marzec

"Wszyscy jesteśmy równi i tak samo ważni"

„Wszyscy jesteśmy równi i tak samo ważni”

W piątek 26 marca przedszkolaki oraz pracownicy przedszkola przyłączyli się do akcji „DZIEŃ KOLOROWYCH SKARPETEK” zakładając kolorowe skarpetki nie do pary- w paski, kropki i inne wzory. Ten spontaniczny, niecodzienny gest miał na celu zamanifestowanie odrębności, z której poczuciem na co dzień zmagają się osoby z Zespołem Downa. Zakładając kolorowe, niepasujące skarpetki zwracamy na siebie uwagę, a tym samym zwracamy uwagę na problemy ludzi z Zespołem Downa. Pokazujemy, że różni nas od nich tak niewiele, jeden niepasujący chromosom, tak jak jedna niepasująca skarpetka. Podczas krótkiej pogadanki przedszkolaki dowiedziały się że każdy z nas jest na swój sposób inny, różnimy się pod wieloma względami i ta odmienność i różnorodność jest naturalną rzeczą. Osoby z Zespołem Downa żyją wśród nas. Tak jak my bawią się, śmieją i spełniają swoje marzenia - bez względu na różnicę w liczbie chromosomów.

Tego dnia również łączyliśmy się z osobami z Autyzmem poprzez ubranie się na kolor niebieski. Celem tego wydarzenia było zwiększenie świadomości i wrażliwości na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi borykają się osoby z autyzmem.

Kolorowe skarpetki na naszych stopach oraz ubranie się w kolorze niebieskim były wyrazem tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa i z osobami z Autyzmem.