czerwiec

Pamiętajcie o ogrodach

,,Pamiętajcie o ogrodach przecież stamtąd przyszliście

w żar epoki użyczą wam chłodu tylko drzewa tylko liście…“

Wiersz Jonasza Kofty zawiera przypomnienie wszystkim ludziom , jak wielkie znaczenie w życiu mają drzewa, trawy , liście i  kwiaty. Zwraca uwagę, że w wieku betonu  prawdziwym schronieniem może być tylko natura. Człowiek powinien więc do niej powracać i jak poeta zauważać jej piękno, rozkoszować się i uspokajać.

Pomysłowa i bardzo kreatywna pani dyrektor  dokonała w naszym ogrodzie przedszkolnym wielkich zmian. Już na wiosnę pojawiły się nowe rośliny, które w lecie , a potem jesienią zaprezentują swoje piękno. Głównym powodem była chęć kształtowania u dzieci postawy ekologicznej poprzez zastosowanie tej atrakcyjnej formy edukacji. Pragnęliśmy aby dzieci mogły uzyskać wiedzę o etapach rozwoju i warunkach życia roślin i obserwować zmiany zachodzące w wyglądzie roślin w ciągu roku. Chcieliśmy by dzieci nauczyły się posługiwania się prostymi narzędziami ogrodniczymi i wyrobiły w sobie nawyk systematycznego pielęgnowania roślin w ogródku, czego uhonorowaniem będzie  zbieranie plonów i degustowanie ich podczas posiłków przedszkolnych. Zależało nam, aby dzieci miały  praktyczną możliwość poznania różnorodnych gatunków roślin występujących w ogrodzie – ziół, kwiatów, warzyw i owoców –  nauczyły się je rozpoznawać i prawidłowo nazywać.

W naszym ogrodzie powstały miejsca, które stanowią świetną bazę do różnorodnych zabaw, działań, eksperymentów i doświadczeń dzieci w różnych porach roku i są to:

WARZYWNIK z małą szklarnią to miejsce , w którym dzieci sadzą i sieją, a następnie pielęgnują różne warzywa oraz obserwują ich kolejne etapy rozwoju i zbierają plony swojej pracy. Znajdują się w nim pomidory , ogórki, papryka, ziemniaki, marchewka ,buraki, pietruszka, koperek, sałata, cebula.

RABATA KWIATOWA i LAWENDOWA , SKALNIAK , a na nich  różnorodne gatunki kwiatów wieloletnich i jednorocznych, kwiaty wiosenne  letnie i jesienne, pachnące przyjazne dla pszczół. Różnorodność ich kolorów, kształtów i okresów kwitnienia wpływają ma na pobudzanie zmysłów wzroku, węchu i dotyku u dzieci.

RABATA Z ZIOŁAMI: to pachnąca i bardzo aromatyczna rabata na której dzieci hodują wiele różnorodnych ziół – majeranek, oregano, miętę, kolendrę, bazylię – a następnie zbierają je, suszą, aby panie kucharki mogły używać ich w przedszkolnej kuchni przez cały rok.

Dzieci w wieku przedszkolnym są najbardziej wyczulone na świat przyrody. Z zainteresowaniem i ciekawością obserwują , dotykają , nasłuchują, wąchają wszystko co rośnie porusza się, wydaje odgłosy, pachnie, ma określoną fakturę w dotyku i interesującą barwę oraz smakują to, co nadaje się do zjedzenia.  Ogród przedszkolny jest dla nich otwartą księgą, z której uczą się przez działanie.