Logo

PRZEDSZKOLE nr 4 w STALOWEJ WOLI o profilu ekologiczno - zdrowotnym

test
s4
s3
s6
Przedszkole z lotu ptaka 3
Przedszkole z lotu ptaka 2
Przedszkole z lotu ptaka 1
Slider2
s1
s2

NPRC

 

 Z ogromną radością  informujemy, że przedszkole zakwalifikowało się do uzyskania dofinansowania na zakup książek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025. Ministerstwo Edukacji i Nauki rozstrzygnęło nabór wniosków na zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych w roku 2021 w ramach Priorytetu 3 Programu. Nasze przedszkole znalazło się w gronie placówek, która otrzymało wsparcie finansowe przeznaczone na zakup nowości wydawniczych i realizację działań promujących czytelnictwo. Dzięki temu przedszkolny księgozbiór i kąciki czytelnicze  wzbogaciły się  o nowe pozycje książkowe i audobooki dla wszystkich grup wiekowych.   

Przedszkolna biblioteka została wzbogacona o 174 pozycje wydawnicze, z kręgu literatury dziecięcej.

 

 


        

Dlaczego warto czytać dzieciom?

 

Rodzic, dziecko i książka to połączenie znane od wieków. Czytanie dzieciom ma sporo zalet. Głośne czytanie dziecku wzmacnia więź rodziców z dzieckiem i zapewnia mu zdrowy rozwój emocjonalny. Nawyki umysłowe, przekonania i system wartości powstają w dzieciństwie. Głośne czytanie to potężna stymulacja mózgu. Dzieci, którym dużo się czyta rozwijają się lepiej niż ich rówieśnicy. Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest najskuteczniejszą metodą wychowania czytelnika – człowieka samodzielnego, myślącego, posiadającego wiedzę i umiejętność jej poszerzania. Kulturalnego, etycznego z wyobraźnią, który umie radzić sobie w życiu przy pomocy rozumu, a nie pięści. Głośne czytanie dzieciom od najmłodszych lat ma ogromny wpływ na ich wszechstronny rozwój. 

·        Budujemy więź .Wspólne oglądanie telewizji to jedynie równoczesna rozrywka. Czytając, tworzymy bezpośredni kontakt między dzieckiem, a czytającym. Jesteśmy razem i skupiamy się na sobie wzajemnie.

·        Przyzwyczajmy do czytania. Spora część rodziców wie, jak trudno w późniejszych latach nakłonić dziecko do samodzielnego czytania. Zwłaszcza w erze audiobooków czy kolejnych ekranizacji. Wspólna lektura może sprawić, że czytanie książki będzie czymś naturalnym.

·        Zaspakajamy potrzeby. Dziecko, któremu czytamy czuje się kochane. Bliskość mamy czy taty daje mu poczucie ciepła, bezpieczeństwa, a więc najważniejszych potrzeb, niezbędnych do szczęścia każdego z nas, bez względu na wiek.

·        Działamy profilaktycznie. Już sam fakt wspólnego czytania nastraja dziecko ku otwartości i bliskim kontaktom z innymi ludźmi. Odpowiednie książki dla dzieci mogą też nauczyć zachowań prospołecznych, co zaowocuje w późniejszym rozwoju.

·        Wspieramy rozwój psychiczny. Poświęcając swój czas, rodzic daje wyraz temu, że potomek jest dla niego ważny. To z kolei wzmacnia w nim poczucie własnej wartości. Każda wspólnie przemierzona podróż świata bajek wpływa na psychiczny postęp dziecka.

·        Uciekamy od nudy. Książki, zwłaszcza te dla najmłodszych, to skupisko niesamowitych historii, wróżek, bohaterów, fantastycznych krain. Czytając dziecku, zabieramy go w świat dużo ciekawszy niż szary jesienny dzień.

·        Uczymy języka. Od pierwszych chwil swojej obecności na świecie dziecko nasłuchuje i uczy się języka. Słownictwo książek może znacząco wzbogacić zakres słów malucha, co przekłada się też na to, jak mówi. Osłuchanie się z językiem jest niezwykle istotnym procesem nauki.

·        Rozwiązujemy problemy. Bohaterowie książek dla dzieci nieustannie zmagają się z różnymi przeciwnościami. Pokazując dzieciom, że każdą przeszkodę można pokonać, wpajamy mu pozytywne nastawienie do codziennych problemów.

·        Motywujmy do samodzielnego czytania. Kiedy dziecko nie potrafi jeszcze samemu czytać, każda strona wyczytana przez rodzica mu imponuje. Ponadto, pociecha zwyczajnie zazdrości dorosłym tej umiejętności. Też będzie chciało móc przeczytać gazetę, przypomnieć sobie ulubioną historię.

·        Chronimy przed wpływami. Im szybciej dziecko zapozna się z literaturą, tym łatwiej mu będzie wykreować własny gust, a w konsekwencji oprzeć się implikowanym z każdej strony przekazom masowym. Czytanie dziecku sprawi również, że w przyszłości będzie bardziej asertywne, ponieważ wcześniej zyska własną opinię na dany temat.

·        Rozwijamy wyobraźnię. O tym, że książki pobudzają wyobraźnię wiadomo nie od dziś. Dlaczego więc czekać z tym procesem na czas, kiedy dziecko będzie potrafiło czytać samodzielnie. Lektura z rodzicami może w równym stopniu wpłynąć na aktywizację wyobraźni, co samodzielne czytanie.

·        Robimy detoks od mediów. Dzieciaki bardzo łatwo potrafią uzależnić się od mediów. Szybko wciągną ich dziesiątki bajek i kreskówek, podawanych w bardzo wygodny w odbiorze sposób. Czytanie książki jest skuteczną alternatywą i możliwością do ochrony dziecka przed znaczącym wpływem mediów na jego rozwój i kreujący się światopogląd. Nie wolno pominąć też aspektów zdrowotnych.

·        Poprawiamy koncentrację i pamięć. Gdy czytamy dziecko, musi się skupić na naszym głosie, aby niczego nie ominąć. To bardzo prosty, ale przy tym wyjątkowo skuteczny sposób   na naukę koncentracji. Dzięki temu dzieci nie mają problemów w szkole, czy potem na studiach, robiąc notatki z nużących wykładów. Z książki zapamiętamy dużo więcej, niż np. z telewizji. Mniej rzeczy nas rozprasza, jesteśmy w pełni skoncentrowani. Dotyczy to wszystkich bez względu na wiek. Dlatego warto czytać dzieciom, by ćwiczyć pamięć. Pomogą też późniejsze rozmowy na temat książek, które wspólnie przeczytaliśmy.

·        Dostarczamy rozrywki .Dzieci błyskawicznie mogą przejść ze stanu pełnej koncentracji  w totalne znużenie. Dlatego potrzebują w ciągu dnia wielu bodźców, które zaspokajają ich ciekawość świata. Czytanie książek jest świetną opcją poszerzającą repertuar rozrywek  w relacji rodzice-potomstwo.

·        Poszerzamy wiedzę ogólną. Tylko od rodziców zależy czy ograniczymy jakoś tematykę czytanych lektur. Mogą to być książki podróżnicze, traktujące o wartościach, poświęcone historii. W przystępny sposób rodzice mogą znacznie poszerzyć horyzonty dziecka, zainteresować go jakąś dziedziną, która dotychczas była dla niego nieznana.

·        Kształtujmy poczucie humoru np. czytając dzieciom zabawne historie ich ulubionych bohaterów. Jak widać dobrze wykształcony dowcip może przynieść wiele korzyści w dorosłym życiu.

·        Uczymy wrażliwości. Książeczki dla dzieci to zabawa, ale też nauka. Opisują czym jest dobro  i dlaczego powinniśmy kierować się nim, a nie złem. Bajki uczą też wrażliwości na krzywdy innych oraz propagują wartości służące rozwojowi psychicznemu dziecka.

·        Ułatwiamy naukę .Wspomniana wcześniej zdolność koncentracji oraz trening pamięci to składowe kolejnej zalety czytania książek dzieciom, czyli procesu nauki. Dysponując lepszą pamięcią znacznie łatwiej będzie o lepsze wyniki  w nauce.

·        Wspomagamy samodzielne myślenie. Na koniec aspekt, który przeważnie ma miejsce  po samym czytaniu. Jeśli oczywiście nie jest to lektura „do poduszki”, dzieci zaczynają zastanawiać się, analizować, po prostu rozmyślać nad tym, co przed chwilą usłyszały. Jest to równie wartościowe, co samo wspólne czytanie.

Dzień Przedszkolaka

59

dni

18

godzin

13

minut

44

sekund

Najnowsze galerie