w zajęciach i zabawach uczestniczyli rodzice. Tematem przewodnim spotkania był „Jesienny, smutny czas”, który można spędzić kolorowo i radośnie. Rodzice obserwowali, jak wiele dzieci nauczyły się już w przedszkolu, a zdobytych umiejętności jest już wiele. Dzieci śpiewały, zatańczyły taniec „Cyganeczka”, rozwiązywały zagadki, liczyły parasole, rozpoznawały cyfry w zakresie 5, dodawały kropelki deszczu. Dzięki realizacji innowacji pedagogicznej „Mali mistrzowie kodowania i programowania” wykazały się umiejętnością układania figur geometrycznych na planszy wg kodu i programowały „Deszczową drogę z chmurek i deszczowych kropel” oraz realizacji innowacji „Literkowe zabawy przedszkolaków” odczytywały swoje imię i układały je z rozsypanki literowej. Uczestniczyły również w zabawie dydaktycznej prowadzonej w języku angielskim przez panią Asię, podczas której nazywały kolory i zwierzęta. Zajęcia zakończyły się „Baraszkowaniem na dywanie” z aktywnym uczestnictwem rodziców – były zabawy relaksacyjne z przytulaniem oraz zabawy ruchowe prowadzone metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, które sprawiły wszystkim wiele radości. Po zajęciach był czas na zabawę swobodną, dzieci wraz z rodzicami tworzyły budowle z klocków, układały puzzle, rysowały. To był miło spędzony czas w ciepłej, domowej atmosferze -  bo w przedszkolu jest jak w domu.

 

Zapraszamy do galerii 

29 listopada w budynku Biblioteki Międzyuczelnianej w Stalowej Woli odbyło się uroczyste zakończenie VIII edycji konkursu na zbiórkę makulatury.Organizatorem konkursu był Miejski Zakład Komunalny w Stalowej Woli. W  czasie uroczystości zostały rozdane dyplomy i nagrody wszystkim zwycięzcom. W akcji zbiórki makulatury brały udział   całe rodziny naszych przedszkolaków. Zajęliśmy I miejsce – GRATULACJE !!! i podziękowania dla wszystkich osób zaangażowanych w akcje. Równocześnie zachęcamy do udziału w kolejnej edycji konkursu. Makulaturę oraz zużyty sprzęt elektroniczno  – elektryczny prosimy oddawać do Punktu Selektywnej Zbiórki Surowców Wtórnych ,,Rupieciarnia“ z zaznaczeniem dla Przedszkola nr 4 w Stalowej Woli lub przynieść do przedszkola.Podczas uroczystości rozdania nagród przedszkole reprezentowała Ania i Marysia z gr. ,,Motylki“ wraz z panią Sylwia i panią Izą oraz tatą Ani i rodzicami Marysi.Dziękujemy

 

Zapraszamy do galerii 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

W dniu 27.11.2017 r. wszystkie dzieci z naszego przedszkola uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka, dzieci uwielbiają się do niego przytulać, a nawet powierzają mu swoje sekrety. Tego dnia przedszkolaki przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi i kochanymi pluszakami. Było wiele radości. Najpierw wszystkie dzieci obejrzały prezentację multimedialną, w której to przedstawione zostały wszystkie znane dzieciom z bajek i książeczek misie, a następnie dzieci bawiły się w „Starego niedźwiedzia” oraz tańczyły z misiami w rytm piosenki „Pokochaj pluszowego misia”. Na zakończenie każda grupa w swojej sali robiła prace plastyczne, których tematem był oczywiście Miś.  To był bardzo miły dzień.

 Zapraszamy do galerii

Zabawa andrzejkowa

W piątek 24 listopada 2017 r. w przedszkolu zapanowała magiczna i radosna  atmosfera, a to z powodu zabawy andrzejkowej. Tańce, zabawy przy muzyce oraz konkursy i niespodzianki zapewnił przedszkolakom DJ Kubuś. Dzieci mogły poznać historię wróżb andrzejkowych oraz najbardziej popularne wróżby między innymi: ustawianie bucików, lanie wosku, wróżby z talerzykami, wróżby z kartami, przekłuwanie serduszek z imionami, losowanie karteczek z zawodami. W niezwykły świat czarów i magii wprowadziła dzieci Pani Agnieszka. Przedszkolaki chętnie uczestniczyły w zabawie, a przede wszystkim uśmiech nie schodził im z twarzy, co świadczy o tym że świetnie się bawiły. Miłym zakończeniem tego magicznego dnia był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Dzieci  przy odświętnie udekorowanych stołach zajadały pyszne ciasta i ciasteczka. 

 

Zapraszamy do galerii 

Dzień otwarty - gr. ,,Motylki"

 W dniu 23.11.2017 r. w grupie ,,Motylki” odbył się dzień otwarty, na który zostali zaproszeni rodzice. Z zaproszenia skorzystało wielu rodziców za co serdecznie dziękujemy. Temat zajęć brzmiał „ Gdy przedszkolak zdrowo je to wesoło bawi się”i dotyczył głownie zdrowego odżywiania. Dzieci klasyfikowały żywność na zdrową   i niezdrową, układały piramidę żywieniową  według obecnych wytycznych, układały menu na zdrowe śniadanie. Dzieci wykazały się dużą wiedzą na temat prawidłowego odżywiania i jego znaczenia dla zdrowia organizmu. Dzieci pochwaliły się tez rodzicom swoimi umiejętnościami, które nabywają w czasie nowo wprowadzanych w naszym przedszkolu innowacji. ”Mali mistrzowie kodowania i programowania”  i „Literkowe zabawy przedszkolaków” w ramach których układały kubeczki według schematu, wyszukiwały kubeczków spełniających dane warunki z pewnym wykluczeniem, układały z literek swoje imiona i rozpoznawały wizytówki swoje i kolegów. Zaprezentowały także to czego się nauczyły z języka angielskiego na zajęciach z Panią Asią. Najwięcej radości sprawiły jednak zarówno dzieciom jak rodzicom wspólne zabawy ruchowe, których w tym dniu nie mogło zabraknąć. Na koniec naszego spotkania wszyscy razem świetnie się bawili rysując wspólnie na dużych kartkach   w rytm energicznej muzyki i chodząc między stolikami. To był bardzo miły dzień. Dziękujemy rodzicom za tak liczne przybycie i miło spędzony czas. 

 

Zapraszamy do galerii


Dzień Życzliwości i Uśmiechu.

21 Listopada przypada Światowy Dzień Życzliwości  i Uśmiechu. To niezwykle ważne święto. Jest to wspaniała okazja, aby swoją życzliwość pokazać najbliższym.

Już na powitanie na dzieci i ich rodziców czekały mile niespodzianki. Każdy kto przyszedł do przedszkola otrzymał ,,wesołą minkę” i życzenia miłego dnia. Później dzieci wykorzystując zabawę „Kłębek Przyjaźni”, starały się powiedzieć sobie coś miłego. Przypomnieliśmy sobie także magiczne słowa: "proszę", "dziękuję", "przepraszam", "uśmiechnij się" czy "życzę miłego dnia!". Każdy starał się być miłym i uprzejmym dla każdego.

W dniu życzliwości życzymy wszystkim uśmiechu i radości. Starajmy się by dzień życzliwości był nie tylko raz w roku:)

Pierwsza pomoc – ważna sprawa!

W dniach 20 – 21 listopada w przedszkolu odbywały się warsztaty „Pierwsza pomoc przedmedyczna” . Pierwszego dnia szkolenie teoretyczne i praktyczne przeszli wszyscy pracownicy przedszkola, a dotyczyło ono najczęstszych stanów zagrożenia życia u osób dorosłych i dzieci. Szkolenie prowadzili doświadczeni ratownicy medyczni przy użyciu prezentacji multimedialnych, filmów, profesjonalnych fantomów szkoleniowych – osoby dorosłej i dziecka oraz defibrylatora. Celem szkolenia było zdobycie umiejętności praktycznego udzielania pierwszej pomocy w najczęstszych zdarzeniach w życiu codziennym i w pracy oraz prowadzenia reanimacji postepowania w zakrztuszeniu, omdleniu, urazach i nagłych stanach chorobowych.

Drugiego dnia w warsztatach wzięły udział wszystkie dzieci.  Zajęcia w każdej grupie  przeprowadziła Pani Ratownik, a ich celem było przygotowanie przedszkolaków do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Pani Ratownik pokazała dzieciom jak wygląda strój, w którym pracuje na co dzień, wyjaśniła również na czym polega jej praca oraz czym zajmują się poszczególne służby ratunkowe. Następnie przedszkolaki miały okazję wysłuchać informacji na temat udzielania pierwszej pomocy w przypadku oparzeń, skaleczeń, zasłabnięć i złamań. Dzieci uczyły się, jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej i w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Poza tym utrwaliły sobie numery alarmowe służb ratowniczych oraz zasady bezpiecznej zabawy. W trakcie prowadzonych zajęć dzieci obserwowały, w jaki sposób należy prawidłowo wykonać opatrunek medyczny oraz zapoznały się z dostępnymi środkami opatrunkowymi. Ponadto przedszkolaki miały możliwość bandażowania  swoich kończyn oraz nauczyły się, jak wygląda pozycja boczna ustalona (inaczej zwana bezpieczną), pod okiem instruktora ćwiczyły bezpieczne ułożenie ciała. Zdobyta wiedza i ćwiczenia praktyczne sprawiły, że dzieci poczuły się „małymi ratownikami", w czym na pewno pomogły Dyplomy Małego Ratownika, które z rąk Pani Ratownik otrzymali wszyscy uczestnicy szkolenia.

Dzięki tej wspaniałej lekcji dzieci nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.

Warsztaty prowadzili członkowie GIT – Grupa Inicjatyw Twórczych

 

Zapraszamy do galerii 

 

Dzień Praw Dziecka

20 listopada obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. To ważne wydarzenie ma nam przypominać i zwracać uwagę na dzieci, w kontekście praw im przysługujących. Każde dziecko powinno być tak samo traktowane przez wszystkich bez jakiejkolwiek dyskryminacji.
 
Najważniejszym aktem prawnym, który określa prawa dziecka jest Konwencja
o prawach dziecka
. Potocznie nazywa się ją światową konstytucją praw dziecka. Została uchwalona 20 listopada 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Wszystkie 192 kraje, które zdecydowały się ratyfikować ten dokument, zobowiązały się do respektowania i realizowania jego zapisów. Polska uczyniła to w 1991 roku.
Konwencja jest dokumentem w pewnym sensie rewolucyjnym bo po raz pierwszy zostały w niej uwzględnione prawa i wolności osobiste dziecka takie jak np. prawo do prywatności, swobody wypowiedzi etc. Konwencja wprowadziła też mechanizm kontroli respektowania praw dziecka przez poszczególne państwa. Są one zobowiązane do składania raportów z wykonywania Konwencji, rozpatrywanych następnie przez specjalnie powołany w tym celu Komitet Praw Dziecka z siedzibą
w Genewie.

Konwencja zakłada, że dzieci nie są w pełni dojrzałe i na tyle świadome, by same mogły o siebie zadbać, przez co należy im się szczególna opieka i ochrona. Najważniejszymi zasadami, którymi kierowali się twórcy Konwencji są : zasada kierowania się zawsze dobrem dziecka oraz zasada równości wobec prawa wszystkich dzieci niezależnie od pochodzenia, koloru skóry czy wyznania.

Polska była inicjatorem i pomysłodawcą stworzenia Konwencji o prawach dziecka dlatego też spoczywa na nas szczególna rola, aby prawa dziecka były w Polsce znane i przestrzegane.

Każde dziecko ma prawo :
 • Chodzić do przedszkola/ szkoły
 • Mieć mamę i tatę
 • Do zabawy i wypoczynku
 • Do miłości
 • Do własnego miejsca w domu
 • Do leczenia
 • Czuć się bezpiecznie
 • Pytać i wypowiadać się
 • Do wychowania bez krzyku i przemocy
 • Do miłości
 • Do nauki i rozwijania zainteresowań
 • Do informacji
 • Z tej okazji w najstarszych grupach odbyły się zajęcia na temat  praw dziecka . Nauczycieli powiedziały o potrzebach dzieci oraz roli rodziców i opiekunów. 

  W gr. ,,Muchomorki“ dzieci dzieliły się swoimi spostrzeżeniami na temat powodów do radości i uśmiechu wśród dzieci oraz  o tym co może powodować ,że mały człowiek jest smutny i co mu sprawia przykrość. Najmłodsze ,,Żabki“ też wiedzą już że maja prawo do zabawy, radości i ciekawego poznawania otaczającego świata.Taki dzień jest także okazją do tego , abyśmy my dorośli nigdy nie zapominali o tym. Wierzymy , że dobrze ugruntowana wiedza dziecka oraz świadomość swoich praw da dzieciom dobre podstawy do bycia w przyszłości wspaniałym człowiekiem, rodzicem , obywatelem. pozwoli 


   


Wycieczka starszaków do muzeum i warsztatów terapii zajęciowej.

       W dniu 20.11.2017 r. dzieci z grupy „Motylki” oraz „Mądre Sowy” odwiedziły Warsztat Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Szansa” w Stalowej Woli.Podczas zajęć z psychologiem dowiedziały się  do czego służą nam zmysły oraz co to znaczy być osobą niepełnosprawną. Poprzez takie spotkania uwrażliwiamy dzieci na obecność osób niepełnosprawnych wśród nas. Przedszkolaki odwiedziły znajdujące się tam pracownie (przyrodniczą, plastyczną, poligraficzną), gdzie podopieczni mają organizowane różnego rodzaju zajęcia. Dziękujemy mamie Lenki – pani Monice za umożliwienie nam spotkania.

    Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Muzeum Regionalnym, gdzie  oglądaliśmy wystawę „Wyspiański”. Podziwialiśmy piękne portrety tego słynnego artysty , a następnie sami spróbowaliśmy swoich sił w tworzeniu własnych dzieł, eksperymentując w technikach rysunkowych wykorzystywanych przez Stanisława Wyspiańskiego.

Wizualny kontakt ze sztuką kształtuje u dzieci  wrażliwość estetyczną,  a w późniejszym wieku rozwija zdolności interpersonalne, wrażliwość na otoczenie i drugiego człowieka. Dzięki temu maluch ma szansę w przyszłości stać się świadomym i aktywnym uczestnikiem życia kulturalnego. 

 

Zapraszamy do galerii 

Dzień Marchewki

16.11.2017 r. w naszym przedszkolu tradycyjnie już obchodziliśmy Dzień Marchewki. W tym dniu dominował kolor pomarańczowy. Przedszkolaki poznały zajączka Szarusia, który to  przybył do naszego przedszkola, by sprawdzić czy dzieci tak samo jak on uwielbiają marchewkę. Było dużo śmiechu, były różne zagadki, konkursy i zabawy min. zbieranie marchewek w rękawicach kucharskich, slalom z koszyczkiem pełnym marchewek, konkurs kto pierwszy schrupie marchewkę. Na koniec z każdej grupy wybrano Króla i Królową marchewki. Dzieci z grupy „Żabki” i „Muchomorki” w tym dniu wykonały marchewki z masy solnej, „Motylki” upiekły muffiny marchewkowe, a „Mądre sowy” pracę plastyczną ,,Marchewki w 3D”

Po takiej dawce witamin, śmiechu i zabawy  na pewno wszystkie przedszkolaki będą zdrowe i uśmiechnięte

 

Zapraszamy do galerii 

Mamo, tato nie pal przy mnie! konkurs plastyczny

Julka B. z gr. ,,Motylki” reprezentowała nasze przedszkole w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Państwową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Stalowej Woli. Konkurs pod hasłem ,,Mamo , tato nie pal przy mnie! ”miał na celu promowanie życia bez nałogu nikotynowego oraz kształtowanie u dzieci postaw odpowiedzialności za własne zdrowie i zdrowie najbliższych. 15 listopada 2017 r. w budynku Urzędu Miasta odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród wszystkim uczestnikom  

Pasowanie na przedszkolaka

 W dniu 14 listopada 2017 roku w przedszkolu odbyła się uroczystość „Pasowania na przedszkolaka”. Bohaterami uroczystości były dzieci z grupy „Żabki”, oraz dzieci z grup  „Motylki” i „Mądre Sowy”, które po raz pierwszy we wrześniu przekroczyły próg naszego przedszkola. Na swoim pierwszym publicznym występie przed licznie zgromadzoną publicznością przedszkolaki zaprezentowały program artystyczny pt. „Jestem sobie przedszkolaczek, który przygotowały pod kierunkiem nauczycielek. Występując przed publicznością wykazały się nie tylko swoimi umiejętnościami, ale również odwagą. Bo nie jest  łatwo wystąpić przed tak licznym gronem i mówić samemu wiersz do mikrofonu. Wszystko udało się doskonale mimo tremy. Punktem kulminacyjnym spotkania było założenie biretów i złożenie  ślubowania. Po ślubowaniu pani dyrektor dokonała pasowania używając magicznej kredki.  Na pamiątkę tego ważnego dnia dzieci otrzymały medale i dyplomy.

Po zakończeniu części oficjalnej przedszkolaki pozowały do pamiątkowego zdjęcia, po czym czekała na nie niespodzianka przygotowana przez rodziców – uroczyste przyjęcie przy pięknie udekorowanym stole oraz upominki.

 

Zapraszamy do galerii 

99 Rocznica Odzyskania Niepodległości

W dniu 10 listopada 2017 r.odbyła się uroczysta akademia z okazji 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości  przez Polskę.Dzieci przypomniały nam karty z historii naszego państwa oraz wprawiły nas w radosny nastrój świętowania.Wszystkim dzieciom oraz nauczycielom , którzy  przyczynili się do dzisiejszej uroczystości serdecznie dziękujemy.

 

Zapraszamy do galerii 

Patriotyzm w utworach M.Konopnickiej

      W dniu 09.11.2017 r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego  pt: „Patriotyzm w utworach Marii Konopnickiej”, którego organizatorem było Przedszkole nr 7  w Stalowej Woli. Nasze przedszkole reprezentowały Natalka z gr. ,,Motylki“ i Kasia z gr. ,,Mądre sowy“

Celem konkursu było:

• poszerzenie doświadczeń plastycznych

• rozwijanie wyobraźni i pomysłowości dzieci

• zachęcanie do poznawania twórczości Marii Konopnickiej

• zastosowanie nowych technik plastycznych

Jurorzy po zapoznaniu się ze wszystkimi pracami postanowili jednomyślnie nagrodzić wszystkich przedszkolaków. Uroczyste rozstrzygnięcie rozpoczęło się od występu starszaków z przedszkola nr 7. Dzieci recytowały wiersze i śpiewały pieśni patriotyczne. Następnie odbyło się wręczenie pamiątkowych dyplomów oraz nagród. Na zakończenie przygotowano dla wszystkich słodki poczęstunek.

Kasi i Natalii serdecznie gratulujemy.

 


W dniu 24.10.2017 r. w Szkole Podstawowej nr 5  w Stalowej Woli odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia.

Część artystyczną przygotowała wychowawczyni klasy I – pani Zofia Bogusz. Był to dla uczniów pierwszy „mały egzamin”. Z wielkim przejęciem recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Okazało się, że ,,mały egzamin" został zaliczony. Następnie Pani Dyrektor uroczyście wielkim piórem pasowała pierwszaków na uczniów i przyjęła ich do społeczności szkolnej. Na koniec uczniowie otrzymali dyplom z życzeniami i słodki upominek od nauczycielek przedszkola , które wzięły udział w uroczystości naszych absolwentów.

 

Zapraszamy do galerii 

W czwartek 26.X.2017 r. w Rzeszowie odbyła się Ogólnopolska Konferencja „Etos Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego inspiracją do wychowania młodego pokolenia”.   

W konferencji brały udział p. Kasia i Ewa nauczycielki przedszkola.Podczas konferencji odbyło się podsumowanie konkursu organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie ,,Nauczyciel wychowujący do wartości”.

Celem konkursu było:
1.Inspirowanie nauczycieli do działań w trosce o prawidłowy rozwój młodego pokolenia.                         

2.Wyłonienie nauczycieli, którzy poprzez swoje cechy osobowe, działalność społeczną i zawodową, stanowią wzór godny do naśladowania.

3. Promowanie przedsięwzięć i działań nauczycieli, wspomagających budowanie postaw patriotycznych wśród wychowanków i kształtowanie tożsamości narodowej młodych Polaków.                                                   

 4. Upowszechnienie indywidualnych pomysłów nauczycieli, dotyczących wychowania, w tym wychowania do wartości, patriotycznego, obywatelskiego

Urząd Miasta Stalowej Woli – organ prowadzący przedszkole zgłosił do konkursu kandydaturę dyr. przedszkola Marię Zubrzycką.

Miło nam poinformować , że pani dyr. znalazła się w gronie nominowanych do nagrody . Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w pracy zawodowej.

,,Nauczyciel wychowujący do wartości“ link  

   27.X.2017 r.  piątek był w gr. ,,Żabki”  dniem innym niż wszystkie. Najmłodsze przedszkolaki uczestniczyły w niecodziennym zajęciu przybliżającym tradycję kiszenia kapusty. Dzieci ochoczo zabrały się do pracy i pomagały w kiszeniu .Pani Beatka - kucharka z przedszkolnej kuchni szatkowała kapustę, a maluszki ścierały na tarce marchewkę , przyprawiały solą i ugniatały.Kiszenie kapusty jest niedoceniane przez rodziców, a o walorach kiszonej kapusty świadczą opinie dietetyków oraz środowiska medycznego. Uważamy , że są ważne wskazania , aby czynność tę pielęgnować i zachęcać wszystkich do domowego produkowania tego specjału kuchni polskiej.Podczas wspólnej zabawy i pracy dzieci mają okazję próbować szatkowanej kapusty, pomagają w przygotowaniu marchewki, słoja, sprawdzają czy sól jest dostatecznie słona.Mogą także dowiedzieć się , że nie wszystko kupuje się w sklepie , że zdrowe zapasy na zimę można samemu przygotować. Gliniany garnek z kapustą trafił do przedszkolnej spiżarni. Będziemy sprawdzać czy jest już ukiszona , a później w kuchni powstanie z niej pyszny kapuśniak i pełna witamin surówka .

 

Zapraszamy do galerii 

I Międzyprzedszkolny Festiwal Piosenki o Zdrowiu

W dniu 25.10.2017 r. Nikola z grupy „Motylki” oraz Karolinka z grupy „Mądre sowy” wzięły udział w organizowanym przez Przedszkole nr 15 w Stalowej Woli I Międzyprzedszkolnym Festiwalu Piosenki o Zdrowiu „Zdrowy Przedszkolak”. Celem konkursu była popularyzacja tematyki zdrowotnej wśród dzieci w wieku przedszkolnym oraz rozwijanie postaw prozdrowotnych. Dziewczynki pięknie zaśpiewały piosenki o tematyce zdrowotnej, za które otrzymały gromkie brawa i drobne upominki, a potem z uśmiechem na twarzy wróciły do przedszkola.  

 

Zapraszamy do galerii 

Przedstawienie ,,Jaś i Małgosia"

 W środę 18 października odbyło się kolejne przedstawienie teatrzyku ,,Jaś i Małgosia“, którego premiera odbyła  się w dniu nauczyciela. Tym razem starszaki zaprosiły do przedszkola uczniów I klasy Szkoły Podstawowej nr 5 w Stalowej Woli wraz z wychowawcą oraz podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy nr 2 dla osób z zaburzeniami psychicznymi , a także rodziców. Po raz kolejny Hania z gr ,,Mądre sowy“  była Małgosią ,a Antoś z gr ,,Motylki“ Jasiem. W domku z piernika Baba Jaga – Karolinka czekała na dzieci .Wszystkie bajkowe postacie grane przez dzieci były wspaniałe GRATULUJEMY !!! Uczniowie wraz z nauczycielką w skupieniu obejrzeli przedstawienie.Mali aktorzy znów wypadli świetnie , a za występ otrzymali w podziękowaniu gromkie brawa i słodką niespodziankę.

 

 


 

Święto KEN

Dzień Edukacji Narodowej popularnie zwany Dniem Nauczyciela jest polskim świętem państwowym oświaty i szkolnictwa wyższego.Święto to upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce.14 października to wyjątkowy dzień dla wszystkich pracowników oświaty. Nasze przedszkolaki również chciały podziękować swoim ukochanym paniom i pracownikom przedszkola za trud włożony w ich wychowanie i zaprosiły gości na akademię w czwartek 12 października.
Starszaki zaprezentowały bajkę  pt.,, Jaś i Małgosia” , a maluszki krótkie programy artystyczne, śpiewały,i recytowały wiersze. Nie zabrakło życzeń oraz drobnych upominków wykonanych przez dzieci dla każdej pani.Były więc piękne kwiaty na laurkach oraz pyszne dwukolorowe ciasteczka upieczone przez starszaki. Podczas uroczystości dyrektor przedszkola złożyła wszystkim pracownikom życzenia i podziękowała  za pracę. Wręczyła także nagrody wyróżnionym nauczycielkom  H.Sadurskiej, K.Socha, J.Krasoń i pracownikom.

Dziękujemy Radzie Rodziców za pamięć i życzenia.

 

 

Zapraszamy do galerii 

Warsztaty muzyczne

W dniu 11 października gośćmi naszego przedszkola byli muzycy z Pracowni Jaszczur & Przyjaciele. Dzieci miały możliwość poznania różnych rodzajów trąbek, ich wyglądu oraz wydawanego przez nie dźwięki, poznać wiele nowych i radosnych piosenek. Dzieci mogły się przenieść także do państwa Ameryki Północnej – Meksyku. Wielką radością cieszył się największy z instrumentów suzafon.Tylko odważni mogli ,,od środka” posłuchać dźwięku jaki wydaje ten głośny instrument. Panom serdecznie dziękujemy za wspaniałą zabawę i atmosferę, z niecierpliwością czekamy na następne spotkanie.

 

Zapraszamy do galerii

 


Święto Drzewa

10 października  przedszkolaki po raz kolejny przyłączyły się do ogólnopolskich obchodów Święta Drzewa którego celem jest ochrona drzew i popularyzacja znaczenia drzew w przyrodzie. Każdego roku staramy się  czynnie obchodzić święto, które na stałe wpisało się w kalendarz przedszkolnych uroczystości.  Dzieci z grupy „Motylki” oraz „Mądre Sowy” pojechały na wycieczkę do Centrum Edukacji Leśno Ekologicznej w  Nadleśnictwie Rozwadów.

W ramach zajęć ekologicznych wspólnie z panem leśniczym , obejrzały wystawę z której dowiedziały się, jakie zwierzęta występują na naszych terenach. Obejrzały krótki film edukacyjny jak dbać o las,jakie zachowania są niewłaściwe i zagrażają leśnej przyrodzie oraz zwierzętom.

Przedszkolaki  udały się na spacer po lesie, gdzie razem z panem leśniczym obserwowały piękno jesiennej przyrody. Dowiedziały się jakie grzyby należy zbierać, poznały gatunki drzew najczęściej spotykane w naszych lasach oraz jak należy zachowywać się w lesie podczas spacerów i wycieczek.

Dzieci z gr.,,Żabki“ i ,,Muchomorki“ nie pojechały do nadleśnictwa , ale w przedszkolu czynnie włączyły się w obchody Święta Drzewa. Najpierw wysłuchały bajeczki ,,Franklin i drzewo“ , którą przeczytała pani Renata z biblioteki, a następnie wzięły udział w ekologicznych zabawach związanych z drzewami. . Były zagadki , rebusy, quizy, prezentacja multimedialna ,, O czym szumi las?“, wierszyki i piosenki.  Na zakończenie obejrzały bajeczkę  ,,Leśne przygody krasnala Poziomki“.  Po umysłowych potyczkach nadszedł czas na odpoczynek. Oczywiście na świeżym powietrzu , gdyż ciepły październik sprzyja codziennym spacerom i korzystaniu z  jesiennego słońca.W tym dniu wybraliśmy się do pobliskiego lasu. Dzieci sprawdzały czy wszystkie drzewa mają taką samą korę, szukały najwyższego drzewa w lesie, a nawet przytulały się do drzew ponieważ  systematyczne zasilanie energią drzew zwiększa odporność  organizmu, polepsza samopoczucie, przywraca optymizm i wpływa na twórczą aktywność. Więc czym byłby świat bez drzew?. Po powrocie nadszedł czas na działalność plastyczną. Powstały piękne rysunki , malunki, wycinanki, wyklejanki . Wszystkie oczywiście o drzewach.Zapraszamy do galerii 

Wizyta w sklepie warzywno - owocowym

4 października 2017 r. dzieci z grupy „Muchomorki” wybrały się do pobliskiego sklepu warzywno – owocowego sprawdzić, jakie owoce i warzywa można kupić w sklepie. Smakowity wygląd i zapach owoców zachęcał do zakupu, więc przy pomocy swojej pani kupiły mandarynki, które ze smakiem zjadły na II śniadanie. Duże zainteresowanie dzieci wzbudziła ogromna kapusta, każdy chciał spróbować swoich sił biorąc ją na ręce. Podczas wycieczki dzieci poznały zawód sprzedawcy i dowiedziały się, jak ważne jest jedzenie warzyw i owoców, które są źródłem wielu witamin.

 


Bezpieczny przedszkolak

2 października 2017 r. do naszego przedszkola przybył pan Paweł Kuszaj, policjant z Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu. Pan policjant przypomniał, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się w sytuacji zagrożenia. Opowiedział, na czym polega praca policjanta i zademonstrował profesjonalny sprzęt wykorzystywany do zadań specjalnych. Na koniec spotkania dzieci obejrzały wyposażenie policyjnego radiowozu oraz wręczyły panu policjantowi podziękowanie.

 

Zapraszamy do galerii 

Święto Pieczonego Jabłka

    2 października 2017 r. w piękne, słoneczne, jesienne popołudnie ogród przedszkola zamienił się w „zaczarowany sad”, do którego przybyły dzieci wraz z rodzicami.  Odbył się piknik rodzinny ,,Święto Pieczonego Jabłka”.  Po powitaniu wszystkich przez panią Dyrektor, uczestnicy  udali się wesołym korowodem z koszem pełnym jabłek w miejsce gdzie rozpalony był grill, aby upiec na nim jabłka. Następnie dzieci ze wszystkich grup wspólnie zaśpiewały piosenki   i recytowały wiersze, tematycznie związane z obchodzonym świętem jabłka. Ważnym punktem całej imprezy było podsumowanie i przedstawienie sprawozdania  z projektu edukacyjnego realizowanego w przedszkolu ” Drugie życie baterii”, które przedstawiła pani Ewa oraz podziękowała za udział.  Wiele radości sprawiło przedszkolakom szukanie niespodzianek ukrytych w ogrodzie. Odbyły się też liczne konkursy dla dzieci i dorosłych oraz zawody sportowe – rzut woreczkiem do celu, przenoszenie jabłuszka na drewnianej łyżce, wyścigi z jabłkiem w chochli, obieranie jak najdłuższej skórki   z jabłka, itd. Wszyscy goście mogli skorzystać ze  „Słodkiej Kawiarenki”, gdzie czekały smakołyki z jabłek. Pyszne ciasta z jabłkami upieczone przez rodziców. Dzieci również zrobiły niespodziankę dla wszystkich i  przygotowały gofry, sałatkę owocową   i szaszłyki owocowe ( w ramach realizowanej  w przedszkolu innowacji „Gotujemy smacznie, zdrowo i kolorowo”). Uczestnicy pikniku mogli skosztować również różnych odmian jabłek oraz zapoznać się z właściwościami odżywczymi. W trakcie pikniku wszyscy z ochotą zjadali pieczone jabłka, pili gorącą herbatę i świetnie bawili się do muzyki, którą puszczał DJ Kubuś - tata Alana. Nie zabrakło również małych „malarzy”, którzy ubrani w fartuszki , z pędzlami w rączkach i  uśmiechami na buziach z wielkim skupieniem malowali farbami owoce na folii rozciągniętej między drzewami w ogrodzie.Za piękne malunki pani Sylwia i Agnieszka rysowały dzieciom kolorowe jabłuszka na policzkach.                                                                                                                                                                                                                                                                                Na zakończenie pikniku były jeszcze wspólne zabawy z chustą animacyjną.  Każdy przedszkolak wracał do domu z uśmiechem i czerwonym balonikiem w rączce – symbolem jabłka.               

Mamy nadzieję ,że piknik przyczynił się do zachęcenia dzieci do spożywania jabłek jako źródła witamin, wpłynął na wyrobienie nawyku zdrowego odżywiania oraz  dostarczył dzieciom i ich rodzicom wiele radości ze wspólnej zabawy.

Dziękujemy wszystkim rodzicom , którzy zaangażowali się w przygotowanie pikniku.

 

Zapraszamy do galerii 

 

Powitanie jesieni

Dnia 25.09.2017 r. przedszkolaki pożegnały lato, a powitały jesień.Dzieci przebrane w piękne, kolorowe, jesienne kreacje, brały udział w konkursach i zagadkach na temat jesieni. Wszystkie grupy zaśpiewały piękne, jesienne piosenki i zaprezentowały swoje stroje. Później nadszedł czas na zabawę przy muzyce. Przedszkolaki bawiły się przy jesiennych piosenkach. Na zakończenie wszystkie grupy wybrały się na spacer w poszukiwaniu oznak jesieni. Udało się zaobserwować piękne kolorowe liście, jarzębinę na drzewach w pobliżu przedszkola  oraz mnóstwo żołędzi i kasztanów leżących pod drzewami. Mamy nadzieję, że jesień w tym roku będzie pogodna i słoneczna, a my będziemy mogli korzystać w pełni z jej uroków.

 

Zapraszamy do galerii 

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

Dnia 21.09.2017r. przedszkolaki  radośnie obchodziły swoje święto – Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Dzieci ze starszych grup „Motylki” i „Mądre Sowy” udały się do Fabryki zabawy, młodsze dzieci z grupy „Żabki” i „Muchomorki” wesoło bawiły się w „Mini fabryce zabawy” zorganizowanej w przedszkolu. W tym dniu nie zabrakło uśmiechu i radości, było wesoło i kolorowo. Każde z dzieci otrzymało piękny medal przedszkolaka. Mamy nadzieję, że obchody tego święta dostarczyły dzieciom wiele radości i wrażeń. Wszystkiego najlepszego :)

 

Zapraszamy do galerii 

Sprzątanie Świata 2017

Już od wielu lat nasze przedszkole bierze udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata".      W tym roku akcja przebiegała pod hasłem ,,Nie ma śmieci są surowce !’’ W dniu 15.09.2017r. przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w akcji i oczyszczały z odpadów najbliższą okolicę – osiedle domków jednorodzinnych oraz teren przedszkolny. Dzieci  prześcigały się w noszeniu worków. „Uzbrojone" w rękawice i plastikowe worki na odpady przemierzały znajome uliczki. Mimo, że mieszkańcy dbają o swoje posesje, śmieci niestety nie brakuje. Wyrzucają je przypadkowi przechodnie.Naszej akcji przyświecało motto: Jeśli świat będzie czysty - zdrowa będzie żywność, powietrze, woda , a także my!! To wpajamy maluchom od najmłodszych lat.

 


Pierwszy spacer najmłodszych przedszkolaków.

Najmłodsze przedszkolaki 3 latki z gr.,,Żabki“coraz lepiej radzą sobie w przedszkolnej rzeczywistości, a świadczy o tym m.in. ich pierwszy spacer.Wyjście zostało poprzedzone rozmową na temat zasad zachowania się podczas spaceru i  zabaw na świeżym powietrzu. Uśmiechnięte i głodne wróciły do przedszkola na  smaczny obiad. Mamy nadzieję, iż wrześniowe słońce tak szybko nas nie opuści i będziemy mogli cieszyć się wspólnymi zabawami na świeżym powietrzu.

 


Próbna ewakuacja

W dniu 11.09.2017 r. przeprowadzona została w przedszkolu próbna ewakuacja przeciwpożarowa.

Celem akcji było:

- zapoznanie dzieci z zasadami ewakuacji,

- nabywanie przez dzieci i pracowników przedszkola umiejętności właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia. 

Na sygnał dzwonka wszystkie dzieci i pracownicy opuścili budynek wyznaczonymi wyjściami ewakuacyjnymi. Cała akcja przebiegała sprawnie i bez zakłóceń. Na kilka minut wszystkie sale przedszkolne i pomieszczenia administracyjno - gospodarcze pozostały puste. Wszystkie dzieci bardzo sprawnie,ale i  bezpiecznie opuściły placówkę. Zakres i przebieg działań był kontrolowany przez Komendą Powiatową Straży Pożarnej w Stalowej Woli Przed budynkiem przedszkola czekała na dzieci miła niespodzianka - samochód ratowniczy Straży Pożarnej, który wzbudził ogromny zachwyt. Ćwiczenia tego typu są bardzo potrzebne. Już od najmłodszych lat oswajają dzieci z sytuacją, w której może zaistnieć konieczność szybkiego, zorganizowanego i pozbawionego elementu paniki, opuszczenia miejsca zabawy i pracy.Po zakończeniu ewakuacji odbyło się spotkanie ze strażakami.Dzieci mogły poznać wyposażenie wozu strażackiego i porozmawiać o pracy strażaka.

 


 

  

Dni adaptacyjne

W dniach 28-29.06.2017 r. w naszym przedszkolu odbyły się dni adaptacyjne dla dzieci, które od września rozpoczną swoją przygodę z przedszkolem. Celem takich dni jest pokonywanie lęku w kontaktach z nieznajomymi, wzmacnianie relacji dziecko-rodzic-nauczyciel, integrowanie dzieci i rodziców oraz wytworzenie atmosfery zaufania do pań nauczycielek i przedszkola. Dzieci miały możliwość zabawy z rodzicami i paniami nauczycielkami. Były tańce, zabawy ruchowe, rytmiczne, integrujące, zabawy z chustą animacyjną i kolorowymi balonami. Dzieci zwiedziły również przedszkole, odwiedzając każdą salę i bawiąc się na jednej z nich.  Wszystko  przebiegało w radosnej atmosferze opartej na poczuciu bezpieczeństwa.Przyszłe przedszkolaki zadowolone opuszczały przedszkole nie mogąc doczekać się września.                            

 Do zobaczenia po wakacjach !!