Andrzeju , Andrzeju.....

 

Andrzeju, Andrzeju dziewcząt dobrodzieju,

wolę swoją okaż, najmilszego pokaż. 

Wszystkiego najlepszego w ten andrzejkowy wieczór.

 

Zwyczaj wróżenia w wieczór andrzejkowy znany jest od bardzo dawna. Pamiętajmy jednak , że wróżba to zabawa i nie należy jej traktować poważnie , chociaż nie jest wykluczone , ze może się spełnić. W poniedziałek 26 XI. 2018 r. obchodziliśmy w przedszkolu Andrzejki. Przygotowania trwały już od samego rana kiedy na korytarzu  i w salach można było spotkać wróżki, królewny, rycerzy , baletnice i inne pięknie przebrane dzieci . W każdej grupie przedszkolaki chciały zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka. Kiedy wszystko było już gotowe pojawiła się cyganka, która rozpoczęła zabawę. Różnymi sposobami odkrywała z przedszkolakami tajemnice losu. Za pomocą serduszek z imionami, kolorowych karteczek i innych tajemniczych przedmiotów, dzieci dowiadywały się, czy spełnią się ich marzenia. Wszyscy z wielką radością wypowiadały andrzejkowe zaklęcia i brali udział w różnych wróżbach i zabawach. Wszystkie wróżby przeplatane były pląsami, tańcami i konkursami prowadzonymi prze DJ Kubę, który muzycznie uświetnił ten wyjątkowy dzień w roku.

Obchody takich dni jak Andrzejki to nie tylko okazja do wspólnej zabawy , ale także kultywowanie i rozwijanie zainteresowań tradycjami , obrzędowością i zwyczajami ludowymi.  

Na zakończenie spotkania andrzejkowego wszystkie dzieci zostały zaproszone na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców przy blasku świec i odświętnie ubranych stołach.

Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniu zabawy andrzejkowej.