Archiwum wydarzeń w roku szkolnym 2016/2017

Bezpieczny przedszkolak

,,Bezpieczna droga do przedszkola” to temat spotkania przeprowadzonego w przedszkolu w dniu 19.09.2016 r.

 Aspirant sztabowy Grzegorz Elżakowski, starał się wytłumaczyć dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. W sposób praktyczny pokazywał  jak należy bezpiecznie przechodzić przez jezdnię oraz na jakie znaki drogowe trzeba zwracać uwagę. W trakcie spotkania funkcjonariusz pokazał dzieciom czapkę policyjną oraz wyjaśnił w jakich sytuacjach się ją nosi. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć kamizelki odblaskowe, dzięki którym osoby poruszające się po zmroku w terenie niezabudowanym są lepiej widoczne. Zostały one również poproszone ,aby zachęcić swoich rodziców do zakupu jakiegoś elementu odblaskowego i przypięcia go do plecaka.Na koniec spotkania przedszkolaki wręczyły policjantowi podziękowania. Następnie wszyscy udali się na podwórko, by usiąść za kierownicą radiowozu oraz zobaczyć jak działają sygnały świetlne.Spotkania edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa są bardzo ważne. – Już od najmłodszych lat należy uczyć dzieci dbania o swoje bezpieczeństwo, aby w sytuacji kiedy zabraknie osoby dorosłej, wiedziały jak postąpić – podkreślał aspirant sztabowy Grzegorz Elżakowski.

Święto Drzewa

W dniu 12.10.2016 r. w przedszkolu obchodziliśmy Święto Drzewa.  
 Z tej okazji odwiedzili nas wyjątkowi goście Pan leśnik Krzysztof Braniewski oraz grupa „Kleksy” z Niepublicznego Przedszkola Dzieciaki. Pan leśnik opowiedział dzieciom na czym polega jego codzienna praca, pogłębił wiadomości na temat ptaków i zwierząt żyjących w środowisku leśnym oraz uświadomił dzieciom niebezpieczeństwa, jakie mogą zagrażać środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka.  Podczas spotkania dzieci miały także okazję obejrzeć prezentację multimedialną dotyczącą między innymi zwierząt żyjących w lesie, owadów, ptaków, a także rodzajów lasów, aby w przyszłości móc je bez trudu rozróżniać.  W tym dniu nie zabrakło także ciekawych zagadek czy  wspólnych zabaw ruchowych związanych z darami lasu, a także kontaktu z literaturą. Pan leśnik przeczytał dzieciom bajkę  pt. „Czerwony Kapturek” w ramach akacji „ Cała Polska Czyta Dzieciom”. Dzieci serdecznie podziękowały wyjątkowemu gościowi za przybycie, piękną opowieść i wspólnie spędzony czas. Następnie na zakończenie  każda grupa wspólnie z gośćmi  wykonała pracę plastyczną pt. „Jesienne drzewko przyjaźni” 

Futbolowe szaleństwo

W dniu 16.09.2016 r. dzieci z gr.,,Motylki” i ,,Mądre Sowy” wzięły udział w ,,Futbolowym szaleństwie” zorganizowanym w ramach Akademii Zdrowego Przedszkolaka. Rozgrywki piłkarskie odbyły się na stadionie MOSiR w Stalowej Woli. Nasi mali piłkarze wygrali jeden mecz, zremisowali jeden i jeden przegrali. Wielkie brawa dla naszych dzielnych sportowców.

III Forum Pszczelarskie

W dniu 16.09.2016 r. przedszkolaki z grup „Motylki” oraz „Mądre Sowy” udały się na wycieczkę do Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli, gdzie odbywało się III Forum Pszczelarskie pod hasłem „Stalowa pszczoła nie istnieje”. Przy okazji konferencji, zorganizowany był kiermasz obfity w stoiska, przy których dzieci mogły spróbować przepysznych, naturalnych miodów z lokalnych pasiek, a także podziwiać inne wyroby pszczele, jak choćby kosmetyki, świece i figurki z wosku. Dzieci dowiedziały się jak wiele zdrowotnych właściwości posiada „złoty nektar, w jaki sposób powstaje oraz , że w zależności od rodzaju miodu, możemy wskazać różne jego właściwości. Oglądały również ul oraz sprzęt pszczelarski. Zadowolone po degustacji pysznych miodów wróciły do przedszkola.

Święto Pieczonego Jabłka

W dniu 15.09.2016 r. w ogrodzie przedszkola odbył się piknik integracyjny pod hasłem: Święto Pieczonego Jabłka.W piękne jesienne popołudnie dzieci wraz z rodzicami przybyły do przedszkolnego „zaczarowanego ogrodu” gdzie czekało na nich wiele niespodzianek. Po powitaniu wszystkich przez p. dyrektor i odśpiewaniu piosenek o jabłuszkach dzieci utworzyły wesoły korowód i uroczyście wyłożyły jabłka na ruszt.Ogród wypełnił się gwarem i zabawami, które inspirowały same dzieci. Piknik rozpoczął się od szukania jabłek w ogrodzie , w których ukryte były niespodzianki. Odbyły się też liczne konkursy dla dzieci i dorosłych: rzuty do celu ,wyścigi na piłkach, konkurs na najdłuższą skórkę z jabłka. Uczestnicy mogli też korzystać ze „słodkiej kawiarenki, gdzie wśród ,,jabłkowych smakowitości” była szarlotka upieczona przez dzieci z gr.,,Motylki” oraz owocowa sałatka i szaszłyki przygotowane przez przedszkolaki z grupy „Mądre Sowy”.Uczestnicy pikniku mogli skosztować różnych odmian jabłek, mogli zapoznać się z historią jabłka oraz jego właściwościami odżywczymi. Wszyscy z ochotą zjedli pieczone jabłka, smażyli kiełbaski, pili gorącą herbatę z pigwą i miodem. Na pamiątkę udziału w pikniku każdy mógł zrobić sobie zdjęcie przy okolicznościowej foto-tablicy.

Pali się!! Próbna ewakuacja

W dniu 14.09.2016 r. przeprowadzona została w przedszkolu próbna ewakuacja przeciwpożarowa.Celem akcji było:

- nabywanie przez dzieci umiejętności właściwych zachowań  w sytuacji zagrożenia, - zapoznanie ich z zasadami bezpiecznej ewakuacji, - zapoznanie personelu i dzieci z praktycznym prowadzeniem ewakuacji osób przebywających w budynku.Na sygnał dzwonka wszystkie dzieci i pracownicy opuścili budynek wyznaczonymi wyjściami ewakuacyjnymi poza teren przedszkola. Cała akcja przebiegała sprawnie i bez zakłóceń. Na kilka minut wszystkie sale przedszkolne i pomieszczenia administracyjno - gospodarcze pozostały puste. Wszystkie dzieci bardzo sprawnie, bezpiecznie i szybko opuściły placówkę. Zakres i przebieg działań był kontrolowany przez Komendą Powiatową Straży Pożarnej w Stalowej Woli Przed budynkiem przedszkola czekała na dzieci miła niespodzianka - samochód ratowniczy Straży Pożarnej, który wzbudził ogromny zachwyt. Ćwiczenia tego typu są bardzo potrzebne. Już od najmłodszych lat oswajają dzieci z sytuacją, w której może zaistnieć konieczność szybkiego, zorganizowanego i pozbawionego elementu paniki, opuszczenia miejsca zabawy i pracy.Po zakończeniu ewakuacji odbyło się spotkanie ze strażakami. Dzieci mogły poznać wyposażenie wozu strażackiego i porozmawiać o pracy strażaka.

Sprzątanie Świata

W piątek 16.09.2016 r. nasze przedszkolaki uczestniczyły w akcji ,,Sprzątanie Świata – Polska 2016” pod hasłem ,,Podaj dalej…drugie życie odpadów”. Od kilku dni nauczycielki przeprowadzały w swoich grupach pogadanki z dziećmi na temat zaśmiecania Ziemi i segregacji odpadów , aby w piątek dzieci z pełną świadomością sprzątały najbliższe otoczenie i dawały przykład innym. Wyposażone w foliowe rękawiczki i worki, które dostarczył nam Urząd Miasta zabrały się do działania i posprzątały teren wokół przedszkola.

Z wizytą w bibliotece.

W dniu 18.10.2016 r. w wesołych nastrojach najmłodsze przedszkolaki z gr. ,,Żabki” powędrowały w odwiedziny do biblioteki.Na początek Panie opowiedziały dzieciom o swojej pracy a później  zaprezentowały dzieciom książeczki z półek dla najmłodszych czytelników. Dzieci z ciekawością przysłuchiwały się czytanym opowieściom i oglądały kolorowe ilustracje. Najbardziej podobały się historie czytane z książeczek - rozkładanek:  ,,Zwierzaki w zoo” i ,, Samochodzik”.Z dużym zainteresowaniem uczestniczyły w interaktywnym czytaniu książeczki o Kubusiu Puchatku „ Kocham Cię Puchatku” .Na pożegnanie Panie przygotowały dla maluszków niespodziankę:  kolorowe  medaliony i słodkości.

Dzień przedszkolaka

W dniu 20.09.2016 r. w Stalowej Woli, po raz pierwszy obchodziliśmy ,,Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka". Organizatorem tej uroczystości było przedszkole „Chatka Misia”.Nasze przedszkole reprezentowało kilkoro dzieci wraz z rodzicami. Kolorowym korowodem wszyscy uczestnicy przeszli spod Miejskiej Biblioteki Publicznej na plac przed Spółdzielczym Domem Kultury. Tam wszystkich powitał prezydent Miasta Pan Lucjusz Nadbereżny, który złożył małym solenizantom serdeczne życzenia. Dzieci śpiewając hymn przedszkolaka wypuściły baloniki z marzeniami. Na przedszkolaków czekało mnóstwo atrakcji. Była Balonowa Fotka, dmuchane zjeżdżalnie, malowanie twarzy, budowanie z klocków Lego, słodkie gofry. Na zakończenie można było obejrzeć teatrzyk „Rzepka” J.Tuwima w wykonaniu amatorskiego teatru rodziców

Elektrownia wiatrowa

Czy wiecie że elektrownia wiatrowa może wyprodukować prąd dla aż 3000 domów? My już tak bo w piątek 30 czerwca odwiedził nasze przedszkole pracownik firmy FairWind - pan Michał Niemczycki, który specjalizuje się w budowaniu elektrowni wiatrowych. W trakcie spotkania opowiadał dzieciom o swojej pracy i związanych z nią podróżach po różnych kontynentach. Praca przy budowie elektrowni jest ciekawa ale trudna i niebezpieczna bo związana z montażem i serwisem elementów na bardzo dużych wysokościach. Dzieci mogły się o tym przekonać oglądając przygotowaną przez pana Michała prezentację. Zapoznały się również ze specjalnym strojem montera – najbardziej podobał im się kask ochronny z latarką. Padło wiele pytań z ust naszych ciekawskich przedszkolaków - jak wysokie są wiatraki, jak długo się je buduje, jak tam wejść?

Pan Michał wykazał się ogromną cierpliwością i rzetelnie udzielał wyczerpujących odpowiedzi i dodatku przygotował dla naszych przedszkolaków niespodzianki na pożegnanie.

 

Dziękujemy za ciekawą lekcję ekologii!

 


Pożegnania nadszedł czas

   „Pożegnania nadszedł czas…..” czerwiec to czas na koniec roku szkolnego, uroczyste zakończenie miało miejsce w grupie „Mądre Sowy” w dniu 21.06.2017 r.  Przedszkolaki   w rytmie poloneza w odświętnych strojach wkroczyły do pięknie przygotowanej sali, następnie zaprezentowały program artystyczny: recytowały wiersze, śpiewały piosenki oraz zatańczyły krakowiaka i taniec z pomponami. Włożyły wiele pracy w swój występ,  co zaproszeni na uroczystość  goście docenili i wielokrotnie nagradzali gromkimi brawami.  Na zakończenie uroczystości pani Dyrektor pochwaliła dzieci za wspaniały występ, życzyła dzieciom udanych bezpiecznych wakacji i wielu sukcesów w szkole. Starszaki otrzymały z rąk pani Dyrektor pamiątkowe książki, dyplomy i ordery, a rodzice podziękowali za współpracę   i trud włożony w wychowanie ich dzieci. Po uroczystym występie w ogrodzie przedszkola czekała na dzieci przygotowana przez ich rodziców niespodzianka- wiele słodkości, upominki, grill oraz świetna zabawa zorganizowana przez DJ-a. Dzieci brały udział w wielu konkurencjach i zabawach, najwięcej emocji wzbudził rozegrany mecz w piłkę nożną,do którego z wielką ochotą przystąpili nie tylko chłopcy ale też dziewczynki. Z uśmiechem na ustach dzieci opuszczały z rodzicami ogród przedszkola, widać było, że ten dzień sprawił im wiele radości.Życzymy Wam starszaki samych sukcesów w szkole, pamiętajcie, że stając się uczniami, nie przestajecie być dziećmi. Niech zawsze towarzyszy Wam uśmiech, zabawa i zadowolenie.

      Dziękujemy wszystkim dzieciom za ten wspaniały rok, rodzicom za zaangażowanie i każdą chwilę, kiedy mogliśmy wspólnie myśleć o naszych przedszkolakach J

  W dniu 21.06.2017r. odbył się uroczysty poranek z okazji pożegnania starszaków. Dzieci młodsze przygotowane przez swoje panie wierszami i piosenką pożegnały swoich starszych kolegów. Starszaki  otrzymały od młodszych przedszkolaków własnoręcznie wykonane zakładki do książki  - będzie im ona przypominała o naszym przedszkolu! 

 


Kaczka Dziwaczka

Ach co za kaczka ! – gość prosto z wiersza Jana Brzechwy przybył do naszego przedszkola.

Nauczyciele i pracownicy przedszkola zrobili niespodziankę wszystkim przedszkolakom przygotowując spektakl pt. ,,Kaczka Dziwaczka“. Scenariusz autorstwa naszej utalentowanej pani Ewy przeplatany śpiewem i muzyką wzbudził zaciekawienie naszej małej publiczności. Największym uznaniem i gorącym aplauzem cieszyły się sceny ucieczki kaczki przed zwariowanym fryzjerem,w którego postać wcieliła się pani Kasia oraz niezwykły kucharz czarodziej – nasza pani Beata. Dzieci wyraziły swoje uznanie po spektaklu wypytując o szczegóły dotyczące scenografii i strojów..

Spektakl obejrzeli również nasi sąsiedzi - podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy nr 2 w Stalowej Woli.

Dziękujemy wszystkim widzom za gorące przyjęcie!

Piknik Rodzinny w ZSO nr 1

Na przedszkolaków w dniu 16 czerwca czekała duża niespodzianka – zaproszenie do udziału w pikniku rodzinnym w zaprzyjaźnionej szkole – ZSO nr 1 w Stalowej Woli. Wszyscy chętnie i z wielką ciekawością udali się do szkoły, gdzie na boisku czekało  wiele atrakcji. Były harce i podskoki  na dmuchańcach, zjazdy na dmuchanej zjeżdżalni, kibicowanie podczas meczu Bumper Balls, dmuchanie mydlanych baniek, zabawy na placu zabaw, zwiedzanie szkoły, rozmowy z nauczycielami i panią dyrektor, która dla przedszkolaków – przyszłych uczniów szkoły przygotowała słodkości. Uczestnictwo w pikniku sprawiło dzieciom bardzo dużo radości. Dziękujemy pani dyrektor ZSO nr 1 za zaproszenie i miłe niespodzianki.

 


Bawimy się wierszami J.Tuwima

W dniu 12 czerwca 2017 r. Kasia i Amelka z grupy ,,Motylki” uczestniczyły w zabawach integracyjnych zorganizowanych przez  Przedszkole nr 5 pt „ Bawimy się wierszami J. Tuwima”. Celem wspólnych zabaw było:

·         popularyzowanie poezji J. Tuwima wśród dzieci,

·          zachęcanie do działań twórczych dzieci w różnych formach aktywności ruchowej,                       

·          prezentowanie umiejętności recytatorskich przez dzieci,

·         integracja dzieci  i nauczycielek ze stalowowolskich przedszkoli.

Spotkanie miało formę zabaw ruchowych na świeżym powietrzu. Dzieci z Przedszkola nr 5 zaprezentowały wiersze J. Tuwima, następnie były przeprowadzone konkurencje związane z tematyką wierszy poety:

·         szukanie rekwizytów pasujących do wiersza,

·          łowienie elementów puzzli i układanie obrazków w całość,

·         wspólna prezentacja przez wszystkich uczestników wiersza pt.,,Rzepka”,

Atrakcją dla wszystkich dzieci był występ klauna i pokaz artystów cyrkowych.Na koniec wszystkie dzieci  wspólnie bawiły się w ogrodzie przedszkolnym. 

 


Sportowy zawrót głowy

     W dniu 08.06.2017 r. dzieci grupy „Motylki” oraz „Mądre Sowy” wzięły udział    w IV edycji „Sportowego Zawrotu Głowy”, który miał miejsce na stadionie lekkoatletycznym w Stalowej Woli. Impreza miała na celu promocję zdrowego i aktywnego stylu życia już od najmłodszych lat.W rywalizacji sportowej wzięły udział dzieci w wieku 3-6 lat z różnych gmin powiatu stalowowolskiego oraz z gminy Nisko. W sumie w konkurencjach lekkoatletycznych wzięło udział około 800 dzieci.Podczas tegorocznej rywalizacji mali sportowcy zmierzyli się w kilku konkrecjach: bieg pod płotkami, skok w dal, rzut oszczepem, rzut dyskiem, bieg na 100 m. W przerwie między konkurencjami dzieciaki regenerowały siły na stanowiskach energetycznych ze zdrowymi owocami i wodą.Impreza zakończyła się rozdaniem dyplomów, medali oraz drobnych upominków  wszystkim uczestnikom.Gratulujemy małym sportowcom. 

 


Osada leśna ,,DOBOSZÓWKA"

Dnia 6 czerwca 2017r. przedszkolaki wybrały się na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego OSADA LEŚNA „Doboszówka”.Wycieczka  była okazją do obcowania z przyrodą i nabywania wiedzy o najbliższej okolicy. Na dzieci tego dnia czekało wiele atrakcji i zabawy połączonej z nauką.Podczas pierwszych warsztatów „Od ziarenka do bochenka” dowiedziały się jak i z czego powstaje chleb, uczestniczyły w młóceniu cepem, czyszczeniu ziarna oraz mieleniu ziarna w ręcznych żarnach. Bardzo dużo radości sprawiło przedszkolakom samodzielne wyrabianie chleba i formowanie z nich różnych kształtów według własnego pomysłu. Po upieczeniu chlebków w piecu dzieci mogły je zabrać do domu. Dodatkową atrakcją było robienie masła w maśniczce tak jak robiono to kiedyś. Na koniec przedszkolaki degustowały chleb z masłem, które wcześniej zrobiły.W trakcie drugich warsztatów „W krainie zwierząt” dzieci miały możliwość zrobienia zwierzątek z siana przy użyciu nitki, siana, fasoli i pestek dyni. Mogły również pogłaskać  i nakarmić króliki, kucyka, kozę i owieczkę. Dowiedziały się co zwierzęta jedzą, jak należy je karmić, dotykać i pielęgnować. Na zakończenie warsztatów dzieci  przejechały się wozem z zaprzęgiem konnym, korzystały z placu zabaw i świetnie bawiły się z animatorem zabaw.

Przedszkolaki po dniu pełnym atrakcji z uśmiechem na twarzy wróciły do przedszkola.

 


Futbolowe szaleństwo - Dzień Dziecka na sportowo

              W dniu 02.06.2017 r. na stadionie MOSiR przedszkolaki z grupy ,,Motylki" oraz „Mądre Sowy” wzięły udział w spotkaniu sportowym pod hasłem Futbolowe Szaleństwo Przedszkolaków.

Celem tego spotkania było:

- rozwijanie sprawności fizycznej i odporności psychicznej dzieci

- tworzenie atmosfery współpracy i współdziałania w zespole

- poznawanie i przestrzeganie zasad zdrowej rywalizacji sportowej

- rozwijanie odporności emocjonalnej w sytuacjach porażki lub zwycięstwa

- uśmiech i dobra zabawa

Reprezentanci naszego przedszkola rozegrali po 3 mecze a pozostałe dzieci dopingowały naszych zawodników do walki głośno kibicując. Zabawa była bardzo udana. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe medale. Dodatkową nagrodą była zabawa na dmuchanych zjeżdżalniach, kulach wodnych i łódeczkach. 

 


 


Wszystkie dzieci nasze są

Dzień Dziecka to bardzo radosny dzień dla wszystkich dzieci, taki też był i dla naszych przedszkolaków. Od samego rana 1 czerwca na dzieci czekały różne atrakcji i niespodzianki. Były zawody sportowe, zabawa na ogrodzie przedszkolnym przy muzyce, zabawy z chustą animacyjną, malowanie twarzy. Pani Dyrektor złożyła wszystkim dzieciom życzenia, wręczyła każdej grupie nowe zabawki oraz poczęstowała pysznymi cukierkami i lodami.

Dzień pełen wrażeń szybko się skończył, ale wspomnienia pozostaną na długo.

 


Niepełnosprawni są wśród nas

W naszym przedszkolu w dniach 30, 31. 05.2017 r. odbyły się warsztaty pt. „Niepełnosprawni są wśrod nas”, uczestniczyły w nich dzieci z grupy „Motylki” i „Mądre Sowy”. Zajęcia dotyczyły funkcjonowania osób niewidomych i niesłyszących. Panie prowadzące opowiedziały nam o życiu tych osób, pokazały również wiele przyrządów,  które ułatwiają codzienne życie osób niepełnosprawnych.Przedszkolaki same mogły poczuć jak to jest być osobą niewidomą; z zawiązanymi oczami układały puzzle ,poznawały za pomocą dotyku obrazki, zobaczyły jak wygląda książka dla osób niewidomych. Natomiast z słuchawkami na uszach zobaczyły jak to być osobą niesłyszącą, pani zapoznała również dzieci z językiem migowy. Warsztaty takie mają wielki wpływ na dzieci, gdyż uczą takich wartości jak: tolerancja, wyrozumiałość,szacunek do innych. 

 


,,A ja kocham moją mamę..."

Przedszkolaki z grupy „Żabki” i ,,Mądre Sowy“ w dniu 30 maja 2017 r. wierszem, tańcem i piosenką wyraziły swoim rodzicom miłość i wdzięczność za cierpliwość, dobroć, za serce i mądrość. Najukochańszym Mamusiom i Tatusiom zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie, wokalne i taneczne, które wywołały na twarzach rodziców wielkie wzruszenie, a w sercach dumę ze swoich pociech. Po programie artystycznym dzieci wręczyły rodzicom piękne laurki , słodkie lizaki oraz ciasteczka, które upiekły w przedszkolu z pomocą swoich pań.

I udało się!  To było bardzo kolorowe i wesołe popołudnie. Szczególne - bo nasze przedszkolaki miały dziś występ dla specjalnych gości: Ukochanych Rodziców.  Wszystko było jak należy i do tego słońce też jak na zamówienie!

W środę 31 maja 2017 r. dzieci z grupy „Muchomorki”  świętowały DZIEŃ MAMY I TATY. Przedszkolaki słowem i piosenką wyraziły miłości oraz  wdzięczność za wszystko kochanym rodzicom. Po występach, w których dzieci zaprezentowały swoje  zdolności recytatorskie, wokalne i taneczne, na twarzach rodziców zauważyć można było wzruszenie, radość i ogromną dumę ze swoich pociech. Przedszkolaki nagrodzone zostały gromkimi brawami za wspaniały występ. Na zakończenie  dzieci złożyły rodzicom życzenia i wręczyły własnoręcznie wykonane upominki.

Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom za przybycie do przedszkola i wspólnie spędzony czas. 

 W dniu 31.05.2017r. dzieci z grupy „Motylki” zaprosiły swoich kochanych rodziców na przedstawienie pt: „Wiosenna łąka dla Mamy i Taty”.

Na sali pojawiły się biedronki, motylki, wiosenne kwiaty. Wszyscy goście z zaciekawieniem słuchali życzeń, wierszy i piosenek. Na koniec dzieci złożyły życzenia i wręczyły własnoręcznie wykonane upominki.

Rodzicom towarzyszyły niesamowite emocje, wzruszenie i duma ze swoich pociech. Poprzez występ artystyczny dzieci wyraziły wdzięczność z trud wychowania. 

 


 

 


Turniej Piłkarski o Puchar Prezydenta

28 maja 2017 r. rodzice naszych przedszkolaków  wzięli udział w Turnieju Piłkarskim o Puchar Prezydenta Miasta Stalowa Wola,a  którego organizatorem było Przedszkole nr 9 .

W turnieju uczestniczyło 12 drużyn, a mecze zostały rozegrane losowo.  Naszą  drużynę dumnie reprezentowały mamusie – p.Rakicka i p.Rzeszutko, oraz tatusiowie:  p.Takmadżan, p. Warchoł, p Kiciński, p.Myszka, p. Wermiński, p Malecki, p.Nowak i p.Rakicki. Rozegraliśmy dwa mecze jeden z drużyną Przedszkola nr 18, a drugi z drużyną Przedszkola nr 10. Grze towarzyszyły duże emocje zarówno zawodnikom jak i dzieciom im kibicującym. Rywalizacja była bardzo zacięta, a mecze rozegrane na wysokim poziomie. W ostatecznym rozliczeniu nasza drużyna zajęła wysokie 5 miejsce.         

 Dziękujemy wszystkim rodzicom za zaangażowanie i udział w turnieju.

 


Spotkanie z psem Cywilem

W dniu 25.05.2017 r. przedszkolaków odwiedzili policjanci ze stalowowolskiej komendy. Policjanci rozmawiali o wakacyjnym bezpieczeństwie, dzieci mogły zobaczyć także pokaz tresury psa. Funkcjonariusze zaprezentowali pokaz tresury psa służbowego. Owczarek niemiecki "Cywil", bo tak się wabi ten czworonożny pomocnik policjanta, zrobił furorę wśród maluchów. O ich służbie w Policji opowiedział dzieciom jego przewodnik st. asp. Robert Kotwica.Podczas spotkania omawiana była postawa tzw. "żółwia", która może przyczynić się do zaniechania ataku ze strony psa i zmniejsza ryzyko odniesienia poważnych obrażeń. Dzieci w trakcie spotkania dowiedziały się, jak dbać o pieski w różnych sytuacjach. Usłyszały też o programie prewencyjnym realizowanym przez stalowowolskich policjantów pod nazwą "Ostrożnie - pies".Funkcjonariusze zaprezentowali dzieciom policyjny radiowóz, jego wyposażenie, a także policyjny sprzęt. Sierż. Małgorzata Kania opowiedziała maluchom o bezpiecznym wypoczynku podczas wakacji, a zwłaszcza o bezpiecznym wypoczynku nad wodą. Dzieci obiecały, że będą stosować się do wszystkich rad, jakie udzielili im policjanci.

Dziękujemy za wizytę .

 


Piknik rodzinny

Jak co roku w maju ogród przedszkolny zamienił się w wesołe miasteczko z mnóstwem atrakcji, a to za sprawą PIKNIKU RODZINNEGO.W tym roku święto rodziny odbyło się 25.05.2017 r. Dobre humory uczestników i uśmiech dzieci sprawiły, że na początkowo zachmurzonym niebie zajaśniało upragnione słońce, zagrzewając wszystkich do jeszcze lepszej zabawy. Dzieci wraz z rodzicami popołudnie spędziły bawiąc się i korzystając z różnych atrakcji takich jak: kule wodne, łódeczki, karuzela łańcuchowa, dmuchane zjeżdżalnie, bramka celnościowa, koło fortuny z cennymi nagrodami. Zainteresowaniem dzieci również cieszyło się stanowisko malowania twarzy, robienia fryzur oraz malowania i zdobienia paznokci. Na uczestników pikniku czekało również przepyszne jedzenie. Można było skosztować wspaniałych wypieków, które specjalnie na tę okazję przygotowały mamy przedszkolaków, nie zabrakło też gofrów, lodów, waty cukrowej i popcornu. Zwolennicy  dobrego jedzenia mogli zjeść pyszną wojskową grochówkę. Nie zabrakło także przysmaków prosto z grilla – zapach pieczonej kiełbasy roznosił się po całej okolicy. Mamy nadzieję, że wszyscy wspaniale się bawili i w jeszcze większym gronie spotkamy się znów za rok. Wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie pikniku rodzinnego serdecznie dziękujemy.

 


,,O kocie w butach przy wesołych nutach"


„Wiara czyni cuda – już dobrze to wiecie

a miłość uskrzydla najpiękniej na świecie”

  Oto jeden z morałów wynikających z barwnego musicalu „O kocie w butach przy wesołych nutach” przygotowanego przez Teatr Moich Marzeń z Chorzowa , na który 23.05.2017 r. do Miejskiego Domu Kultury pojechały dzieci z grupy „Motylki” i „Mądre Sowy”. Oprócz wartkiej akcji wynikającej z treści scenariusza i pomysłów reżysera na barwne przedstawienie perypetii Adama i jego kota, dzieci miały okazję usłyszeć piękne piosenki  z udziałem  zawodowego zespołu aktorskiego. Dodatkową atrakcją musicalu było wspólne czarowanie z dziećmi, dzięki któremu Kot z pomocą przedszkolaków zdobył piękne ubrania. Maja i Kamila wyczarowały dla kota pelerynę. Musical był przygotowany na wysokim poziomie, cała publiczność doceniła aktorów bijąc gromkie brawa.                                      

 Przedszkolaki z niecierpliwością będą czekać na kolejne spotkanie z Teatrem Moich Marzeń.

Mały Szef Kuchni


Reprezentacja naszego przedszkola tj.: Milenka,Julia i Zosia wzięła udział w pierwszym przedszkolnym konkursie kulinarnym „Mały Szef kuchni” zorganizowanym przez „Zabawę w gotowanie” oraz Przedszkole Niepubliczne „Chatka Misia” w Stalowej Woli. Kulinarne zmagania odbyły się 19 maja w galerii handlowej VIVO! Gościem honorowym konkursu była Natalia Paździor, pierwszy polski MasterChef Junior. Celem konkursu była integracja zespołów przedszkolnych, promowanie zdrowego żywienia wśród najmłodszych, kształtowanie umiejętności kulinarnych i gotowości do samodzielnego podejmowania wyzwań kulinarnych, poszerzanie wiedzy z zakresu zdrowego stylu życia oraz promowanie miasta Stalowa Wola.Dzieci musiały zmierzyć się z dwiema konkurencjami. W pierwszej, mali kucharze mieli za zadanie przygotować jedną z czterech potraw takich jak: owsianka, koktajl, naleśniki i jaglanka. Dodatkowym zadaniem była wyprawa do sklepu i samodzielne zakupy brakujących produktów. Druga konkurencja polegała na rozpoznawaniu z zamkniętymi oczami wylosowanych składników. Dziewczynki poradziły sobie znakomicie przygotowując smaczną jaglankę z miodem i owocami ugotowaną na mleku migdałowym. W nagrodę za udział wszyscy uczestnicy zostali obdarowanie upominkami, a do naszej przedszkolnej biblioteczki dołączyła  edukacyjna książka z przepisami Gotuj z dzieckiem. Brawo dla naszych dzielnych Kuchareczek! Byłyście wspaniałe!

 


Pierwsza pomoc w przedszkolu

 

  W dniu 18 maja 2017 r. w naszym przedszkolu przeprowadzone zostało szkolenie dla dzieci "Pierwsza Pomoc Przedmedyczna", którą przeprowadzili Pani Teresa Busch wraz ze swoimi uczniami z Medyczno – Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Stalowej Woli.W pierwszej części wszystkie przedszkolaki obejrzały film edukacyjny,  w którym została pokazana  procedura zgłoszenia telefonicznego do Ratownictwa medycznego  oraz obserwowały różne czynności ratownicze. Następnie w każdej grupie przedszkolnej prowadzone były ćwiczenia praktyczne udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej na specjalnie do tego przeznaczonych fantomach . Dzieci mogły poczuć się jak prawdziwi ratownicy, pod czujnym okiem specjalistów mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. 

Spotkanie to miało na celu kształtowanie właściwych postaw w sytuacji zagrożenia życia oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w wypadku nieobecności osób dorosłych.

Bardzo dziękujemy Pani Teresie Busch oraz jej uczniom za przeprowadzenie szkolenia.

 


Dzień dobrych uczynków

DZIEŃ DOBRYCH UCZYNKÓW- 19.05.2017r.

   Takie święta powinny być codziennie – świat byłby na pewno lepszy. Dzieci z naszego przedszkola również chciały ten dzień uczcić, dlatego wspólnie przygotowały słodkie niespodzianki. Przedszkolaki zrobiły zakupy w pobliskim sklepie, następnie udały się do przedszkola, aby upiec pyszne muffinki z żurawiną  i rodzynkami. Gotowanie sprawiło dzieciom wiele radości, wiedząc, że przygotowują takie pyszności dla innych. Z muffinkami, które zawierały karteczki z pomysłami na dobry uczynek, dzieci udały się do Biblioteki, ŚDS, i do sklepu. Po spacerze w nagrodę, że wszystkie dzieci były grzeczne i dały z siebie całe serce, dostały również słodkie niespodzianki. Na koniec dnia panie narysowały dzieciom serca i słoneczka.

BRAWO PRZEDSZKOLAKI!!!

 


W krainie baśni

Nasze przedszkolaki wzięły udział w konkursie plastycznym pt. „W krainie baśni” organizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną- Filię nr 5. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 17.05.2017r. i z tej okazji wszystkie grupy wybrały się do biblioteki. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością i przygotowały piękne prace. W nagrodę za udział w konkursie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, książeczki i medale. W bibliotece na dzieci czekała również wspaniała zabawa: rebusy, łamigłówki, labirynty, kolorowanki oraz czytanie bajek przez panie bibliotekarki. Wszystkim nagrodzonym dzieciom gratulujemy  i dziękujemy Pani Renacie i Pani Ani za miło spędzony czas.

 


Wycieczka do szkoły

W piękny, słoneczny dzień dzieci z grupy „Mądre Sowy” odwiedziły ZSO nr 1 w Stalowej Woli. Przedszkolaki skorzystały z zaproszenia Pani Dyrektor i miały możliwość wspaniałej zabawy na placu zabaw przy szkole. 

  Już niedługo dla naszych starszaków zadzwoni pierwszy dzwonek!!!

 


,,Witajcie w naszej bajce"

W dniu 16.05.2017r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastyczno – recytatorskiego  pt: „Bohaterowie utworów Jana Brzechwy”, którego organizatorem było Przedszkole nr 2 im. J.Brzechwy w Stalowej Woli.

Celem konkursu było:

·        zainteresowanie przedszkolaków literaturą dla dzieci autorstwa Jana Brzechwy,

·        prezentowanie umiejętności recytatorskich.

·        rozwijanie kreatywności plastycznej, recytatorskiej przez dzieci i promowanie ich uzdolnień w szerszym środowisku

Uroczyste rozstrzygnięcie odbyło się od występu starszaków z Przedszkola  nr 2. Dzieci przedstawiły krótką interpretację jednego z utworów Jana Brzechwy pt: „Kaczka dziwaczka”.Następnie dzieci z poszczególnych przedszkoli prezentowały przygotowane wcześniej utwory, które wzbogaciły wykonanymi własnoręcznie pacynkami, kukiełkami i marionetkami.Nasze przedszkole reprezentowała dwójka dzieci: Hania Z. z grupy „Motylki” oraz Danish K. z grupy „Mądre Sowy”.Hania przedstawiła utwór „ Jak rozmawiać trzeba  z psem” a Danish wiersz „Koziołeczek”. Recytację „ożywiły” pacynki psa oraz koziołka.Po występach  odbyło się wręczenie pamiątkowych dyplomów i nagród wszystkim dzieciom biorącym udział w konkursie. Na zakończenie przygotowano dla przedszkolaków słodki poczęstunek.   

Hanii i Danishowi gratulujemy odwagi!!!

 


Święto Polskiej Niezapominajki

Dnia 15 maja obchodzimy Święto Polskiej Niezapominajki- święto przyrody, które  ma na celu promowanie walorów przyrody i stałe przypominanie o ochronie środowiska. W tym dniu gościliśmy w naszym  przedszkolu uczniów z I klasy ZSO w Stalowej Woli. Wszystkie dzieci  ubrane były na kolor niebieski oraz każdy miał przypiętą papierową niezapominajkę – symbol święta. Spotkanie rozpoczęły dzieci z grupy „Mądre Sowy” i „Motylki” ,które zaprezentowały przedstawienie pt. „W harmonii z przyrodą”. Starszaki przypomniały o szacunku jaki powinniśmy żywić dla przyrody. Następnie  wszystkie dzieci wybrały się do lasu, aby wziąć udział w III Ogólnopolskim Maratonie Przedszkolaków „Sprintem do maratonu”. Oczywiście na początku nie zabrakło solidnej rozgrzewki: skłony, podskoki, pajacyki, ćwiczenia ramion. Kiedy padło hasło: „Do biegu, gotowi, start” przedszkolaki ruszyły w stronę mety. Wszystkie dzieci nagrodzone zostały medalami.To niezwykłe wydarzenie sprawiło dzieciom dużo radości i na sportowo uczciliśmy to święto.

 


Seans bajkowy ,,Ozzy"

        Nagrody książkowe dla wyróżnionych,  a dla całej grupy starszaków seans bajkowy „Ozzy” w kinie ,,Ballada“ w dniu 10.05.2017 r.- to nagrody w konkursie „Ilustracje do wierszy: Ziarenka maku”- Józefa Ratajczaka. Konkurs został zorganizowany przez Filię nr 1- Oddział dla Dzieci w Stalowej Woli. Na konkurs wpłynęło wiele prac wykonanych techniką dowolną przez dzieci sześcioletnie  ze stalowowolskich przedszkoli.                                            Celem konkursu było: przybliżenie dzieciom sylwetki poety  J. Ratajczaka, rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, inspirowanych pięknem literatury dziecięcej, rozwijanie u dzieci fantazji i twórczej wyobraźni. Komisja konkursowa wybrała najciekawsze prace, które zostały nagrodzone,  z naszego przedszkola były to prace wykonane przez Krzysia, Maję, Kamilę i Igę. Wszystkim nagrodzonym GRATULUJEMY!

 


Drugie życie butelki

 ....Woda służy do picia,służy do mycia, bez niej na ziemi nie byłoby życia. Oczywiście że o tym już każda Żabka doskonale wie! Wie też jak szczotkować zęby, nalać wodę do kubka,ustawić odpowiedni strumień wody i korzystać z przedszkolnego zbiornika na wodę.

Ale co zrobić z butelką po wodzie? W jaki sposób ją wykorzystać i co to jest ten recykling? O tym nasze najmłodsze przedszkolaki dowiedziały się na zajęciach od małej kropelki o imieniu Zdrojek. Zanim trafią do kosza na plastik można je przecież wykorzystać na wiele sposobów. Butelki posłużyły jako instrumenty, liczmany, pojemniki na wodę do podlewania naszego okiennego ogródka i pudełka dla korali. Pomysłów Żabki miały wiele ale najlepsza zabawa była wtedy gdy butelki zamieniły się w zabawkę do gry kręgle.

 


Kolejne spotkanie z muzyką

W dniu 09.05.2017r. odbyły się w naszym przedszkolu kolejne warsztaty muzyczne prowadzone przez muzyków z „Pracowni Jaszczur i Przyjaciele”.Tematem przewodnim spotkania były instrumenty etniczne z różnych zakątków świata. Poznaliśmy ich budowę, niezwykle oryginalne brzmienie ,a niektórzy z pomocą prowadzących mogli sami spróbować swoich sił. Było to nie lada wyzwanie.Spotkanie dostarczyło wszystkim wielu pozytywnych emocji. 


Zdrowy przedszkolak

   We wtorek 09.05.2017 r. dziewczynki z grupy „Mądre Sowy” - Milenka i Iga, zaprezentowały się w konkursie recytatorskim organizowanym przez Przedszkole nr 6 w Stalowej Woli. Celem konkursu było: zachęcanie do właściwego odżywiania się, propagowanie wśród dzieci zdrowego stylu życia, ruchu na świeżym powietrzu, utrwalanie zasad bezpieczeństwa w przedszkolu i poza nim. Dziewczynki zaprezentowały wiersz swojego autorstwa pt. „Owoce i warzywa sporty uprawiają”, o tremie nie było mowy ,a recytacje wypadły znakomicie.W trakcie trwania konkursu pani pielęgniarka oraz pani policjantka przeczytały dzieciom ciekawe pozycje książkowe: „Znam swój adres”,  „Marysia w szpitalu”, które dzieci z uwagą słuchały. Wszystkie dzieci uczestniczące w konkursie wzięły udział w warsztatach kulinarnych, przygotowały samodzielnie pyszne paluszki orkiszowe. Na koniec odbyło się uroczyste rozdanie dyplomów i nagród oraz czekała słodka niespodzianka- szaszłyki owocowe i szarlotka.

 


Święto Flagi

       W dniu 28.04.2017 r. przedstawiciele  naszego przedszkola  z grupy „Mądre Sowy”  i „Motylki”  pojechali do Spółdzielczego Domu Kultury, aby wspólnie z koleżankami i kolegami ze stalowowolskich przedszkoli uczcić Święto Flagi Narodowej.Dzieci obejrzały występ starszaków z Przedszkola nr 18, które było organizatorem  tej uroczystości. Wszystkie recytowały wiersze o naszej Ojczyźnie, symbolach narodowych a także o naszej miejscowości     – Stalowej Woli. Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej zaprezentowali piękną pieśń o naszym rodzinnym mieście. Wspólnie wszyscy odśpiewaliśmy hymn – „Mazurek Dąbrowskiego”.Każde  przedszkole wykonało także na tę uroczystość plakat pt: „Stalowa Wola we wspomnieniach rodziców i dziadków”, a na zakończenie otrzymało pamiątkową książkę o naszym kraju.

 


IX Wojewódzki XIII Powiatowy Konkurs Ekologiczny

   W dniu 25 kwietnia 2017 r. w przedszkolu uroczyście obchodziliśmy Dzień Ziemi.

W tym dniu odbył się uroczysty finał IX Wojewódzkiego i XIII Powiatowego Konkursu Ekologicznego „Przedszkolaków dobre rady na złe odpady” pod hasłem Twórcze Przedszkolaki. Organizatorem konkursu jest nasze przedszkole. Konkurs polegał na zbiórce surowców wtórnych - puszek i baterii. W konkursie udział wzięło 18 przedszkoli z terenu miasta i powiatu.Zebrano 171,5 kg puszek aluminiowych i 700 kilogramów baterii.

Od 2004 r. do dziś, we wszystkich edycjach konkursu daje to aż 3 tony 881,5 kg puszek aluminiowych oraz 6 ton 249 kilogramów baterii. Brawo!! Każdej edycji konkursu towarzyszy zadanie dodatkowe, do wykonania przez jego uczestników.

  W tym roku było to wykonanie Eko książki 3D z surowców wtórnych i materiałów ekologicznych. Dzieci wspólnie ze swoimi nauczycielkami zaprezentowały swoją ekoksiążkę przed uczestnikami konkursu podczas finału. Z ogromną radością i dumą można było podziwiać wystawę pokonkursową i zachwycić się pomysłowością dorosłych, którzy pomagali wykonać maluchom Eko książkę 3 D

  Rozstrzygnięcie konkursu uświetniły dzieci z naszego przedszkola z programem artystycznym  pt: ,,W harmonii z przyrodą”.Przedszkola biorące udział w konkursie, dzięki sponsorom, za swój wkład i zaangażowanie w ochronę środowiska otrzymały na pamiątkę dyplomy, statuetki i liczne nagrody.

Dodatkową nagrodą - niespodzianką był pokaz Iluzjonisty, który wywołał ogromną radość i uśmiech na twarzach dzieci.

Dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji.

 


Sukces w Małym Omnibusie 2017 i Olimpiadzie z jęz. angielskiego

 

W sobotę 22 kwietnia 2017 r. podczas Pikniku Rodzinnego przy Zespole Szkół Społecznych nastąpiło rozstrzygnięcie dwóch konkursów, w których brały udział dzieci z naszego przedszkola.

W III Olimpiadzie Przedszkolaka z języka angielskiego przedszkole  reprezentowały dziewczynki: Kamilka Pryciak i Hania Zając, które otrzymały wyróżnienia. 

W VII Miejskim Konkursie Wiedzy i Umiejętności ,,Mały Omnibus 2017“ I miejsce zajęła Kamilka Pryciak – GRATULACJE !!! , a Maja Rakicka  III miejsce – GRATULACJE!!!!.

Gratulujemy naszym dziewczynkom i ich Rodzicom , nauczycielom i życzymy dalszych sukcesów.! 

Wielkanoc 2017

W dniu 11.04. 2017 r w naszym przedszkolu od samego rana panował świąteczny nastrój.  Dzieci w tym dniu przyszły do przedszkola uśmiechnięte i odświętnie ubrane. Przybyli tez zaproszeni goście  p.naczelnik Wydziału Edukacji i Zdrowia H.Wołos, p.dyrektor ŚDS nr 2  w Stalowej Woli, pani Ania i Renata – bibliotekarki z MBP Filia nr 5 , przewodniczący Rady Rodziców, rodzice, nauczyciele i pracownicy przedszkola. Wszyscy obejrzeliśmy przedstawienie wielkanocne pt „Idą Święta” , które zaprezentowały dzieci  dzieci czteroletnie z grupy Muchomorki. Przedstawienie pełne radości przybliżyło wszystkim zgromadzonym zwyczaje i tradycje wielkanocne. Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor złożyła wszystkim zgromadzonym najserdeczniejsze życzenia świąteczne, a później wszyscy dzieląc się jajkiem , symbolem świąt   zjedli wspólne śniadanie wielkanocne.

W dniu 13.04.2017 r. nasze przedszkole odwiedziły Panie nauczycielki z przedszkola "Dzieciaki.pl". Zaprezentowały dzieciom krótkie przedstawienie o zbliżających się świętach Wielkanocnych. 


Wielkanoc tuż. tuż

 

W dniu 08.04.2017 r. przed Miejskim Domem Kultury odbył się Jarmark Wielkanocny , którego organizatorem był Prezydent Miasta Lucjusz Nadbereżny. Zapachniało wiosna oraz czuć już było atmosferę Świąt Wielkanocnych. Radosne dzieci ze stalowowolskich przedszkoli śpiewały, tańczyły , wspólnie ze swoimi rodzicami ozdabiały gigantyczne jaja wielkanocne, w najróżniejsze wzory korzystając ze wszystkich  dostępnych technik plastycznych na świecie. Nasze przedszkole reprezentowały Mamy Jasia, Kamilki, Zosi i Marcela. Wraz ze swoimi pociechami – dziękujemy za wielkie zaangażowanie w dekorowaniu naszej przepięknej pisanki ,,Zajączka”. Organizatorzy umieszczą na profilu FB Miasta Stalowej Woli zdjęcia wszystkich jaj wraz z podpisem kto je ozdabiał , a mieszkańcy poprzez ,,lajki” wybiorą najpiękniejsze jajo.       

  

Spotkanie z panią farmaceutką

Dnia 7.04.2017r. w ramach Światowego Dnia Zdrowia nasze przedszkole odwiedziła mgr farmacji Pani  Katarzyna Darocha-Wołoszyn mama Emilki. Przedszkolaki dowiedziały się na czym polega praca w aptece  oraz jakie lekarstwa można tam kupić. Pani farmaceutka wraz z dziećmi wykonała specjalny krem do rąk, który później dzieci mogły wypróbować na swoich dłoniach. Na zakończenie Pani Kasia przeczytała przedszkolakom wiersz o aptece. Bardzo dziękujemy za odwiedziny i miło spędzony czas.

 


Konkurs plastyczny ,,Razem ze słonkiem"

W dniu 05.04.2017r. odbyło się rozstrzygnięcie III edycji konkursu plastycznego pt: „Razem ze słonkiem – wiosna w utworach Marii Kownackiej”, którego organizatorem było Przedszkole nr 10 ze Stalowej Woli.

Celem konkursu było:

§     Przybliżenie dzieciom twórczości Marii Kownackiej.

§     Rozwijanie wyobraźni dziecka oraz wspieranie dziecięcej twórczości.

§     Propagowanie idei organizowania zajęć inspirowanych literaturą.

§     Zachęcenie dzieci do aktywności i inwencji twórczej.

§     Budzenie wrażliwości na piękno natury.

Na konkurs wpłynęło bardzo dużo pięknych prac dlatego jurorzy jednomyślnie postanowili nagrodzić wszystkich przedszkolaków. Uroczyste rozstrzygnięcie  rozpoczęło się od występu starszaków z Przedszkola nr 10.  Dzieci przedstawiły inscenizację o tematyce wiosennej. Następnie odbyło się wręczenie pamiątkowych dyplomów i nagród wszystkim dzieciom biorącym udział  w konkursie.

Z naszego przedszkola prace wykonały – Emilka z grupy „Motylki” oraz Klaudia   z grupy „Mądre Sowy”.

Gratulujemy!!!

 


Olimpiada z jęz.angielskiego

 

W dniu 05.04.2017r. w Społecznej Szkole Podstawowej w Stalowej Woli odbyła się olimpiada z języka angielskiego. Nasze przedszkole reprezentowały dzieci z grupy „Mądre Sowy” – Hania oraz Kamila. Dziewczynki miały okazję sprawdzić swoją wiedzę z języka obcego.

Olimpiada miała formę testu a zagadnienia dotyczyły słownictwa związanego z kolorami, zwierzątkami, częściami ciała, owocami i przyborami szkolnymi.

Dzięki takim konkursom dzieci rozwijają swoje zainteresowania i uzdolnienia  oraz wdrażają się do uczestnictwa w zmaganiach konkursowych.

 


Mały Omnibus

     W dniu 03.04.2017r. w Społecznej Szkole Podstawowej w Stalowej Woli odbył się VII miejski konkurs wiedzy i umiejętności „Mały Omnibus”.

Nasze przedszkole reprezentowały dzieci z najstarszej grupy: Maja oraz Kamilka. Dziewczynki rozwiązywały testy z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej oraz przyrodniczej.  Siedząc w szkolnych ławkach miały okazję poczuć się jak prawdziwe uczennice.

 


,,Świat motyli" wystawa przyrodnicza w muzeum

W dniu 30.03.2017r. dzieci z grupy „Motylki” oraz „Mądre Sowy” wybrały się na wystawę przyrodniczą  pt. „Świat motyli” do Muzeum Regionalnego   w Stalowej Woli. Dowiedzieliśmy się czy motyle są szkodnikami, jak długo żyją, jak  z gąsienicy powstaje piękny motyl. Mieliśmy okazję podziwiać okazy z całego świata zachwycające kolorami, kształtem skrzydeł i wielkością. Poznaliśmy środowisko, w którym żyją egzotyczne zwierzęta, nie tylko motyle, ale też ssaki i ptaki takie jak dziobak czy kiwi żyjące na odległych kontynentach. Porównywaliśmy je z przykładami rodzimych ssaków zamieszkujących dawną Puszczę Sandomierską.

Na koniec podczas warsztatów plastycznych każde dziecko zrobiło pięknego, kolorowego motyla z własnoręcznie ozdobionych serwetek.

Bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia wróciliśmy do przedszkola.

 


VI Memoriał Papieski

29 marca 2017 r. po raz kolejny uczciliśmy pamięć św.Jana Pawła II, biorąc udział w  VI Podkarpackim Memoriale Papieskim na obiektach stalowowolskiego MOSiR . Celem memoriału było pokonanie w dowolnym stylu 9665 basenów, czyli tyle ile dni trwał pontyfikat św. Jana Pawła II.  Przepłynięcie jednego basenu to nie lada wyczyn dla naszych maluchów, ale dopingowane przez rodziców -  w kołach, z deską lub w rękawkach,  "żabką” lub po prostu na nogach dzielnie pokonywały opór wody dokładając swoim wysiłkiem swoją „cegiełkę” w hołdzie Świętemu. Było przy tym dużo śmiechu,pryskania wodą i radości. W nagrodę za udział każdy z uczestników imprezy otrzymał pamiątkowy medal oraz dyplom uczestnictwa.

Do zobaczenia na kolejnym Memoriale za rok!

 


Zajęcia otwarte w grupie ,,Żabki"

    W dniu 23 marca 2017 r. w grupie „Żabki” odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców pt. „Zielona żabka”.Celem zajęć było bogacenie wiadomości o tematyce wiosennej, rozwijanie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi, wyrabianie umiejętności słuchania ze zrozumieniem i wykonywania poleceń, wdrażanie do pokonywania trudności, budowanie pozytywnych relacji w kontaktach społecznych.W czasie zajęć dzieci odpowiadały na pytania dotyczące treści opowiadania o „Zielonej Żabce”, liczyły żabki i bociany, układały sekwencje, bawiły się przy muzyce, śpiewały piosenkę o wiośnie, grały na instrumentach perkusyjnych.Przedszkolaki uczestniczyły również w zabawie dydaktycznej prowadzonej w języku angielskim przez panią Monikę, a jej celem było osłuchanie dzieci z językiem angielskim oraz rozwijanie umiejętności mówienia poprzez mowę naśladowczą. Do aktywnego uczestnictwa w zabawach i zajęciach zostali zaproszeni rodzice, którzy bawili się z dziećmi przy muzyce oraz malowali pierwsze wiosenne kwiaty.Dzięki uczestnictwu w zajęciach otwartych rodzice mogli zaobserwować, jak wiele dzieci nauczyły się już w przedszkolu.                                                                      

 Dziękujemy rodzicom za udział w spotkaniu.

 


Zajęcia otwarte w gr. ,,Muchomorki"


 W dniu 24.03.2017 r. odbył się dzień otwarty w grupie „Muchomorki” . W tym dniu dzieci zaprosiły rodziców na zajęcia, na których tematem przewodnim była wiosna.  Głównym celem spotkania było wzbogacenie i utrwalenie wiadomości na temat wiosny. Dzieci rozwiązywały zagadki, układały puzzle, przeliczały biedronki, motyle i tulipany, segregowały obrazki i dzieliły ich nazwy na sylaby oraz wykonywały ćwiczenia oddechowe. Pięknie zaśpiewały piosenkę o wiośnie i zaprezentowały taniec w parach „Zatańcz z nami”, za który dostały gromkie brawa od rodziców. Czterolatki wykazały się też wiedzą z języka angielskiego nazywając owoce, części ciała oraz śpiewając piosenki. Bardzo dużo radości dzieciom i rodzicom dostarczyła wspólna zabawa ruchowa o zwierzętach. Na zakończenie dzieci razem z rodzicami wykonały wiosenne kwiaty z bibuły.

Dziękujemy Rodzicom za odwiedziny i mile spędzony czas. Zajęcia otwarte w gr. ,,Motylki"

   W dniu 22.03.2017r.  dzieci z grupy „Motylki” zaprosiły swoich rodziców do przedszkola na zajęcia otwarte.

„Wiosna wokół nas” to temat przewodni tego spotkania a głównym jego celem było utrwalenie wiadomości o tematyce wiosennej oraz integracja rodziców i dzieci ze środowiskiem przedszkolnym.„Motylki” rozwiązywały zadania dotyczące aktualnej pory roku i zaprezentowały, czego nauczyły się od września w przedszkolu. Segregowały obrazki, dzieliły ich nazwy na sylaby, liczyły przy pomocy liczmanów, rozpoznawały wiosenne smaki, tańczyły do muzyki klasycznej i śpiewały o wiośnie.  Dzieci brały także aktywny udział w zabawach z języka angielskiego, nazywały owoce, części ciała, śpiewały piosenki. Na koniec razem z rodzicami wzięły udział w zabawie ruchowej oraz wykonały pracę plastyczną – biedronkę techniką origami.

Dziękujemy rodzicom za odwiedziny i miłe spotkanie.

 


Cztery żywioły ,,woda"

 W dniu 23 marca 2017 r. w Przedszkolu Nr 9 odbyły się warsztaty pt. ,,Cztery żywioły – woda”. Nasze przedszkole reprezentowała Amelka i Kacper z gr. ,,Muchomorki”. Dzieci uczestniczyły w eksperymentach w specjalnie przygotowanym ,,Małym laboratorium ”. Odgadywały zagadki, robiły różne doświadczenia , obserwowały kształty chmur wyświetlanych na suficie, brały udział w zabawach ruchowych. Przedszkolaki wykonały również ,,pojazdy wodne” z materiałów odpadowych/ Każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom i upominek.

 


21 marca - Pierwszy Dzień Wiosny

21 marca to wyjątkowy dzień w roku, to dzień w którym żegnamy zimę i z radością witamy wiosnę, na którą wszyscy już z utęsknieniem czekamy. Nasze przedszkolaki na powitanie wiosny przygotowywały się dużo wcześniej.Uczyły się wierszy i piosenek o wiośnie. Zmieniła się też dekoracja przedszkola z zimowej na wiosenną, a w salach zazieleniły się kąciki przyrody.  Po śniadaniu wszystkie dzieci utworzyły wielkie koło i wspólnie  maluszki ze starszakami bawiły się przy muzyce. Oczekując na specjalnego gościa każda grupa przygotowała swój wiosenny okrzyk na powitanie oraz piosenkę. Dzieci   brały udział w konkursach i zabawach o tematyce wiosennej. Duże było zdziwienie gdy pojawiła się piękna , zielona postać i oznajmiła wszystkim dzieciom, że od dziś zaczyna swoje panowanie w przyrodzie i w pogodzie. Dzieci zaprosiły Panią Wiosnę do wspólnej zabawy, a potem wszyscy razem wyruszyli na wiosenny spacer.

Pożegnaliśmy marzannę – zimową pannę i szukaliśmy pierwszych oznak wiosny.

 


 

  

Dzień otwarty w gr.,,Mądre sowy"

    W okresie przedszkolnym kształtują się u dziecka określone postawy. Mając na uwadze zdrowie dzieci, chcemy u naszych wychowanków wykształcić właściwe nawyki żywieniowe, w tym celu odbył się dzień otwarty w grupie „Mądre Sowy” (16.03.2017r.), tematem przewodnim były owoce i warzywa. Dzieci układały domino wyrazowo- obrazkowe, a pod każdą częścią domina znajdowało się zadanie do wykonania . Przedszkolaki dodawały, odejmowały w zakresie 8, zaznaczały elementy zbioru, wymieniały część wspólną; dzieliły wyrazy na głoski, sylaby, czytały wyrazy, układały zdania z wyrazów.Nie było też problemu z rozwiązaniem krzyżówki. Zajęcia były przeplatane piosenką pt. „Witaminy wolę ja” oraz tańcem  „Polka warszawska”.  Bardzo chętnie dzieci brały udział w zajęciach z języka angielskiego, które poprowadziła pani Asia. Starszaki świetnie poradziły sobie ze znajomością słów w języku obcym, śpiewały piosenki. Jak wiadomo, najlepszym sposobem przekazu wiedzy są metody praktyczne, dlatego  też podsumowaniem spotkania było wspólne przygotowanie deserów z wykorzystaniem owoców, jogurtu naturalnego, rodzynek i orzechów ( w ramach innowacji „Gotujemy smacznie, zdrowo i kolorowo”).   Po skończonych zajęciach rodzice chętnie wzięli udział w zabawie swobodnej z dziećmi w kącikach w sali.               Spotkanie  dostarczyło wielu wrażeń oraz miłych przeżyć dzieciom i rodzicom. 

 


Z wizytą w szkole

W dniu 15.03.2017r. dzieci z grupy „Motylki” oraz „Mądre Sowy” wybrały się na wycieczkę do ZSO nr 1 w Stalowej Woli. Szkoły w pobliżu naszego przedszkola. Starsi koledzy i koleżanki zaprezentowali  widowisko słowno – muzyczne pt. ,,Kraina lodu”. Przedstawienie oparte na scenariuszu znanej bajki zostało opracowane samodzielnie przez uczniów. Występ  spotkał się z dużym zainteresowaniem i aplauzem przedszkolaków. Pomysłowy scenariusz, kolorowe kostiumy  oraz wspaniała gra aktorska wzbudziły zachwyt małych widzów.Kolejnym elementem naszej wycieczki było oglądanie makiety dotyczącej niezdrowej żywności. Dzieci utrwaliły wiedzę na temat produktów, które nie służą naszemu zdrowiu, a także tych, które są zdrowe i powinniśmy je jeść jak najczęściej. Hasło, które zapamiętaliśmy to „ Kto chce być silny i zdrowy jak ryba musi jeść owoce i warzywa”.

Dziękujemy nauczycielom i uczniom za zaproszenie .


Przedszkolaki znają zasady higieny jamy ustnej

Wszyscy wiemy, że higiena jamy ustnej jest bardzo ważna, dlatego 14.03.2017r. nasze przedszkole odwiedziła pani Ewelina -  mgr technik dentystyczny i higienistka stomatologiczna. Pani Ewelina pokazała dzieciom model uzębienia, na którym zademonstrowała dokładny sposób czyszczenia zębów.  Dzieci dowiedziały się co to jest próchnica i dlaczego psuja się zęby, mogły same przećwiczyć właściwe szczotkowanie, była też wspólna zabawa przy wierszyku i łamigłówki o tematyce utrwalającej wiedzę jak dbać o zęby.Przedszkolaki już doskonale wiedzą, kiedy odwiedzić gabinet stomatologiczny i dlaczego nie należy się bać dentysty. Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał od pani Eweliny odznakę super bohatera oraz pastę do zębów,szczoteczkę i kubeczek.Mamy nadzieję, że to spotkanie zmotywuje wszystkie dzieci do systematycznego dbania o swoje zęby.

Dziękujemy pani Ewelinie za poświęcony maluchom czas, kompetencję i życzliwość.

 


 

  

8 Marca - Dzień Kobiet

 Dzień ten mimo chłodu „zakwitł” wokół kwiatami, miłymi słowami i uśmiechami. Już z samego rana wszystkim paniom i dziewczynkom życzenia złożył pan Prezydent Miasta Stalowa Wola Lucjusz Nadbereżny, który niespodziewanie przybył do przedszkola. W przedszkolnych salach panował ciepły, pogodny i wesoły nastrój. Wszystko to dzięki chłopcom, którzy 8 marca nie zapomnieli o koleżankach i paniach  z przedszkola. Wszystkie otrzymały najserdeczniejsze życzenia oraz piękne kwiaty .  Chłopcy, jak na prawdziwych dżentelmenów przystało, byli tego dnia wyjątkowo uprzejmi, uczynni i sympatyczni. Starali się wyręczać dziewczynki w porządkowaniu sali po zabawie, pilnowali, by były pierwsze w łazience . Święto było okazją do rozmów z dziećmi o roli kobiet w ich życiu- o mamusiach, babciach, siostrach, koleżankach, paniach z otoczenia. Dzieci samodzielnie przygotowały laurki. Dziękujemy przewodniczącemu Rady Rodziców p.Konradowi za życzenia i kwiaty.

Wspólne przeżywanie takich wyjątkowych chwil daje wszystkim wiele radości - dlatego warto świętować! 

 


 

  

Warsztaty muzyczne.

W dniu 07.03.2017 r. odbyły się w naszym przedszkolu warsztaty muzyczne. W podróż do świata muzyki zabrali nas muzycy z pracowni artystycznej  „Jaszczur i przyjaciele”.Była to niezwykła przygoda podczas, której dzieci poznały instrumenty muzyczne tj. skrzypce, wiolonczela oraz wiolonczela elektryczna.  Zapoznały się z ich budową a panowie na każdym z nim zagrali nam piękne utwory znanych artystów. Były również piosenki oraz zagadki. Poznaliśmy różne rodzaje artykulacji muzycznej – legato, staccato, tremolo.

Dzięki takim spotkaniom dzieci w bardzo przystępny sposób poznają bliżej zagadnienia muzyczne, kształtują słuch, wrażliwość estetyczną oraz wyobraźnię.

 


Warsztaty z balonami.

Na przełomie grudnia i stycznia nasze przedszkole brało udział w konkursie plastycznym „ Przedszkolaki całym sercem” zorganizowanym przez Stalowowolski Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.                              Dzięki dużemu zaangażowaniu rodziców, którzy licznie „POLUBILI” zdjęcie naszej pracy zamieszczone na facebookowym profilu Sztabu WOŚP, zajęliśmy 1 miejsce w konkursie.                                                                   

Tym samym zdobyliśmy bardzo atrakcyjną nagrodę w postaci warsztatów baloniarskich, które odbyły się 3.III.2017 r. Kilkugodzinne warsztaty prowadzone przez panią Anię z BALONOWEJ FOTKI/FOTOBUDKI  sprawiły dzieciom wiele radości.W wielkim skupieniu, pod okiem specjalisty, własnoręcznie tworzyły najróżniejsze balonowe twory. Przedszkolaki dowiedziały się również o rodzajach, wielkościach i możliwościach  formowania balonów. Dziękujemy pani Ani za profesjonalne przekazanie „balonowej” wiedzy przedszkolakom oraz Rodzicom i  wszystkim osobom zaangażowanym w głosowanie.

 


Zapusty , czyli słodkie pożegnanie karnawału

Tłusty czwartek to w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Inaczej na ten dzień mówimy „zapusty”. 23-go lutego 2017 r. w naszym przedszkolu dzieci poznawały tradycje związane z zapustami. Najważniejszym akcentem dnia były oczywiście pączki. Przedszkolaki zobaczyły cały proces ich wypieku, od rozczynienia ciasta aż po efekt końcowy. Zapach pieczonych pączków unosił się w całym przedszkolu. W oczekiwaniu na pączki dzieci uczestniczyły w tańcach, zabawach muzyczno-ruchowych, konkursach. Dużym wyzwaniem był konkurs zjadania pączka bez użycia rąk oraz układanie papierowych faworków, a najwięcej radości sprawiło dzieciom otwieranie tajemniczej paczki, z której zdejmowały wiele kolorowych warstw, zanim ukazała się ukryta niespodzianka, którą był słodki lukrowany pączek. Na koniec obchodów tłustego czwartku wszyscy z apetytem zjedli przygotowane przez nasze panie kucharki przepyszne pączki.


Zimowa Olimpiada Sportowa

W dniu 17.02.2017r. dzieci z grupy „Motylki” wzięły udział w I Zimowej Olimpiadzie Sportowej Przedszkolaków na hali MOSiR.

Cele olimpiady to:

·         popularyzacja aktywności fizycznej i zachowań prozdrowotnych zimą,

·         kształtowanie umiejętności współdziałania i komunikowania się w grupie

·         integracja zespołów przedszkolnych

·         zdobywanie nowych doświadczeń poprzez współzawodnictwo z poszanowaniem zasad fair play

Dzieci brały udział w licznych konkurencjach tj. bieg w parach „saneczkami”, rzut piłką lekarską w dal, turlanie woreczka kijem do hokeja, układanie piankowych puzzli, wyścigi na kocu. Następnie były wspólne zabawy przy muzyce oraz zumba.

Wszyscy zawodnicy zostali nagrodzeni medalami, pamiątkowym dyplomem oraz prezentem dla przedszkola a trzy najlepsze drużyny zdobyły puchary.

Z uśmiechem na twarzy naładowani pozytywną energią wróciliśmy do przedszkola.

 


Walentynki - 14.02.2017 r.


 ..kogo kocham kogo lubię temu serduszko podaruję …

Za oknem śnieg i mróz,jeszcze zima  ,ale serduszka naszych przedszkolaków rozgrzane do czerwoności.  Dzień św. Walentego czyli popularne "walentynki" to idealny moment na wypowiedzenie kilku miłych i ciepłych słów każdemu kogo się lubi. Z tej okazji w naszym przedszkolu pojawiło się miejsce gdzie każdy mógł anonimowo wyznać swoje uczucia . Na wielkim sercu pojawiły się  serduszka  z imionami ulubionych kolegów i koleżanek oraz Pań z przedszkola. Święty Walenty dziękujemy, że nam przypominasz o tym jak ważne jest mówienie o uczuciach.

 


Dzień Kota - 17.02.2017 r.

Gdy kot mruczy jest zadowolony ,kiedy unosi ogon do góry jest gotowy do zabawy a gdy rozgląda się nieufnie dookoła to na pewno szuka miejsca do ukrycia się... – takich  i innych ciekawych informacji udzielił nam nasz gość specjalny - pani Greta Skrzypek – zaprzyjaźniony z przedszkolem weterynarz i prezes stowarzyszenia pomagającego bezdomnym kotom i psom Futrzak .Razem z panią Gretą do przedszkola przyszli  również:  piękny i dumny kot o imieniu Fato i jego właścicielka pani Eliza- absolwentka naszego przedszkola . Dzieci miały okazję poprzyglądać się kotu , posłuchać o jego zwyczajach i pogłaskać  a potem odśpiewały kocią kołysankę.

Pani Greta podzieliła się z dziećmi fachową wiedzą na temat pielęgnacji  i opieki , nie tylko nad kotami ale również i innymi czworonogami.  Na zakończenie przeczytała dzieciom piękna bajkę o kotku – Powitanie Kotka Szarusia i wręczyła dzieciom odznaki Jestem Przyjacielem Wszystkich Zwierząt.

Dzieci uwielbiają miękkie futerko kota, lubią przebierać się w kocie stroje i naśladować  ich pełne gracji miękkie ruchy. Dziś w czasie spotkania zorganizowanego z okazji Dnia Kota nauczyły się jeszcze czegoś bardzo ważnego – trzeba im również pomagać, bo nie każdy futrzasty czworonóg sam poradzi sobie w czasie mroźnej zimy.

Zachęcamy do przyłączenia się do akcji „ Zbiórka karmy dla bezdomnych zwierząt -  wszystkie zebrane dary przekażemy Stowarzyszeniu Przyjaciół Zwierząt Futrzak. Dziękujemy w imieniu wszystkich potrzebujących czworonogów!

 


Międzynarodowy dzień pizzy

W dniu 9 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pizzy. Dzieci z najstarszej grupy „Mądre Sowy” poznały historię skąd pochodzi pizza, wiedzą gdzie na mapie znajdują się Włochy, miały również możliwość udać się w wirtualną podróż do tego pięknego kraju. Przedszkolaki bawiąc się w kucharzy w ramach innowacji „Gotujemy smacznie, zdrowo i kolorowo” przygotowały wspólnie z mamą Kamili oraz Panią Beatą-kucharką z naszego przedszkola pyszną pizzę. Wielką frajdę sprawiło dzieciom dobieranie składników  oraz wyrabianie ciasta. W czasie gdy nasze ciasto rosło w misce, mama Kamili przeczytała  „Królową Śniegu”, dzieci z wielką uwagą słuchały bajki. Gdy ciasto urosło przyszedł czas na wałkowanie, układanie składników na cieście i pieczenie w piekarniku. Zapach pizzy rozchodził się po całym przedszkolu, każdy przedszkolak z wielkim apetytem zajadał samodzielnie przygotowana pizzę. Cały dzień upłynął w naszej grupie w miłej i wesołej atmosferze. Na koniec dzieci zaśpiewały piosenkę chcąc w ten sposób podziękować mamie Kamilki za przybycie do przedszkola. 


Zabawa karnawałowa


Dnia 8 lutego 2017r. w naszym przedszkolu odbyła się zabawa karnawałowa. Przedszkolaki długo czekały na ten dzień. Zaraz po śniadaniu założyły swoje stroje balowe i zamieniły się w przeróżne postacie z bajek. Przepięknie przebrane z dumą prezentowały swoje stroje. Sala przedszkolna w tym dniu wyglądała bajecznie i kolorowo. Przystrojona serpentynami, balonami i maskami wprowadziła wszystkich w  karnawałowy nastrój.  Zabawę przy muzyce, tańce i konkursy poprowadził DJ Kubuś. Przedszkolaki chętnie uczestniczyły w zabawie, a przede wszystkim uśmiech nie schodził im z twarzy co świadczy o tym że świetnie się bawiły. Miłym zakończeniem dnia była słodka niespodzianka dla każdego dziecka.

 


Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

W niedzielę, 15 stycznia 2017 roku minie ćwierć wieku jak gra w Polsce Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Od lat ludzie dobrej woli, darczyńcy i wolontariusze wspomagają akcję z której dochód jest przeznaczany na zakup sprzętu dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki seniorom.
Stalowa Wola w ciągu 25 lat dostała od Orkiestry sprzęt wartości 799 tysięcy 315 złotych

Nieodłącznym elementem WOŚP-u jest wiele inicjatyw i atrakcji dla dużych i małych.

Nasze przedszkolaki też włączyły się w obchody 25 Finału WOŚP i w ramach konkursu plastycznego ,,Przedszkolaki całym sercem” wykonały prace plastyczną, która następnie zamieszczona została na facebookowym profilu sztabu WOŚP . Wszyscy odwiedzający ten profil mieli okazję zobaczyć  prace innych przedszkoli biorących udział w konkursie i zagłosować na wybraną.. Wynik głosowania był dla nas wielkim zaskoczeniem .Nasza praca otrzymała największą ilość głosów . Nagrodą są warsztaty baloniarskie prowadzone przez balonową fotke. Ale to nie wszystko . Praca wzięła udział w licytacji podczas finału WOŚP w Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli. Cieszymy się,  że nasze przedszkolaki także mają swój wkład w te wspaniałą inicjatywę jaką jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy , która gra już 25 lat.

 

  

Kocham Babcię , kocham Dziadka

Styczeń.Zimno, mroźno, ale w serduszkach przedszkolaków gorąco,. Powodem takiej atmosfery są obchody w przedszkolu Dnia Babci i Dziadka. Jest to taki dzień w roku, który sprawia wszystkim ogromną radość i wywołuje uśmiechy na twarzach wszystkich. Tak też było w naszym przedszkolu , do którego w dniach 12 i 13 stycznia licznie przybyli najukochańszy dziadkowie.                                                                                                                   

* W dniu 12.01.2017 r. obchody tego święta odbyły się w grupie ,,Muchomorki”. Pani Dyrektor przywitała ciepłymi słowami szanownych gości, składając im serdeczne życzenia. Seniorzy mogli podziwiać umiejętności swych wnuków prezentujących wiersze, piosenki, oraz tańce. Dzieci z dużym przejęciem i zaangażowaniem recytowały  i śpiewały piosenki o Babci i Dziadku. W ten sposób mogły podziękować za trud włożony w ich wychowanie. Wszędzie słychać było gromkie „Sto lat”, które bardzo wzruszało gości.Na koniec wszystkie wnuczęta  obdarowały swoich  bliskich własnoręcznie przygotowanymi upominkami. Goście ze wzruszeniem patrzyli na swoje pociechy i wielkimi brawami dziękowali za występy. Dopełnieniem uroczystych spotkań był słodki poczęstunek.Bardzo dziękujemy wszystkim Babciom i Dziadkom za przybycie do przedszkola i wspólnie spędzony czas. 

* W dniu 13.01.2017r. dzieci z grupy „Motylki” zaprosiły babcie i dziadków na uroczystość z okazji ich święta.  Przedszkolaki zaprezentowały przedstawienie pt: „Zimowy koncert dla babci i dziadka” podczas, którego zaprezentowały swoje umiejętności muzyczne, taneczne oraz recytatorskie. Dumni dziadkowie ze wzruszeniem podziwiali  występy swoich wnuków. Były wśród nich: bałwanek, pani Zima, pan Styczeń oraz zwierzątka leśne. Następnie dzieci wręczyły własnoręcznie zrobione upominki – serduszka z masy solnej oraz ciasteczka imbirowo – pomarańczowe. Na koniec zaprosiły swoich dziadków na słodki poczęstunek.Gościom towarzyszyły radość, uśmiech oraz łzy wzruszenia. Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i dziadków! 

* W dniu 12.01.2017 r. w naszym przedszkolu w grupie „Mądre Sowy”,
odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Na tą wspaniałą uroczystość  przedszkolaki przygotowały program artystyczny. W większości były to wiersze i piosenki związane z tymże świętem. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Szanowni goście obejrzeli także pokazy taneczne w wykonaniu swoich wnuczek i wnuczków. Dzieci obdarowały swoich „dziadków” własnoręcznie wykonanymi piernikami. Spotkanie upłynęło
w miłej i serdecznej atmosferze. Przedszkolaki poprzez wiersz, piosenkę
 i taniec, mogły wyrazić kochanym Babciom i Dziadkom, swoje uczucia za trud włożony w ich
wychowanie. 
Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków po raz kolejny ukazały nam, jak ważne są takie spotkania i wspólnie spędzone chwile z wnukami. 
Po części oficjalnej niecodzienni goście zostali zaproszeni na herbatę i słodki poczęstunek. 

* W dniu 13 .01.2017 r. swoich dziadków do przedszkola zaprosiły ,,Żabki“.To było święto w rytmie walczyka...Najmłodsza grupa mimo niewielkiej tremy pięknie wystąpiła przed zaproszonymi gośćmi. Babcie i dziadkowie usłyszeli słowa życzeń płynące z małym serduszek. Były piosenki, wierszyki i tańce z kolorowymi pomponami oraz pierwszy w życiu walczyk "na dwa pas". Na koniec wybrzmiało chóralne 100 lat i każdy z gości otrzymał wnusiowe prezenty – kwiatuszek z dłoni i pachnącą sól do kąpieli z lawendą z przedszkolnego ogródka. Żyjcie jak najdłużej w zdrowiu i uśmiechu Kochani Dziadkowie! Jesteście prawdziwym skarbem! 

 


Pomagamy ptakom przetrwać zimę

W dniu 21.12.2016r. odbyło się rozstrzygnięcie VII edycji konkursu plastycznego pt: „Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę”, którego organizatorem było Przedszkole nr 2 im. J.Brzechwy w Stalowej Woli oraz Polski Klub Ekologiczny „Przyjaciele Ziemi”.Celem konkursu było:

·         Motywowanie dzieci do niesienia pomocy zwierzętom podczas zimy,

·         Kształtowanie emocjonalnego stosunku do przyrody,

·         Rozwijanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska,

·         Kształtowanie pozytywnych cech charakteru dziecka.

 Uroczyste rozstrzygnięcie rozpoczęło się od występu starszaków z Przedszkola nr 2.  Grupa 6 latków przygotowała występ o tym jak należy chronić i pomagać zwierzętom w czasie zimy a grupa 5 latków zaśpiewała kolędy oraz pastorałki  z okazji zbliżających się świąt.Na zakończenie odbyło się wręczenie nagród oraz dyplomów laureatom.    Z naszego przedszkola wyróżnienie otrzymała praca Karolinki G. z grupy „Motylki”. Serdecznie gratulujemy.


Wigilia w przedszkolu.

20 grudnia 2016 r. w przedszkolu zapanował świąteczny nastrój.W tym dniu przybyli do przedszkola zaproszeni goście ,przyjaciele przedszkola, rodzice,  aby wspólnie z  dziećmi i pracownikami przedszkola świętować Wigilię Bożego Narodzenia. Obejrzeliśmy Jasełka w wykonaniu Rodziców ,które wprowadziły wszystkich w świąteczną atmosferę. Wspaniałym momentem było dzielenie się opłatkiem , składanie sobie świątecznych życzeń  i śpiewanie kolęd. Wszyscy  smakowali  barszczyk z uszkami, kapustę z grochem, smażoną rybę, szarlotkę i kompot. Cała uroczystość przebiegała w bardzo miłej atmosferze, wywołując radość i uśmiech na twarzach dzieci ,rodziców i gości. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji  i zwyczajów świątecznych,  ale  również ,co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.

Na zakończenia dnia dzieci oraz chętni rodzice i goście uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych z Panią Anią, podczas których z kolorowych balonów wykonywały prezenty bożonarodzeniowe. Dziękujemy mamie Igi, która była sponsorem tych zajęć.

Dziękujemy Rodzicom za aktorskie przedstawienie Jasełek, za wspaniałe ciasta oraz za przygotowanie świątecznej dekoracji. Życzymy wszystkim WESOŁYCH ŚWIĄT.

 


  

Święta tuż, tuż.....

Ubiegły tydzień był bardzo pracowity w naszym przedszkolu. Cała społeczność przedszkolna przygotowuje się na przyjście najpiękniejszych Świąt Bożego Narodzenia. Świąteczny nastrój zapanował w przedszkolu. Dzieci we wszystkich grupach stroiły choinki, robiły świąteczne stroiki, ozdoby choinkowe, a dzieci starsze 5-6 letnie piekły pierniki korzenne i imbirowe. Pani Monika wystroiła główny hol przedszkola, w kąciku przyrody zamieszkał św. Mikołaj z prezentami i piękną kolorową choinką. Dzieci uczyły się kolęd, słuchały pastorałek z płyt CD. Gwar i rwetes codziennie od samego rana towarzyszył wszystkim, małym i dużym. Rodzice przygotowywali się do przedstawienia jasełek; uczyli się swoich ról, szyli lub wypożyczali stroje, wykonywali  scenografię  związaną z  przedstawieniem: szopkę choinki, gwiazdę betlejemską ….. a popołudniami przychodzili na próby. 20 grudnia to niepowtarzalny dzień w przedszkolu „Wigilia”. Świętowanie rozpoczniemy od  obejrzenia Jasełek w wykonaniu rodziców i wspólnego kolędowania oraz dzielenia się opłatkiem. Następnie zasiądziemy do wspólnego stołu, na którym zagoszczą wigilijne potrawy przygotowane przez Panie kucharki : barszcz czerwony z uszkami, kapusta z grochem , ryba smażona, szarlotka i kompot z suszu owocowego. Na podwieczorek będą pyszne ciasta i ciasteczka upieczone  przez  dzieci i ich rodziców oraz soczek owocowy.

Dziękujemy wszystkim rodzicom za pomoc w przygotowaniach. Życzymy wszystkim Wesołych Świąt.

 


 

  

Zajęcia otwarte w grupie ,,Żabki"

W dniu 14 grudnia 2016 r. w grupie „Żabki” odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców  pt. „W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia”.Celem zajęć było poznanie przez dzieci zwyczajów związanych ze świętami,

- stymulowanie percepcji wzrokowej i słuchowej,

-  rozwijanie sprawności manualnej,

- wyzwalanie pozytywnych emocji podczas wspólnej zabawy,

- stwarzanie okazji do integrowania rodziców z dziećmi.

Zajęcia rozpoczęły się zabawą ilustracyjną do rymowanki „Zielone drzewko”, następnie dzieci oglądały, nazywały i klasyfikowały ozdoby choinkowe ze względu na jedną cechę. Po części głównej do aktywnego uczestnictwa w zajęciach zostali zaproszeni rodzice, którzy razem z dziećmi bawili się przy muzyce w Mikołaje i renifery, gimnastykowali się, tańczyli walczyka. Po wesołej zabawie, która wprowadziła wszystkich w nastrój świąteczny nadszedł czas na wykonywanie ozdób choinkowych. Przedszkolaki ochoczo zabrały się do pracy, aktywnie angażując się w tworzenie łańcuchów choinkowych, ozdabiania brokatem i cekinami gwiazdek i dzwoneczków z masy plastycznej, wykonaniu reniferka z szyszki, a we wszystkim pomagali rodzice. Wykonane ozdoby oczywiście od razu ozdobiły naszą choinkę.

Po zajęciach i zabawach zorganizowanych  był czas na zabawę swobodną, w której również uczestniczyli rodzice. Dzień zabaw z rodzicami zakończył wspólny spacer po świeżym śniegu.

Rodzice uczestnicząc w zajęciach otwartych mogli poznać charakter pracy wychowawczo – dydaktycznej z dziećmi, dowiedzieć się, ile wymaga wysiłku, umiejętności, wiedzy i przygotowań, poznać sposoby pracy nauczycieli z dziećmi, zaobserwować zachowanie dziecka na tle grupy. Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom za udział w spotkaniu.

 


XXIV Bieg Niepodległości

Stało się tradycją , że Święto Niepodległości staramy się uczcić aktywnie , po sportowemu. Biegi z okazji święta niepodległości w Stalowej Woli organizowane są przez Katolicki Klub Sportowy Victoria i w tym roku już po raz  24. Startować mogą dzieci, młodzież i dorośli. Najważniejsza jest radość z brania udziału w czymś wyjątkowym, integracja, ale również spotkanie się ze znajomymi, przyjaciółmi, możliwość porozmawiania i powspominania startów z lat poprzednich.

Celem ogólnopolskiego biegu ulicznego jest uczczenie Święta Niepodległości RP ,  upowszechnienie sportu wśród dzieci, młodzieży i mieszkańców miasta i powiatu oraz popularyzacja biegania jako najprostszej formy czynnego wypoczynku.

W dniu 10.12.2016 r. odwiedził przedszkole  prezes  Katolickiego Klubu Sportowego Victoria Stalowa Wola pan Stanisław Anioł , aby osobiście podziękować przedszkolakom za udział w tegorocznym biegu ulicznym i wręczyć dyplom za zajęcie IV miejsca. Gratulujemy naszym małym sportowcom.

 


Dbamy o przyrodę - zbiórka makulatury

Kolejny miły dzień w przedszkolu - piątek 9 grudnia 2016 r. Otrzymaliśmy nagrody  (zabawki, układanki, gry) i dyplom za zajęcie III miejsca   w konkursie zbiórki makulatury i osiągnięcie wskaźnika ilości zebranych surowców  w wysokości 8,49 kg/osobę!!!   

  Dziękujemy za zaangażowanie dzieciom, ich rodzicom, nauczycielom oraz za wspaniały wynik.  Liczymy na nagrody w następnym roku. Zbieramy nadal makulaturę i nakrętki.

Drodzy Rodzice !!! Od tego roku makulaturę i nakrętki zawozimy do RUPIECIARNI  i podajemy nazwę przedszkola. Pomóżmy uratować drzewa – zielone płuca naszego miasta.


Witaj św. Mikołaju !!

We wtorek 6 grudnia 2016 r. nasze przedszkole odwiedził Święty Mikołaj, którego z utęsknieniem wyczekiwały wszystkie przedszkolaki przez cały rok. Dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi i nasłuchiwały  mikołajowych dzwoneczków. Wizyta Świętego Mikołaja rozpoczęła się od wspólnej zabawy. Mikołaj tańczył i śpiewał razem z dziećmi. Nie zabrakło też wspólnych  rozmów z Mikołajem,  dzieci miały do niego wiele pytań.Później każda grupa zaprezentowała przed Mikołajem przepiękne piosenki i wierszyki,  a on wręczył każdemu dziecku wspaniały prezent.Niestety czas szybko minął  i nasz gość musiał się pożegnać, ponieważ czekały na niego jeszcze dzieci z innych przedszkoli. Wszystkie przedszkolaki obiecały Mikołajowi, że w przyszłym roku będą bardzo grzeczne i zaprosiły , aby przyszedł znów za rok.  Wizyta niezwykłego gościa wywołała na twarzach dzieci wielki uśmiech. Przedszkolaki jeszcze długo wspominały ten dzień, dzieliły się wrażeniami ,a zdjęcia z Mikołajem będą wspaniałą pamiątką tego spotkania. 

 


 

  

  


Dzień pluszowego misia

Jak co roku nasze przedszkole wzięło aktywny udział w konkursie plastycznym z okazji przypadającego 25 .11.2016 r. Święta Pluszowego Misia. Organizatorem konkursu była  Miejska Bilblioteka Publiczna – Filia nr 5.

Dzieci wspierane twórczo przez pomysłowych rodziców przygotowały wiele prześlicznych prac. Wśród nich na wyróżnienie zasłużyły prace:Hani Z., Borysa Sz., Michała L., Danisha K., Kacpra L. i Dawida T. z grupy ,,Mądre Sowy”,Hani Z., Amelii P. z grupy ,,Motylki”, Lilli T., Zosi L.,Bartłomieja J., i Klaudi O. z grupy ,, Muchomorki”, Oliwiii M., Macieja Sz. i Dawida B. z najmłodszej grupy ,,Żabki”. W nagrodę za udział dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy,misiowe medale,łakocie, a autorzy wyróżnionych prac zostali dodatkowo nagrodzeni książeczkami.             Ale to nie koniec atrakcji bibliotecznych : były również łamigłówki,rebusy i kolorowanki oraz wspaniale odczytana opowieść o Misiu, któremu zmókł nosek. Dzieci uwielbiają wycieczki bo biblioteka zamienia się w miejsce ciekawych spotkań   i niespodzianek. I tym przyjemniej jeśli bohaterem takiej wyprawy zostaje najukochańsza zabawka wszystkich dzieci -Pluszowy Miś.

Dziękujemy pani Renacie i pani Ani za miłe przyjęcie.

 


 

  

Dzień Marchewki

W dniu 29 listopada 2016 r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu „Dzień Marchewki”.                                             W tym dniu królował oczywiście kolor pomarańczowy.

Wszystkie przedszkolaki spotkały się na wspólnej zabawie.Dzieci integrowały się podczas zabaw, wspólnego śpiewania piosenek, rozwiązywania zagadek, quizów, oczywiście dotyczących bohaterki dnia – marchewki.

Zabawa rozpoczęła się od wspólnie zaśpiewanej piosenki na „Urodziny marchewki”.                                              Były też konkursy i zabawy z marchewką w roli głównej; np. kto pierwszy schrupie marchewkę - który cieszył się ogromnym powodzeniem, kto zbierze najwięcej marchewek- dla utrudnienia dzieci miały założone rękawice kuchenne, kto pierwszy ułoży obrazek marchewki z pociętych części.

Na zakończenie wszystkie przedszkolaki bawiły się wesoło przy muzyce.

W tym dniu dzieci z grupy „Muchomorki” robiły pyszny sok marchewkowy,a także wraz z dziećmi z grupy „ Motylki” lepiły marchewki z masy solnej.

 


 

  

Mistrz u przedszkolaków

W dniu 1 grudnia 2016 r.odwiedził nas Mistrz Świata  weteranów w biegu  na 3000 metrów    z przeszkodami Pan STANISŁAW  ŁAŃCUCKI , mieszkaniec naszego osiedla .Opowiadał nam o swojej pasji, czyli o bieganiu.                  

Pan Stanisław  biega od ponad 40 lat, wcześniej jako zawodnik wyczynowy teraz jako amator  i weteran.Przebiegł już około 120000 km. Jest wielokrotnym uczestnikiem  i medalistą Mistrzostw Europy i Świata Weteranów w biegu na 3000 m  z przeszkodami (w różnych kategoriach wiekowych M 45-M 55 ). Podkreślał, że bieganie to nie tylko Jego pasją ,ale również sposób na zdrowy tryb życia oraz najprostszą formą ruchu ,dlatego może to robić każdy niezależnie od wieku i doświadczenia.

Dzieci z ogromną radością słuchały  Mistrza, oglądały medale, puchary, a na zakończenie prezentację multimedialną  z  różnych miejsc w Europie i w Świecie gdzie odbywały się zawody i Pan Stanisław brał udział odnosząc znaczące sukcesy. Jesteśmy dumni ,że na naszym osiedlu w niedalekim sąsiedztwie naszego przedszkola, mamy tak znakomitą osobę  -  Panie Stanisławie WIELKIE GRATULACJE !!!! Podczas spotkania był czas na aktywność fizyczną  .Nasz gość przeprowadził krótką gimnastykę , a demonstrowane ćwiczenia z wielkim zaangażowaniem wykonywały wszystkie przedszkolaki.

Spotkanie zakończyło się wręczeniem Mistrzowi dyplomu, pamiątkowym zdjęciem do kroniki przedszkola oraz życzeniami dalszych sukcesów.


Wycieczka do muzeum

W dniu 28.11.2016r. dzieci z grup „Motylki” i „Mądre Sowy” pojechały na wycieczkę do Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

Czym jest patriotyzm, ojczyzna? Dlaczego pielęgnowanie tradycji jest naszym obowiązkiem? Kogo nazywamy bohaterem narodowym? Dlaczego powinniśmy znać takie nazwiska jak Poniatowski, Kraszewski, Chopin? Na te i inne pytania szukaliśmy odpowiedzi oglądając wystawę pt: „Pierścionek z orłem w koronie”.Znalazły się na niej przedmioty z akcentem patriotycznym. Są to rzeczy codziennego użytku takie jak: filiżanka z podobizną księcia Józefa Poniatowskiego, powstańczy pierścień z końskiego włosia czy solidarnościowy krzyżyk z orzełkiem. Obija się w nich, jak w lustrze, historia Polski.Po wystawie odbyły się warsztaty plastyczne.  Wspólnie zastanawialiśmy się, czym są i jaką rolę pełnią symbole narodowe oraz jak kształtował się wizerunek naszego godła na przestrzeni wieków. Następnie, wykorzystując różnorodne techniki i materiały, wykonaliśmy polskie godło. Była to piękna lekcja patriotyzmu.

Zajęcia otwarte w gr. ,,Motylki"

W dniu 25.11.2016 r.  odbyły się zajęcia otwarte z rodzicami w grupie „Motylki”. Tematem spotkania była „Jesienna kraina” , a dzieci wykonywały zadania związane z aktualną porą roku.  Na początku przedszkolaki zaprosiły swoich rodziców do zabaw integracyjnych w kole , a następnie rozwiązywały jesienny quiz. Jedno z zadań polegało na odgadnięciu za pomocą dotyku  jakie skarby ukryła jesień w magicznej skrzyni, dzieliły wyrazy na sylaby i łączyły ich ilość z odpowiednią cyfrą.

W czasie zajęć z języka angielskiego każdy się przedstawił .Odbył się też krótki koncert  piosenek w języku angielskim.

 Na koniec dzieci wspólnie z rodzicami przygotowały pyszny i zdrowy sok marchewkowo -jabłkowy oraz ciasto marchewkowe. Dzieci zamieniły się  w małych kucharzy i z dużym zaangażowaniem kroiły owoce, warzywa oraz odmierzały produkty do ciasta.

Dziękujemy rodzicom za wspólne spędzenie czasu z dziećmi.

 


Zabawa andrzejkowa

22 listopada 2016 r. w przedszkolu zapanowała magiczna atmosfera z powodu zabawy katarzynkowo-andrzejkowej. Tego dnia tańce, zabawy przy muzyce oraz konkursy i niespodzianki zapewnił przedszkolakom tata Alana, który pełnił rolę wodzireja. Dzieci poznały historię wróżb andrzejkowych oraz najbardziej popularne wróżby. Wróżkami były pani Ewa i pani Kasia, które wprowadziły dzieci w świat czarów i magii. Nie zabrakło lania wosku, ustawiania bucików, przekłuwania serduszek z imionami, losowania gwiazd oraz kart,  które przepowiadały przyszłość. Miłym zakończeniem magicznego dnia był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, który dzieci spożywały przy odświętnie udekorowanych stołach, co podkreśliło radosny i wyjątkowy nastrój dnia.

 


 

  

Zajęcia otwarte w gr. ,,Muchomorki"

Zajęcia otwarte dla rodziców to spotkania , dzięki którym możemy zobaczyć , jak funkcjonuje nasze dziecko w grupie przedszkolnej, jakie ma problemy i trudności. To czas poświęcony tylko dzieciom. Dobrze jest , gdy mama lub tata uczestniczy w takich spotkaniach. W ten sposób wzmacniamy więzi rodzinne i poczucie wartości naszych pociech. Dajemy sygnał naszym dzieciom , że to co robią codziennie w przedszkolu jest dla nas ważne.                                                                                            W dniu 23 listopada 2016 r. „ Muchomorki” bawiły się ze swoimi rodzicami, którzy mimo wielu obowiązków przyszli do przedszkola , by towarzyszyć swoim pociechom.  Zajęcia pt. ,,Jesienne spotkanie” prowadziła pani Ewa. Dzieci zaprezentowały rodzicom piosenki i tańce , liczyły i segregowały dary jesieni , dzieliły wyrazy na sylaby, odgadywały, jakie zwierzątka skryły się pod listkami, smakowały owoców z zawiązanymi oczami.Czterolatki zaprezentowały  czego nauczyły się z języka angielskiego na zajęciach z panią Asią  oraz na zajęciach logopedycznych z panią Sylwią. Nie zabrakło zabaw z rodzicami. Na zakończenie wszyscy wspólnie przygotowali sałatkę owocową, a potem wybrali się  na długi jesienny spacer.

To był bardzo miły dzień.  Po spotkaniu zostały wspomnienia, prace dzieci i fotografie. Wszystkim rodzicom  dziękujemy za przybycie.

 


Spotkanie ze stomatologiem

W dniu 21.11.2016 r. w ramach realizowanego programu ,,Akademia Aquafresh” i profilaktyki  higieny jamy ustnej odwiedził przedszkole lekarz stomatolog Marcin Kiciński. Zaprezentował dzieciom  ciekawą prezentację o tym jak należy dbać o zęby. Opowiedział co dzieje się z zębami gdy jemy za dużo słodyczy oraz jak prawidłowo należy  je  myć .Na zakończenie na każdego przedszkolaka czekała niespodzianka – lizak bez zawartości cukru, medale i kolorowanki.

Dziękujemy panu Marcinowi za odwiedziny w przedszkolu .

 


Pasowanie na przedszkolaka

Jestem przedszkolakiem – Polką i Polakiem !!

W dniu 18 listopada 2016 roku w przedszkolu odbyła się uroczystość „Pasowania na przedszkolaka”. Uroczystość miała charakter patriotyczny, co podkreślały ludowe stroje dzieci oraz wystrój sali. Bohaterami uroczystości były dzieci z grupy „Żabki”, oraz dzieci z grup „Muchomorki”, „Motylki” i „Mądre Sowy”, które po raz pierwszy we wrześniu przekroczyły próg naszego przedszkola. Na swoim pierwszym publicznym występie przed licznie zgromadzoną publicznością przedszkolaki zaprezentowały program artystyczny pt. „Jestem przedszkolakiem – Polką i Polakiem”, który przygotowały pod kierunkiem nauczycielek. Występując przed publicznością wykazały się nie tylko swoimi umiejętnościami, ale również odwagą. Punktem kulminacyjnym spotkania było ślubowanie. Okazało się, że nie tylko dzieci składały obietnice, ale również rodzice złożyli uroczyste ślubowanie wobec swoich dzieci. Po ślubowaniu pani dyrektor dokonała pasowania używając magicznej kredki. Na pamiątkę tego ważnego dnia dzieci otrzymały medale i dyplomy.

Po zakończeniu części oficjalnej przedszkolaki pozowały do pamiątkowego zdjęcia, po czym czekała na nie niespodzianka przygotowana przez rodziców – uroczyste przyjęcie przy pięknie udekorowanym stole oraz wspaniałe upominki.

 


 


 

  

Dzień otwarty w gr.,,Mądre sowy"


Czwartek 17.11.2016r. był dniem „otwartym” w grupie „Mądre Sowy” dzieci 6 letnich,  na który zostali zaproszeni rodzice. Z zaproszenia  skorzystało bardzo dużo osób - dziękujemy. Dni „ otwarte” dla rodziców to spotkania, dzięki którym rodzice mogą zobaczyć, jak funkcjonuje ich dziecko w grupie przedszkolnej. To czas poświęcony tylko dzieciom. Dobrze jest, gdy chociaż jedno z  rodziców uczestniczy w takich spotkaniach. W ten sposób wzmacniamy więzi rodzinne, dajemy sygnał naszym dzieciom, że to co robią codziennie   w przedszkolu jest dla nas ważne.

Zajęcia  w tym dniu poprowadziła  Pani Kasia ,a dotyczyły gotowości do nauki czytania i pisania .Dzieci chętnie brały udział w zajęciach , zgłaszając się do odpowiedzi i do rozwiązywania trudnych zadań - dzieliły wyrazy na głoski, sylaby, czytały wyrazy, liczyły  z pamięci oraz za pomocą liczydła, rozwiązywały działania na dodawanie. Była też chwila , aby pokazać rodzicom czego nauczyły się  z języka angielskiego na zajęciach z panią Asią – dzieci tutaj również wspaniale poradziły sobie z zadaniami, a piosenki w j. angielskim sprawiły dużo radości wszystkim zebranym. Rodzice z dumą patrzyli na swoje dzieci  i nagradzali brawami. Na zakończenie  wspólnego spędzonego dnia dzieci wraz z rodzicami wykonywali  piękne dekoracje na zabawę andrzejkową , w postaci  lampionów  i  kolorowych wianków. W przedszkolu od września realizowana jest innowacja pedagogiczna pt’ Gotujemy smacznie, zdrowo i kolorowo” , w ramach tych zajęć dzieci  dzień wcześniej upiekły pyszne ciasteczka owsiane  z żurawiną i rodzynkami, którymi częstowały  swoich rodziców. Po degustacji  wszyscy  wspólnie bawili się w kącikach  zainteresowań. Ten dzień przyniósł wiele radości dzieciom,  rodzicom i nauczycielom

 Dziękujemy raz jeszcze ,rodzicom za spędzony miło czas i odwiedziny w przedszkolu.

 


Święto Niepodległości

W tym roku, obchody Święta Niepodległości w naszym Przedszkolu nabrały szczególnie uroczystej oprawy. Budynek przedszkolny jak co roku udekorowany został biało-czerwonymi flagami, natomiast sala gimnastyczna zamieniona została w scenę teatralną na której dominowały barwy narodowe i symbole patriotyczne.   Dzieci z wszystkich grup w strojach odświętnych, z dumą prezentowały przypięte biało-czerwone kotyliony. Uroczystość rozpoczęliśmy od  odśpiewania hymnu narodowego ,,Mazurka Dąbrowskiego’’. Po nim nastąpiła część artystyczna ,dzieci słowem i piosenką oddały szacunek symbolom narodowym, symbolom walki o wolność i zwycięstwo oraz miłość do Ojczyzny. W ustach kolejnego pokolenia uroczyście zabrzmiały słowa tak bardzo znane, lecz wymowne: ,,Kto ty jesteś? Polak mały’’. Recytatorskie i wokalne umiejętności przedszkolaków nagrodzone zostały gromkimi brawami.

Niech ten dzień przypomina nam o narodowej wspólnocie, o obowiązkach każdego Polaka, niech będzie okazją do poznania dziejów naszego kraju, niech będzie dniem, w którym wszyscy Polacy zjednoczą się i zadumają nad losami naszej Ojczyzny – powiedziała Pani dyrektor.

 


 

  

,,Lekcja" patriotyzmu w bibliotece

W dniu 08 listopada 2016 r. najmłodsze dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w pierwszej w swoim życiu lekcji historii. Taką ,,lekcję patriotyczną“ przygotowały i przeprowadziły nasze zaprzyjaźnione Panie z biblioteki. Dzieci maszerowały na spotkanie do biblioteki z chorągiewkami w rączkach. Po przywitaniu przysłuchiwały się powieści o początkach naszego państwa "Legendzie o Lechu" .Później wspólnie z Paniami recytowały znany już z przedszkola wiersz " Katechizm polskiego dziecka“ T.Bełzy i odpowiadały na pytania związane z godłem i flagą  Polski.Uczestniczyły również we wspólnie  odśpiewanym hymnie państwowym. Dużym wyzwaniem dla dzieci było wykonanie orła metodą origami. Na zakończenie oglądały księgozbiór o treściach patriotycznych przeznaczony dla najmłodszych i wypożyczyły książeczkę pt "Poznaj Polskę".


,,Wesoła gimnastyka buzi i języka"

 

W czwartek 03.11.2016 r. odbyły się zajęcia logopedyczne dla dzieci. Zajęcia grupowe z dziećmi 5 i 6 letnimi obejmują cykl dwóch spotkań  i mają na celu stymulację rozwoju mowy, usprawnianie aparatu artykulacyjnego oraz rozwój funkcji słuchowych. Specjalistki  logopedii z Poradni Psychologiczno -Pedagogicznej w Stalowej Woli rozmawiały z dziećmi o tym jak ważna jest poprawna wymowa oraz systematyczne ćwiczenia, aby poprawnie mówić. W tym celu opowiedziały dzieciom bajkę logopedyczną, zadawały ciekawe zagadki. Wspólnie z dziećmi bawiły się w zabawy i gry logopedyczne. Dzieci chętnie brały udział w zajęciach i z niecierpliwością czekają na kolejne spotkanie.

 


Zajęcia logopedyczne

Od września 2016 r. w naszym przedszkolu  odbywają się zajęcia logopedyczne prowadzone przez logopedę mgr Sylwię Hołobut. Zajęcie odbywają się dwa razy w tygodniu, po 30 minut w grupach 3-4 osobowych. Opieką logopedyczną objęte zostały dzieci z zaburzeniami wymowy – po przeprowadzeniu rozmów z nauczycielami oraz przeprowadzeniu badań wstępnych przy użyciu odpowiednich narzędzi badawczych w   miesiącu wrześniu u wszystkich dzieci 4-6 letnich uczęszczających do przedszkola. W wyniku diagnozy dzieci zostały podzielone na grupy 3-4 osobowe  wg zbliżonych wada  mowy. Zajęcia odbywają się w bardzo dobrze wyposażonym gabinecie logopedycznym znajdującym się w przedszkolu. Nadrzędnym celem zajęć logopedycznych jest stymulowanie rozwoju mowy, kształtowanie prawidłowej mowy, zapobieganie wad wymowy, korekta wad wymowy. Ponadto program pracy logopedy nastawiony jest na wspieranie edukacyjne dzieci z problemami logopedycznymi, ze zwróceniem uwagi na zakres zaburzeń, potrzeby i ich możliwości. 

Rozwój mowy dzieci w wieku przedszkolnym jest bardzo zróżnicowany. Niektóre dzieci charakteryzują wady wymowy, inne opóźniony rozwój wymowy lub niechęć do mówienia, a jeszcze inne zaburzenia słuchu fonematycznego czy też zaburzenia analizy i syntezy słuchowej.
Występowanie tych zaburzeń ma istotny wpływ na przebieg procesu nauczania w okresie wczesnoszkolnym, dlatego też wprowadzenie dodatkowych zabaw ma na celu rozbudzanie aktywności słownej dzieci, wpływających na rozwój ich mowy.

Od października 2016r, prowadzone są również zajęcia z logopedą w ramach realizacji projektu unijnego „Przedszkole na lepszy start”. Zajęcia te prowadzone są w pięciu grupach po 4 osoby, 30 minut tygodniowo. Zajęcia prowadzi logopeda  mgr Marta Podstawska .   

Więcej informacji o projekcie – kliknij w link 

//www.stalowawola.pl/przedszkole-dobry-start-rozwoj-edukacji-przedszkolnej-gminie-stalowa-wola/ 

 


Wycieczka do MZK i Rupieciarni.

W dniu 28.10.2016 r. dzieci z gr. ,,Motylki” i ,,Mądre sowy” pojechały na wycieczkę do Miejskiego Zakładu Komunalnego oraz ,,Rupieciarni” w Stalowej Woli.

W trakcie wycieczki dowiedziały się jak i dlaczego należy segregować śmieci. Spacerkiem przeszły ścieżką edukacyjną , zatrzymując się przy tablicach informacyjnych i poznały pojęcia : segregacja, kompostowanie odpadów, fermentacja. Przedszkolaki miały możliwość zobaczyć jak wygląda zaśmiecony las oraz w jaki sposób pomóc zwierzętom przetrwać zimę i samodzielnie zrobić karmnik z butelki. W nowoczesnej sali konferencyjnej obejrzały film edukacyjny o segregacji odpadów. Na koniec każde otrzymało smycze i magnesy z logo MZK oraz słodki poczęstunek. Wycieczka spodobała się przedszkolakom , dlatego już następna zaplanowana jest na kwiecień.

Dziękujemy p.Karolinie Głogowskiej i Annie Kusz za oprowadzenie po obiektach i przekazanie ciekawych informacji na temat segregacji odpadów.

 


 

 

Konkurs plastyczny

W dniu 26.10.2016r. odbyło się rozstrzygnięcie międzyprzedszkolnego konkursu plastycznego pt: „Dziecko w twórczości Marii Konopnickiej”, którego organizatorem było Przedszkole nr 7 w Stalowej Woli.

Celem konkursu było:

·         zapoznanie dzieci z twórczością Marii Konopnickiej ,

·         rozwijanie wyobraźni i pomysłowości dzieci,

·         zastosowanie nowych technik plastycznych,

Konkurs skierowany był do dzieci 5-6 letnich . Format prac oraz technika dowolna. Na konkurs wpłynęło bardzo dużo pięknych prac. Jurorzy po zapoznaniu się ze wszystkimi postanowili jednomyślnie nagrodzić wszystkich przedszkolaków. Uroczyste rozstrzygnięcie rozpoczęło się od występu starszaków z Przedszkola nr 7.  Dzieci ubrane w kolorowe stroje śpiewały piosenki i recytowały wiersze  o tematyce jesiennej. Następnie odbyło się wręczenie pamiątkowych dyplomów i nagród wszystkim dzieciom biorącym udział w konkursie. Na zakończenie przygotowano dla przedszkolaków słodki poczęstunek.                                                   

Nasze przedszkole reprezentowała Kaja Janiec z grupy „Mądre Sowy”. Gratulujemy !!!!!


Interaktywne przedstawienie


W poniedziałek 24.10.2016 r. najmłodsze przedszkolaki z gr. ,,Żabki”i „Muchomorki” uczestniczyły w interaktywnym spektaklu zrealizowanym w ramach projektu „NAJ NAJ bliżej siebie” przygotowanym przez stalowowolski Teatr Kury Domowe.
„PUK PUK” to spektakl edukacyjny poruszający problem wchodzenia w nową grupę i prowadzący do wniosku: jestem bezpieczny w grupie i jestem bezpieczny poza grupą. 
Prostą i przyjazna scenografia, dialogi oparte na znanych maluchom wyrazach dźwiękonaśladowczych „tup,tup”, „ciap ciap”” „brrr……” ,bezpośredni kontakt z małym widzem – wszystko to stworzyło niepowtarzalną atmosferę pełną zabawy i zaufania, pozytywne,pierwsze  doświadczeniem związane z percepcją wydarzenia artystycznego. 
Po spektaklu dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy -  mogły bawić się rekwizytami zrobionym z gąbki,chować się do tuneli lub ukryć w miękkich gigantycznych butach . Były zachwycone! Na zakończenie razem z aktorkami odtańczyły  taniec do wspólnie tworzonego rytmu.
Zadanie realizowane w ramach projektu Podkarpacka Edukacja Kulturowa dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Bardzo Młoda Kultura 2016 – 2018. Regionalnym operatorem programu jest Centrum Kulturalne w Przemyślu.

 


 

,,Kopciuszek"

W październikowe popołudnie 17.10.2016 r. rodzice licznie przybyli do przedszkola , aby obejrzeć swoje pociechy w roli aktorów . Przedszkolaki zaprezentowały bajkę ,,Kopciuszek”, której premiera była w Dniu KEN. Po występie dzieci otrzymały brawa na stojąco.

We wtorek 18.10.2016 r. przedszkolaki  wybrały się z przedstawieniem pt ,,Kopciuszek“  do Środowiskowego Domu Samopomocy nr 2 . Podopieczni z niecierpliwością oczekiwali  na dzieci. Mali aktorzy wypadli świetnie, a za występ otrzymali  w podziękowaniu gromkie brawa i słodką niespodziankę. Po powrocie do przedszkola  czekał je kolejny występ.  Tym razem dla uczniów I klasy  ZSO nr 1 w Stalowej Woli. Uczniowie wraz z nauczycielką  w skupieniu obejrzeli przedstawienie, po którym wszyscy stanęli  do wspólnego zdjęcia.  

Gratulujemy wspaniałych występów.

 


 

  

 

,,Śladami dinozaurów"

W dniu 10.10.2016 r. w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie pt. „Śladami dinozaurów”. Dzieci podczas prezentacji multimedialnej poznały nazwy dinozaurów. Oglądały również eksponaty tj. repliki rogów, kolców, zębów  i szponów. Ogromną atrakcją była interaktywna zabawka – dinozaur Pleo. Przedszkolaki miały możliwość pogłaskania małego dinozaura, który wydawał odgłosy , a nawet chował się przed dziećmi, gdy był zmęczony. Na zakończenie z dużym zainteresowaniem obejrzały film 3D, dzięki któremu mogły poznać niedostępny na co dzień świat dinozaurów oraz usłyszeć wydawane przez nie odgłosy. Mimo tego, iż dinozaury są dużymi i groźnymi zwierzętami - nikt ich się nie bał - a na filmie były bardzo blisko.

Takie spotkania pozwalają dzieciom poznać świat niedostępny dla nich na co dzień a tym, które interesują się dinozaurami - pozwalają rozszerzać wiadomości i wykazać się dotychczasową wiedzą.

 


 

  

,,Święto KEN"

Dzień Edukacji Narodowej popularnie zwany Dniem Nauczyciela jest polskim świętem państwowym oświaty i szkolnictwa wyższego.  Święto to upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce. Komisja ta została powołana z inicjatywy króla polskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773 r. 

     W dniu 14.10.2016 r. nauczycielki oraz wszyscy pracownicy przedszkola obchodzili swoje święto. Z tej okazji dzieci ze wszystkich grup zaprosiły wszystkich pracowników przedszkola na uroczystość. Starszaki zaprezentowały bajkę  pt.,, Kopciuszek“ , a maluszki krótkie programy artystyczne, śpiewały, tańczyły i recytowały wiersze. Nie zabrakło życzeń oraz drobnych upominków wykonanych przez dzieci dla każdej pani. Podczas uroczystości dyrektor przedszkola wręczyła nagrody wyróżnionym nauczycielkom  H.Sadurskiej, K.Socha, E. Kaczmarek, J.Dziakowicz i pracownikom oraz złożyła wszystkim życzenia. 

 


 

 

,,..Znów przyszła jesień..."

W dniu 26.09.2016 r. w przedszkolu odbył się „Jesienny bal”.Zabawy było co nie miara. Dzieci przebrane w piękne, kolorowe, jesienne kreacje, brały udział w konkursach i zagadkach na temat pory roku , która nadeszła: odnajdywały w sali ukryte kasztany, szyszki i jabłka, układały puzzle przedstawiające jesienne obrazki, a także zgadywały za pomocą dotyku co ukrywa się w skrzyni. Wszystkie grupy zaśpiewały piękne, jesienne piosenki i zaprezentowały swoje stroje. Później nadszedł czas na zabawę przy muzyce. Przedszkolaki bawiły się w rytmie macareny, lambady. Na zakończenie wszystkie grupy wybrały się na spacer w poszukiwaniu oznak jesieni .