Dzień Strażaka

„Kto pracuje w hełmie, pnie się po drabinie, kiedy syczy ogień i gdy woda płynie?" -  z pewnością każdy przedszkolak zna odpowiedź na to pytanie. Niejeden marzy by nim zostać w przyszłości.

Jak co roku w dniu 4 maja obchodziliśmy w przedszkolu Międzynarodowy Dzień Strażaka. Dzieci słuchały wierszy, opowiadań oraz oglądały filmy edukacyjne o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaka. Przedszkolaki dowiedziały się, że poza akcjami gaszenia pożarów strażacy jeżdżą do wypadków drogowych i pomagają poszkodowanym. Udzielają również pomocy w katastrofach i klęskach żywiołowych oraz ratują ludzi, gdy zagraża im niebezpieczeństwo. Często narażają własne życie, by ratować innych oraz niejednokrotnie pomagają zwierzętom. Przy okazji utrwaliły numer telefonu do Straży Pożarnej – 998 i numer alarmowy – 112, a także dowiedziały się w jakich okolicznościach można wezwać Straż Pożarną. W ramach obchodów Dnia Strażaka 14 maja odwiedził nas tatuś Szymona – starszy ogniomistrz PSP w Stalowej Woli Janusz Lesiczka.

Nasz gość w ciekawy sposób przybliżył przedszkolakom specyfikę pracy strażaka jednocześnie prezentując strój i podręczny sprzęt. W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się, że praca strażaka nie polega tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy podczas wypadków samochodowych, oraz asyście podczas różnych akcji.Zaprezentował podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Chętne dzieci mogły na fantomie przećwiczyć uciskanie klatki piersiowej i oddechy ratownicze.

Bardzo dziękujemy panu Januszowi za spotkanie, życzymy dużo zdrowia , sukcesów i zadowolenia z pracy.