październik

Projekt JABŁKO

,,W koszyczku jabłuszko starannie złożone śmieje się do dzieci troszkę zawstydzone

Buzię ma rumianą od słonka czerwoną i calutką skórkę pięknie opaloną

Mamusia jabłuszko nożem rozkroiła i na równe części dzieci podzieliła

A w każdej to części zdrowe witaminki dla mamy dla taty chłopca i dziewczynki

Cieszą się dzieciaki i jabłuszka jedzą a o tym jak zdrowe nawet ptaszki wiedzą“

R.SOBIK

Metoda projektu – opiera się na działalności badawczej dzieci,polega na zebraniu informacji o wybranym zagadnieniu i ich usystematyzowaniu. W rezultacie opracowania projektu powstają różnorodne wytwory dziecięce, które są następnie prezentowane zgodnie z ustalonymi wcześniej warunkami.

Jesień to czas przygotowań ludzi do zimy i robienia zapasów. To czas w którym jest pod dostatkiem owoców , a w szczególności jabłek. Jabłko jest  owocem dobrze znanym i lubianym przez dzieci. Znanym , ale czy dokładnie ? Dlatego przez tydzień starszaki z gr. ,,Mądre sowy“ realizowały projekt edukacyjny ,,Jabłko“ metodą projektów.  Pierwszego dnia stworzyliśmy siatkę wiedzy na temat jabłek. Były to sformułowane przez dzieci pytania i odpowiedzi.W kąciku przyrodniczym  został wydzielony „Kącik jabłka”, który każdego dnia systematycznie był wzbogacany.Przedszkolaki codziennie zdobywały nowe wiadomości na temat tych zdrowych owoców. Segregowały  jabłka wg cech np. kolor, wielkość, kształt. Smakowały – dowiadując się, że są jabłka słodkie  i kwaśne. Poznały etapy powstania jabłka – podczas układania historyjki obrazkowej -„Od pestki do jabłka”. Zaglądały do środka owocu, aby poznać jak jest zbudowane jabłko. Samodzielnie badały, oglądając przekrojone jabłko na pół, używając lup, by dokładnie je obejrzeć. Wyjmowały z gniazda nasiennego nasiona i je przeliczały. Układały jabłkowe puzzle i  jabłuszka z klocków.Nie zabrakło wycieczki do sadu, gdzie mogły z bliska przyjrzeć się jabłoniom .Udział w projekcie pozwolił wzbogacić wiedzę , dlaczego należy jeść jabłka oraz kto oprócz ludzi też je lubi.Dowiedziały się ,  że najwięcej witamin jest pod skórką, a chrupiąc ząbkami jabłuszka ze skórką, ćwiczymy sprawność naszej szczęki, języka i całej jamy ustnej.Poznały  piosenkę o jabłuszku pt. „Małe czerwone jabłuszko”.Na zakończenie, aby  utrwalić swoją wiedzę obejrzały bajkę edukacyjną , a chętne mogły zrobić sobie zdjęcie w ,,jabłkowej foto budce“.Realizacja projektu była ciekawym wyzwaniem dla dzieci i możliwością poszerzenia wiedzy na temat tych smacznych i zdrowych owoców.