styczeń

Rodzinne Kolędowanie

„Jeśli choć raz, w dzieciństwie, kolęda zapadnie w duszę Polaka, towarzyszyć mu będzie zawsze i wszędzie, oderwie go od nędzy i codziennej szarości, przeniesie w inne światy, na obczyźnie da wrażenie ojczyzny”.

Hanna Szymanderska

Boże Narodzenie to czas magiczny, radosny. Czas pełen zadumy, refleksji, rodzinnych spotkań. Taki świąteczny nastrój zapanował również w naszym przedszkolu w dniu 03.01.2023 r, podczas uroczystości przedszkolnej pod hasłem „ Rodzinny wieczór kolęd”. To wspaniałe wydarzenie było okazją do wspólnego śpiewania dzieci, rodziców i pracowników przedszkola a jednocześnie kultywowaniem tradycji wspólnego kolędowania w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Repertuar był bardzo różnorodny poprzez piosenki o tematyce świątecznej, od tradycyjnych i powszechnie śpiewanych polskich kolęd, przez melodyjne pastorałki, aż po mniej znane utwory współczesne. Zatem mogliśmy zarówno usłyszeć kolędy: „Przybieżeli do Betlejem”, „Dzisiaj w Betlejem”, jak i „Pastorałkę prosto z nieba ”, „Hej Jezu Mały”,  „Narodził się w szopie”,”Gore Gwiazda Jezusowi”  a także utwory świąteczne „Pachnie świętami”, „Bo Mikołaj blisko już jest”. Z ogromnym wzruszeniem wszyscy słuchali również kolęd śpiewanych w języku ukraińskim w wykonaniu Romana z grupy „Motylki” z rodziną. Niektóre z kolęd zaśpiewano solowo, inne w duecie ale były też takie, które śpiewały całe rodziny. Wszystkim udzieliła się Magia „Kolędowania”. Spotkaniu towarzyszyła atmosfera zadumy, radości i wspólnego przeżywania tej chwili.  Uroczystość zakończono wspólnym odśpiewaniem kolędy „Wśród nocnej ciszy” oraz przemówieniem Pani Dyrektor Joanny Dziakowicz, która podziękowała wszystkim biorącym udział w tym niezwykłym spotkaniu. Odwołując się do słów cytowanych na początku, warto zaznaczyć, że śpiewanie kolęd przypomina nam nasze polskie tradycje i daje poczucie jedności. Wydarzenia takie, jak „Rodzinne kolędowanie” jest nie tylko wyrazem dbałości o wychowanie dzieci i młodzieży do umiłowania ojczyzny oraz tradycji, ale także okazją do spotkania w ramach wspólnoty, w której żyjemy. Bardzo dziękujemy wszystkim biorącym udział w tej pięknej uroczystości.