ARCHIWUM

W dniu 03 kwietnia 2019 r. Przedszkole nr 4 w Stalowej Woli zostało zaproszone do udziału w Wojewódzkiej Konferencji Naukowo-Metodycznej pt. W zdrowym ciele zdrowy duch”, która odbywała się w Czudcu. Na konferencję pojechały dzieci z grup starszych oraz większość pracowników przedszkola. Powód otrzymania zaproszenia był bardzo szczególny – przedszkole zostało rekomendowane do przyznania Krajowego Certyfikatu Przedszkoli Promujących Zdrowie, o który starało się od kilku lat. Pani dyrektor M. Zubrzycka odebrała list gratulacyjny od pani kurator Małgorzaty Rauch. Podczas konferencji przedszkolaki z grupy „Mądre Sowy” dały wspaniały popis artystycznych umiejętności w występie pt. „Czwóreczka w hiszpańskich rytmach”, który wzbudził zachwyt władz oświatowych i uczestników konferencji, a pracownicy na czele z panią dyrektor zaprezentowali podejmowane przez placówkę liczne działania prozdrowotne, które doprowadziły do tak znaczącego sukces.
W dniu 29.11.2018 r. w przedszkolu odbyło się spotkanie, podczas którego zaprezentowano wyniki autoewaluacji z promocji zdrowia. W spotkaniu uczestniczyli rodzice, pracownicy przedszkola oraz zaproszeni goście. Celami autoewaluacji było sprawdzenie, w jakim stopniu przedszkole osiąga cele określone w polskiej Koncepcji Przedszkola Promującego Zdrowie, wybór problemów priorytetowych i planowanie dalszych działań. Przeprowadzenie autoewaluacji umożliwia podjęcie starań o uzyskanie Krajowego Certyfikatu Przedszkola Promującego Zdrowie, który jest nadawany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Nauczycielki przedstawiły zebranym wyniki autoewaluacji i zaprezentowały liczne działania przedszkola dotyczące promocji zdrowia oraz zapoznały z zaplanowanymi działaniami.

Będzie to popularyzacja różnych zajęć rekreacyjno sportowych związanych z ruchem na świeżym powietrzu, wzbogaceniem oferty edukacyjnej dla rodziców o zajęcia i warsztaty dotyczące umiejętności wychowawczych. Zaplanowane jest też wyprowadzenie samochodów z parkingu przedszkolnego w celu zmniejszenia ilości spalin na terenie przedszkola, a w miejsce parkingu powstanie ,,miasteczko ruchu drogowego” dla dzieci. Podczas spotkania pan Konrad Mężyński – założyciel Stowarzyszenia ,,Dobro Powraca” opowiadał zebranym, jak bardzo ważne dla zdrowia jest właściwe odżywianie rekomendując zalety i właściwości nie tylko miodu, ale też propolisu i pyłku pszczelego oraz spożywanie warzyw, owoców i soków, a unikanie cukru i produktów przetworzonych. Spotkanie zakończyło się degustacją zdrowych przekąsek przygotowanych przez nasze panie kucharki, a były to: rogaliki drożdżowe z otrębami nadziewane jagodami, kapuśniaczki z otrębami, ciasto marchewkowe i ze szpinakiem, szaszłyki owocowe oraz dipy na bazie jogurtu do przekąsek z surowych warzyw.